Top hledané
Výsledky (0)
Terasy jsou stále častějším požadavkem lidí hledajících nové bydlení

Pandemickým fenoménem se stalo žití na terasách. Jak si vytvořit venkovní oázu?

Kateřina Ostrejšová
16. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Žena sedá na terase.

Pandemie koronaviru změnila spoustu věcí a jednou z nich byla i práce a její podoba. Ježděním do kanceláří už dávno odzvonilo a spousta z nás byla nucena přesunout se na home office. Domácí prostředí tak nebylo nikdy důležitější, chceme se během práce obklopit příjemnými věcmi a cítit se dobře. Takže už chápete, proč bude dnes řeč o terasách? Spojit pracovní povinnosti s pobytem venku nemůže být jednodušší. Terasy se tak ze sušáren mění v plnohodnotné místnosti domu.  

“Balkónům fandím především ve městech, kde je jejich využití opravdu velké. Člověku dají možnost být na čerstvém vzduchu a u toho si vychutnat dobrou večeři nebo sklenku vína,” 

říká obchodní manažer Ondřej Wittek pro TZB-info.  

Terasy zvedají cenu nemovitosti o statisíce korun

Hlavním z důvodů, proč jsou byty s terasami velmi vyhledávané je cena! Ať se vám to líbí nebo ne, byty mohou vystoupat díky terase až o statisíce korun. Podle průzkumu českých stavebních spořitelen si až třetina mladých lidí představuje ideální bydlení s balkonem nebo terasou. (idnes.cz)

"Byty s terasami jsou alternativou bytů se zahrádkou, či řadových domků. Jejich popularita značně vzrostla v postpovodňových letech, kdy stále panovaly předsudky proti koupi bytu v přízemí. Jak se přesvědčila spousta developerů, kupující jsou připraveni investovat do venkovních ploch svých bytů. Proto za poslední léta vznikly projekty s velkorysými terasami, jako například Dock a taky nadstandardním řešením venkovního prostoru - bazény a vířivky,"

říká Elena Jakubovič, zakladatelka Y&T Luxury Property.

Luxusní byt s terasou k pronájmu Praha - Nové
Luxusní byt s terasou k pronájmu Praha - Nové, Praha 1

Terasy laděny k obýváku  

To, že se z teras stávají další místnosti našich bytů, potvrzuje i to, že je velmi trendy kombinovat exteriér a venkovní nábytek s interiérem. Velmi chytrým krokem je sjednotit podlahu s místností spojující terasu, obvykle je to obývací pokoj. Oblíbeným prvkem jsou i skleněné stěny, které obývací prostor zvětší a harmonicky spojí. 

Otevřít v galerii (5)
Žena se mazlí se psem na terase.
Žena se mazlí se psem na terase.Zdroj: Freepik

Urban Gardening 

Žít ve městě a zároveň si užívat zahradničení a pěstování vaší oblíbené zeleniny se zdá téměř nemožné. Být to tak ale rozhodně nemusí! Využít se dá totiž opravdu malého prostoru. Techniky jako je vertikální zahradničení nebo kontejnerové zahradnictví vás přesvědčí o tom, že pěstovat se dá opravdu všude.  

Vertikální zahrady a zelené stěny  

Otevřít v galerii (5)
Vertikální zahrady.
Vertikální zahrady.Zdroj: Profimedia

Největší výhodou vertikálních zahrad je náš úhel pohledu. Ne nadarmo se objevují v obchodních centrech nebo třeba betonových konstrukcích, působí totiž tropicky a přinášejí nám nádech skutečného pralesa. A kdo by nechtěl mít kousek tropů i doma? 

Rozhodně nemusí jít pouze o dekorativní zahrady. Pěstovat takto můžete bylinky, špenát a ostatní rostliny, bez kterých se vaše kuchyň neobjede. (magazinzahrada.cz) 

“Ponořit ruce do hlíny je radost, kterou již objevilo mnoho z nás, a mnoho z nás již dobře ví, že pobyt v zeleni prokazatelně prospívá zdraví a pohodě lidí. Vypěstovat si svoje vlastní květiny, zeleninu nebo bylinky je stále atraktivnější i pro lidi ve městech. Balkóny a terasy se staly oblíbeným místem úniku, relaxace a městského pěstování. Balkóny a terasy mají jedno společné – omezený prostor. Zelené stěny vám pomohou úspěšně a snadno vertikálně vypěstovat nejen efektní dekoraci, ale i bylinky do vašeho oblíbeného drinku,” 

říká jednatelka Flower Company Michaela Hoďánková pro TZB-info.  

Otevřít v galerii (5)
Děti zasazují květiny.
Děti zasazují květiny.Zdroj: Freepik

Jak z terasy vytvořit oázu? 

Výběr vhodných rostlin na terasu je občas taky pořádný oříšek. Teď už ale budete vědět, jak na to! Na začátku jara už si můžete venkovní exteriér zkrášlit maceškami nebo prvosenkami. Ty totiž chladnější počasí zvládnou.

Jeden tip pro vás - zateplené květináče udrží kořeny v teple a květiny nepromrznou.  

No a během horkého léta už je to jenom na vás. Rajčátka, jahody, bylinky – bez čeho nebude vaše zahrádka kompletní?  

Otevřít v galerii (5)
Přátele si užívají večírek na terase.
Přátele si užívají večírek na terase.Zdroj: Freepik

Klíčem je výběr materiálu  

Rádi grilujeme, opalujeme se nebo si sedneme s knížkou pod širé nebe. A k tomu je samozřejmě potřeba dobře promyslet materiál venkovního nábytku. Údržnost, odolnost i prostor ke skladování - to vše hraje velkou roli.  

Mezi nejoblíbenější materiál patří jednoznačně dřevo. Je však dobré promyslet, jestli necháváme náš dřevěný nábytek venku celé léto. Pokud ano, potom nezapomeňte zvolit nábytek ošetřený lakem, barvou nebo voskem. 

Do popředí zájmu lidí se dostává i kovový nábytek, který má ovšem jednu velkou nevýhodu, a to, že chladí. No a potom úplná klasika - umělý ratan.  

Otevřít v galerii (5)
Žena sedí na terase.
Žena sedí na terase.Zdroj: Freepik

Trojské výhledy jsou to pravé  

Všichni Pražané moc dobře vědí, že je Troja vyhlášená svoji krásnou přírodou. A i díky tomu se tato městská část stala velmi vyhledávanou lokalitou k bydlení. A ještě aby ne! Zoologická zahrada za rohem, 12 ti kilometrová stezka podél Vltavy, park Stromovka a vše na dosah ruky. Trojské výhledy jsou jednoduše k nezaplacení.  

A co vy a terasy? Už jste taky objevili jejich kouzlo? A máte nějaké osvědčené tipy? 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze