Top hledané
Výsledky (0)
Komplex luxusního paláce Lucerna je počínaje rokem 2017 národní kulturní památkou. O první pasážovou stavbu se zasloužil dědeček bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Palác Lucerna: recese, secese a Vlasta Burian

Eva Ledecká
25. července 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Kavárna

Jedinečný luxusní objekt v centru města slouží kultuře a zdobí ho výstřední socha se špetkou recese: obrácený kůň od Davida Černého (dílo Kůň představuje svatého Václava sedícího na břiše svého mrtvého koně). Svým způsobem je palác Lucerna unikát, nad kterým stojí za to se na chvíli pozastavit.

Kavárna
Mramorový sál paláce Lucerna
Palác Lucerna - střechy

První pasážová stavba v Praze

Palác Lucerna představuje vůbec první pasážovou stavbu v Praze, která s elegantní přirozeností dokázala skloubit luxusní prvky pozdní secese a přicházejícího modernismu.

Už v roce 1905 vznikla v hlavě Vácslava Havla, což byl stavitel a projektant působící v Čechách na přelomu 19. a 20. století a mimo jiné dědeček bývalého prezidenta České republiky Václava Havla, touha postavit ve středu města moderní víceúčelové centrum. Aby mohl financovat stavbu luxusní Lucerny, musel prodat několik svých činžovních domů.

Luxusní byt s terasou na Praze 1 - 232m
Luxusní byt s terasou na Praze 1 - 232m, Praha 1

Centrum společenského života

Palác Lucerna byl postaven v letech 1907 – 1921 a na tehdejší poměry se jednalo o ojedinělou stavbu: jednu z prvních v Praze postavených ze železobetonu.

Konaly se zde koncerty, plesy, konference i sportovní utkání: za první republiky se tu provozoval například box. V komplexu najdete kino Lucerna, Lucerna bar, Velký sál a v druhém patře Mramorový sál. Součástí komplexu jsou i další obchody a kavárna Kávovarna, avšak pasáž Hvězda a pasáž domu U Nováků ke komplexu nenáleží, vznikly později a na první pražskou pasáž časem navázaly.

Kabaret plný hvězd

Na místě současného Lucerna baru byste v polovině minulého století vkročili do luxusního kabaretu, ve kterém hrály takové osobnosti, jako byl například Vlasta Burian, Karel Hašler a dokonce i Voskovec a Werich.

Velký sál: chlouba Lucerny

Velký sál paláce Lucerna je pýchou celého komplexu a ústředním prostorem paláce. Má kapacitu 2500 stojících a 1500 sedících návštěvníků. Jeho délka je 54 metrů, šířka25,5 metrů a výška 9 metrů.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze