Top hledané
Výsledky (0)
Teplota vody byla pouhých 3,2 stupně
Tříkrálové plavání přilákalo davy turistů

Padesátka otužilců naskákala do Vltavy! Turisté si málem zavařili fotoaparáty

Karolína Lišková
07. ledna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Přestože každý ví, že otužování prospívá tělu i duchu, při pohledu na padesátku otužilců v lednu evokuje většině lidí ledové peklo. Jen při pohledu na sportovce naskakovala přítomným turistům na Karlově mostě husí kůže. Teplota vzduchu byla sice nad nulou, a to jedním stupněm, ale rozhodně ne na koupání. Tradiční plavání se ale naštěstí obešlo bez újmy na zdraví.

Padesátka polonaháčů byla připravena v pravé poledne na koupačku.
Jako první vstoupil do vody předseda, tzv. král pan Komárek.
Tři králové vychází z vody a není jim zima.

Muzeum Karlova mostu společně s Českou otužileckou unií již podesáté přivítalo nový rok tříkrálovou plavbou pod Karlovým mostem. V pondělí 6. ledna 2020 si pro převoznický punč v pravé poledne připlavalo přes padesát sportovců, z čehož pár z nich bylo i z ciziny.

„Tato akce vznikla před deseti lety, kdy jsme si se Zdeňkem Bergmanem, převozníkem pražským, řekli, že by se měla udělat nějaká hezká akce. A podívejte, už je to tradice, která trvá deset let a každý rok je nás víc,“

pochvaloval si Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie, který z lodi Vodouch skočil do Vltavy jako první, s korunou na hlavě. Jako správný král.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
Otevřít v galerii (2)
Otužilci křičí Ahooj.
Otužilci křičí Ahooj. Zdroj: LP-life.cz

Pocta Janu Nepomuckému

Příznivci otužování se ponořili do hlubin studené vody u pátého mostního pilíře Karlova mostu, z místa, kde byl do Vltavy svržen sv. Jan Nepomucký. Plavali trasu dlouhou zhruba dvě stě metrů do přístaviště pod posledním dochovaným obloukem Juditina mostu.

Otužilci strávili ve vodě zhruba sedmnáct minut. Ti, co se tomuto „týrání“ věnují už dlouhou dobu, vydrželi pak na souši ještě dvacet minut. Poté začne tělo vyrábět teplo, tudíž se začne třást a je tedy potřeba ho začít zahřívat. Kromě převlékání do suchého a teplého oblečení si otužilci dopomohli ke komfortu převoznickým punčem, čímž symbolicky požehnali Muzeu Karlova mostu.

Zdravotní benefity

Mezi plavci byli starší i mladší. Tomuto sportu se mohou totiž věnovat všichni bez rozdílu. Nicméně nikdo neřekne o studené zálibě nic špatného, naopak se všichni shodují, že od té doby, co se se začali otužovat, jsou zdravější a šťastnější.

„Když nastydne člověk, léčí se minimálně týden, když otužilec, posmrkává nanejvýš dva dny,“

vysvětlil jeden z nich.

Přesto to byla, jako každý rok, bizarní podívaná, při níž teple oblečení turisté nestíhali mačkat spoušť svých fotoaparátů.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze