Top hledané
Výsledky (0)
Národní muzeum letos oslavuje 200. narozeniny. V rámci tohoto výročí byla vydána pamětní stříbrná mince a příležitostná poštovní známka. Sběratelé, zbystřete!

Takto vypadá pamětní mince a známka vydaná k 200. výročí Národního muzea!

Eva Ledecká
11. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Pamětní mince

Všichni netrpělivě čekáme na slavnostní otevření jednoho z hlavních historických i kulturních skvostů naší země, Národního muzea na Václavském náměstí, které se rekonstruuje od roku 2011. Stane se tak 27. 10. za přítomnosti ústavních činitelů, politiků a jiných významných osobností. (Více o otevření NM najdete v článku: Zrekonstruované Národní muzeum bude otevřeno v říjnu s velkou parádou!)

Než k tomu však dojde, dovolte nám zpříjemnit vám čekání pohledem na luxusní minci a poštovní známku, které oslavují 200. výročí této muzejní instituce!

Pamětní stříbrná mince
Pamětní zlatá mince
Známka vydaná k 200 letům NM

Pamětní mince s muzeem i trilobitem

Pamětní stříbrnou minci vydala Česká národní banka a ražená byla Českou mincovnou. Její nominální hodnota je 200 korun a za návrhem stojí medailér Petr Horák.

Na lícní straně je vyobrazen trilobit, opuková hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, denár knížete Boleslava II., kostra plejtváka myšoka a dva vyhynulí živočichové – vakovlk a ještěr velescink kapverdský. Jedná se o významné exponáty, které jsou součástí sbírek Národního muzea. Na rubu je zobrazena Historická budova a Nová budova Národního muzea s letopočty 1818 a 2018. Tato luxusní pamětní mince je tvořena z 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. V průměru má 31 mm a byla vydána v počtu 16 200 ks.

Tato mince není prvním upomínkovým předmětem, který vznikl k oslavě významných výročí Národního muzea. V letošním roce byla vyražena i zlatá mince v počtu 99 kusů s vyobrazenou historickou budovou.

Příští rok bude ve znamení oslav 100 let od vzniku samostatné československé koruny.

„Veřejnost se tak může těšit na mnoho zvláštních emisí, včetně historicky první pamětní bankovky nebo oběžné dvacetikoruny s portréty tvůrců státu a měny,“ uvedl ředitel sekce peněžní a platebního styku ČNB Josef Ducháček.

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

Luxusní známka s číslem 1000!

Autorem výtvarného návrhu známky, která vyšla 10. října, je Jan Kavan, o rytinu se postaral Martin Srb. Co je na známce oslavující 200 let Národního muzea vyobrazeno? Samozřejmě opět historická budova muzea a socha Čechie z fontány před ní.

Známka s nominální hodnotou 19 Kč a o rozměrech 23 x 40 mm byla vydána v nákladu 750 tisíc kusů a jedná se v pořadí o 1000. známku vydanou po rozdělení Československa.

„Letos 18. prosince uplyne sto let od vydání první československé poštovní známky s motivem Hradčan od Alfonse Muchy. Nejen filatelisté, ale všichni bez výjimky mohou být hrdí na to, že po celé staletí si Československé a posléze České známky udržely status těch nejkrásnějších a v mezinárodních soutěžích se pravidelně umisťují na předních příčkách,“ uvedl Ondřej Veselský, ředitel sekce mezinárodní a vnitrostátní vztahy České pošty.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní muzeum
Václavské nám. 68, 115 79 Praha 1
+420 224 497 111