Top hledané
Výsledky (0)
Zítra to bude dvacet let od osudného dne 11. září 2001

Pád dvojčat změnil Ameriku, život těchto lidí ještě mnohem víc. Kdo měl být 11. září uvnitř budovy?

Kateřina Ostrejšová
10. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Gwyneth Paltrow

Nechce se nám ani věřit, že to bude zítra už 20 let od tragické události pádu “dvojčat".  Den 11. září 2001 se zapsal do paměti lidí celého světa. Všichni s hrůzou sledovali, jak doutnající Twin Towers postupně mizel z povrchu zemského. S ještě větší hrůzou tragickou událost ale sledovali ti, kteří měli být v ten moment uvnitř budovy. A mnohdy to byly opravdové náhody, které zachránily život například Michaelu Jacksonovi nebo Patti Austinové. Tito lidé budou asi celý život vděčni za události, které jim přepsaly osud. 

Otevřít v galerii (8)
Budovy Světového obchodního centra v NY
Budovy Světového obchodního centra v NYZdroj: Unsplash

Seth MacFarlane: život mu zachránila kocovina  

Tvůrce animovaných seriálů Family Guy, Seth MacFarlane, měl 11. září 2001 nastoupit do letadla a vrátit se do Los Angeles. Jeho cestovní kancelář mu ale řekla nesprávný čas, místo 7:45 mu oznámili, že letadlo odlétá v 8:15. Na letiště v Bostonu tak přijel pozdě a nástup už byl uzavřen.  

“Měl jsem koupenou letenku, jenže jsem v noci popíjel a ráno jsem nestíhal. Letadlo mi uletělo asi o deset minut,” 

svěřil se MacFarlane. V tomto případě ale díky Bohu! Letadlo, do kterého nenastoupil, totiž za hodinu zasáhl severní věž, nikdo na palubě nepřežil. 

Otevřít v galerii (8)
Seth MacFarlane
Seth MacFarlaneZdroj: Profimedia

Gwyneth Paltrow: úřednice, která ji bude vděčná do konce života  

Sama herečka ten den obchodní centrum navštívit neměla, na cestě ovšem byla Lara Clarková, která toho rána jezdila na bruslích podél řeky Hudson, a právě tam potkala známou herečku a dala se s ní do krátké řeči. V tu chvíli si ale neuvědomila, že spěchá na poslední vlak do práce, který nestihla. Linka ji měla dopravit k obchodnímu centru, kde pracovala v 77. patře. Právě jí jedna nevinná konverzace zachránila život.  

Pronájem luxusní vily, Říčany – 253
Pronájem luxusní vily, Říčany – 253, Okolí Prahy

Sarah, vévodkyně z Yorku, se zdržela na schůzce  

Otevřít v galerii (8)
Sarah Ferguson
Sarah FergusonZdroj: Profimedia

Sarah Margaret, rozená Fergusonová, vévodkyně z Yorku, je britská spisovatelka, filmová producentka a bývalá manželka prince Andrewa, za něhož byla provdaná do roku 1996. Její charitativní organizace Chances for Children měla sídlo ve 101. patře severní věže. Měla tam být i to ráno. Ve studiích NBC se ale zdržela s Mattem Lauerem, který ji v podstatě zachránil život.  

Michaela Jacksona zachránil noční hovor s matkou  

Otevřít v galerii (8)
Michael Jackson
Michael Jackson Zdroj: Profimedia

Zpěvák měl na 11. září naplánovanou schůzku přímo na vrcholu jedné z budov. Tam ale nedorazil, a to díky nočnímu rozhovoru se svojí matkou a sestrou. Zdrželi se do pozdních hodin a zpěvák další ráno zaspal.  

"Naštěstí nikdo z nás neměl tušení, že se Michael měl dostavit na schůzku toho rána na vrcholu jedoho z Dvojčat,"  

napsal Jermaine Jackson ve svém životopisu Nejsi sám, Michaele: Očima bratra. 

Mark Wahlberg si na poslední chvíli rozmyslel destinaci  

Otevřít v galerii (8)
Mark Wahlberg
Mark Wahlberg Zdroj: Profimedia

Bostonský herec měl podle plánu letět letem American Airlines 11 ze svého rodného města do Los Angeles. Na poslední chvíli ale spolu se svými kamarády změnili plány a pronajali si soukromé letadlo na filmový festival v Torontu.  

Herec sice tragédii shodou okolností přežil, později se ale choval velmi nevhodně a situaci komentoval takto:

“Kdybych byl já sám na palubě, mohlo to dopadnout jinak. Uklidnil bych posádku a bezpečně bychom přistáli.” 

Jeho necitelné komentáře ale na odezvu dlouho nečekali, Wahlberg se následně omluvil.  

„Spekulovat o takové situaci je směšné a navrhnout, že bych udělal cokoli jiného než cestující, kteří zemřeli, bylo nevhodné. Hluboce se omlouvám rodinám obětí, že moje odpověď byla necitelná, to nebyl můj záměr.” 

Patti Austinovou zachránil infarkt matky  

Otevřít v galerii (8)
Patti Austin
Patti AustinZdroj: Profimedia

Držitelka Grammy a zpěvačka Patti Austinová měla sedět v letadle číslo 93, tedy přesně v tom, které spadlo před Washingtonem. Let do San Franciska na poslední chvíli musela zrušit, protože její matka utrpěla infarkt. Bylo to tedy opravdové štěstí v neštěstí. V letadle, které bylo uneseno teroristy, by zemřela se všemi ostatními pasažéry.  

Ian Thorpe a jeho zapomenutý foťák 

Otevřít v galerii (8)
Ian Thorpe
Ian ThorpeZdroj: Profimedia

Australský plavec je považován za jednoho z nejlepších plavců volného způsobu všech dob. Vyhrál pět zlatých olympijských medailí a šest medailí na mistrovství světa. 11. září 2001 byl na návštěvě v New Yorku a také na cestě do budovy Obchodního světového centra. Před ní si ale uvědomil, že si zapomněl fotoaparát, naštěstí se pro něj vrátil. Za chvíli už jenom sledoval, co mohl prožívat, kdyby nebylo zapomenutého foťáku.  

Žádná komunikace, změna směru 

Otevřít v galerii (8)
Atentát na Světové obchodní centrum
Atentát na Světové obchodní centrumZdroj: Profimedia / .SEPTEMBER 11 RETROSPECTIVE

11. září 2001 navždy změnilo dějiny. Do Severní věže se mezi 94. a 96. patrem zařízne pilotovaný Boeing American Airlines. Stroj, který půl hodiny před tím přestal komunikovat s leteckou kontrolou a prudce změnil směr zpátky na New York, promění jednu z věží nejvyššího mrakodrapu ve městě ve skleněné peklo. O 16 minut později naráží letoun United Airlines rychlostí 950 km/h do Jižní věže. K nárazu dojde mezi 74. A 84. Patrem. Necelou hodinu po zásahu nastala v New Yorku apokalypsa. Jižní mrakodrap se hroutí, krátce po něm i Severní.    

Bezpečná místa nejsou a ani neexistuje naděje, že některých věcí se není člověk schopen dopustit. Ten den otřásl celými základy naší civilizace, a stačilo na to pouhých pár hodin. 

Zdroje: Mirror, New Yorker 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze