Top hledané
Výsledky (0)
Byl nadaný žák Joži Plečnika, žil a tvořil v letech 1892 – 1966. Zanechal po sobě řadu zdařilých a nadčasových architektonických realizací a projektů. Byl inovativní, pracovitý, čerpal z odkazu středomořské kultury.

Čeští architekti: Otto Rothmayer jako dvorní architekt T. G. Masaryka!

Mgr. Jana Höger
26. prosince 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Vila Otto Rotmayer

Architektova luxusní vila jako odraz jeho duše

Vlastní dům si architekt staví jako pomník svému talentu. Bývá často nadčasový, technologicky propracovaný a odvážný. To platí i pro vilu Otto Rothmayera, kterou stavěl pro svou rodinu a své rodiče. Na počátku stál nemalý rozpočet (100 000 dinárů) a velikost 72 čtverečních metrů. Navrhl obdélník se schodištěm ukrytým ve válci uprostřed v ose domu. Je dvoupodlažní se sklepem a podkrovím.

Jinak je strohý exteriér vykompenzovaný inovativně působícím interiérem. Byl precizní v každém detailu, s obdivem ke kvalitnímu materiálu využíval masivního kartáčovaného dřeva.

Život ve vlastním domě

Luxusní Rothmayerova rodina si vilu na Břevnově užívala přes 77 let. Od doby vybudování v letech 1928/1929 až po rok 2006, kdy jeho syn Jan odprodal dům hlavnímu městu. Ani nacisté i komunisté o něj neměli zájem, mimo jiné kvůli tomu, že se tam topilo v kachlíkových kamnech. Oblíbil si ji i Josef Sudek, známý fotograf. Jiří Trnka se v místní zahradě inspiroval pro vytvoření pohádky Zahrada. Nyní slouží luxusní Galerii hlavního města, která ho po nákladné rekonstrukci otevírá široké veřejnosti.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

S láskou pro Hrad

Prvorepublikový prezident T. G. Masaryk pověřil Plečnika na dvorního architekta. Poté, co odjel do své rodné Ljublany, převzal O. Rothmayer jeho pracovní úkoly. Měl jedinečnou možnost navrhnout část vnitřního zařízení pro interiéry bytu prezidenta Masaryka!

Vlastní realizace

Po roce 1930 pak pracoval na svých projektech, jako byla přestavba tzv. Tereziánského křídla Starého královského paláce. Vytvořil jedinečné a luxusní vřetenové schodiště, dodnes okouzluje svou subtilností. Podle něho se pak jmenuje i velkolepý sál. Jeho ruka pracovala i na Klínové chodbě, budově lesní správy v lánské oboře.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze