Top hledané
Výsledky (0)
Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělek.

Padělaných peněz přibylo. Nejvíce jich bylo nalezeno v Praze, následovaly Klatovy

Aneta Šimečková
04. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Česká koruna a Euro

Přes tři a půl tisíce bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionu Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc. 

V roce 2023 zadržela ČNB celkem 3 539 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Z toho počtu bylo 2 146 kusů bankovek a 1 393 kusů mincí. 

České bankovky a mince jsou velmi dobře chráněné před možností padělání a jejich ochranné prvky plní svou bezpečnostní funkci velmi dobře,

říká členka bankovní rady Karina Kubelková na tiskové konferenci, která dohlíží na činnost sekce peněžní ČNB.

Padělané bankovky

ČNB v roce 2023 označila za padělek 2135 kusů českých bankovek v celkové hodnotě 5,6 milionu Kč. Ve víc než polovině případů šlo o dvoutisícikoruny (57 %), následovaly pětitisícikoruny (28 %) a tisícikoruny (9 %).

Nejvíc, osm z deseti falešných bankovek (1728 kusů), experti ČNB zařadili do 4. stupně nebezpečnosti z celkem pětistupňové škály (hodnotí se jako ve škole, tj. 5 je nejhorší). Takové padělky buď vůbec neměly ochranné prvky, nebo je neuměle napodobovaly. Následovaly bankovky s chybnou orientací líce a rubu a jednobarevné či jednostranné kopie. Těchto bankovek patřících do 5. stupně nebezpečnosti loni ČNB zadržela celkem 395.

Lidé si sami mohou snadno ověřit pravost svých bankovek ve třech krocích: bankovky se dotknout, podívat se na ni proti světlu a sklopit ji. Rozdíl mezi bankovkovým papírem vyrobeným z bavlny a tím běžným kancelářským, na kterém bývají padělky zpravidla tištěny, lze poznat již při uchopení bankovky do ruky,

popisuje, jak poznat padělky, členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

ČNB zadržela také 11 pozměněných bankovek, tedy pravých peněz upravených na vyšší číselnou nebo slovní hodnotu. V pěti případech šlo o stokoruny, ve třech o dvousetkoruny, dvakrát se zachytila pozměněná tisícovka a jednou bankovka v nominální hodnotě 500 Kč. Také v případě pozměněných bankovek šlo vždy o nepříliš kvalitní zpracování.

Minci

ČNB v roce 2023 zadržela 1393 dvacetikorun v celkové hodnotě 27 860 Kč. Padělek lze rozeznat ražbou reliéfu, která se od středu k okrajům mince zhoršuje. Hrana padělaných dvacetikorun je zvlněná a mince má na hraně zřetelné rýhy. Šlo o kvalitní padělky mincí české měny.

Napodobeniny

ČNB v roce 2023 zadržela také 1033 napodobenin bankovek a mincí. Šlo například o divadelní a filmové rekvizity, reklamní a upomínkové předměty, učební pomůcky, poukázky na slevy zboží a služeb aj. Tedy kopie peněz, které se nevyráběly kvůli uvedení do oběhu.

Padělky zahraničních měn

Loni ČNB v Česku zachytila také 766 kusů padělaných a pozměněných zahraničních bankovek a mincí. Nejčastěji šlo o falešná eura (525 kusů) a americké dolary (238 kusů). Padělky eur byly většinou ve 3. stupni nebezpečnosti, padělky dolarů většinou ve 2. stupni nebezpečnosti. Obecně se falešné zahraniční peníze dlouhodobě vyznačují vyšší kvalitou zpracování.

Zdroj: ČNB

 

Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze