Top hledané
Výsledky (0)
Každý 14. Pražan má psa. Stále víc mladých párů chce psa. Proč a jak na to?

Pandemie v duchu pořizování psů. Lidé se přestali bát nedostatku času, říká odborník

Kateřina Ostrejšová
01. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Pár na procházce se psem

Pes je nejlepší přítel člověka. Zdá se, že tahle věta během koronaviru platila dvakrát tolik. Zájem o čtyřnohé miláčky totiž neustále roste a pořizují si ho stále mladší a mladší páry. Pandemie tomu výrazně přispěla. Lidé měli mnohem víc prostoru na to být doma a podle odborníka na trénink a výchovu psů Roberta Zlochy se přestali bát, že by na nového pejska neměli tolik času.

Žena se mazlí se psem v posteli

“V poslední době začali lidé kvůli epidemii covidu pracovat mnohem více z domu, případně neměli tolik možností cestovat, sportovat či chodit za kulturou. Pro ty, kteří už dříve o pořízení psa přemýšleli, ale báli se, jestli budou mít na něj dostatek času, to byl tedy ideální moment. S tím souvisí i dlouhodobý trend homeofficů, který mnohým lidem dal větší časovou flexibilitu. Často vidím, že pro mladé páry je pořízení psa zodpovědné rozhodnutí a hledisko časových možností je pro ně stěžejní při rozhodování, zda tento krok udělat,” 

říká Robert Zlocha.

Čísla rostou o tisíce  

Otevřít v galerii (9)
Pejsek v houpací síti
Pejsek v houpací síti Zdroj: Unsplash

Za loňský rok bylo v hlavním městě zaevidováno 7 272 nových psů, dohromady jich podle aktuálních údajů žije 90 183, což je o více než čtyři tisíce než předchozí rok. S počtem 8 894 jasně dominuje Praha 4, následuje Praha 6 a Praha 10.  

Je to způsobené i tím, že se stalo běžnější pořizovat si pejsky do bytu. Spousta lidí věřila, někteří ještě stále věří, že psi v bytě trpí. Podle Zlocha to však není pravda a mnohdy se jedná spíše o opak. Psům v rodinných domech se nevěnuje taková pozornost, jsou nuceni být celý den na zahradě a páníčkové jsou přesvědčení o tom, že je to přesně to, co jejich pejsci potřebují.  

Otevřít v galerii (9)
Venčení psů v centru Prahy, na Karlově mostě
Venčení psů v centru Prahy, na Karlově mostě Zdroj: Profimedia

“Rodinný dům je určitě výhoda, ale daleko více záleží na tom, jestli máme na psa čas, ať už na sociální kontakt s ním, tak na pravidelnou procházku, aby mu bylo dopřáno jak pohybu, tak mentální stimulace, například ve formě čichání,” 

doplňuje Zlocha.

“My s partnerem jsme pořízení pejska zvažovali už delší dobu, takže naše rozhodnutí nebylo ovlivněné pandemií. Každopádně jak od chovatelů, tak přes různé pejskařské weby víme, že zájem o štěňata byl v poslední době enormní. Na psy s papíry se dlouho čekalo. I my byli napsaní na čekací listině,” 

říká pětadvacetiletá Kristýna, která si s partnerem pořídila psa před půl rokem.    

Chci si pořídit pejska. Jak na to?  

Otevřít v galerii (9)
Žena koupe psa
Žena koupe psa Zdroj: Unsplash

Každý, kdo uvažuje o koupi psa, by si měl v první řadě dát dohromady své časové možnosti. Dospělý pes totiž potřebuje procházku minimálně dvakrát denně na 20 až 30 minut. Ve štěněčím věku je potom náročnost o dost vyšší. Mazlíček potřebuje čas na výchovu a osvojení základních potřeb.  

Možná to někteří rodiče neradi uslyší, ale se psem je to především na začátku dost podobné jako s dítětem. Vzdělávejte se. Kupte si knížky, přečtěte si články a určitě není od věci se před tím, než budete mít svého mazlíčka, podívat na cvičák, kde uvidíte všechno v akci.  

Otevřít v galerii (9)
Rozesmátá dívka se psem v náručí
Rozesmátá dívka se psem v náručíZdroj: Freepik

“Dobří trenéři i cvičáky mají v dnešní době delší čekací dobu, takže přijde vhod začít hledat už když víme, že si psa pořídíme, případně přijít na první „trénink“ ještě před pořízením a poradit se jak s výběrem, tak s prvními kroky, které udělat před a po příchodu štěněte do domácnosti,” 

radí Robert Zlocha.

Otevřít v galerii (9)
Dívka se psem procházející kolem Lennonovy zdi
Dívka se psem procházející kolem Lennonovy zdiZdroj: Profimedia

Povinné označování psů 

Od 1. ledna 2020 vstoupila na základě novely veterinárního zákona v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. Pokud kupujete psa z chovné stanice nebo z útulku, měli byste ho dostat už očipovaného. Koneckonců bez čipu vám psa nemůže veterinář očkovat proti vzteklině, což je také povinné. Číslo čipu psa majitelé nejčastěji zanášejí do Národního registru majitelů zvířat. Mikročip nemusejí mít pouze ti psi, kteří byli před 3. červencem 2011 označení čitelným tetováním. Novela zákona má sloužit k ochraně zvířat a v boji proti množírnám. 

Otevřít v galerii (9)
Lékařka očkuje pejska
Lékařka očkuje pejska Zdroj: Freepik

„Čipování psů kontrolujeme pravidelně v rámci pochůzkové činnosti. Pokud narazíme na pejska bez čipu, snažíme se to s majitelem řešit domluvou, protože jsou i lidé, kteří o tom vůbec nevědí. Pokud už je to ale podruhé, můžeme mu uložit blokovou pokutu až dva tisíce korun nebo případ předáme k dořešení správnímu orgánu,“  

sdělil serveru idnes.cz zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný. Dříve platilo, že kontrola, která u psa nenalezla mikročip, může majiteli udělit pokutu až do výše 20 000 Kč. Od 15. 1. 2020 to však může být až 50 000 Kč. 

Jak se pejskovi přizpůsobit v pracovním koloběhu? 

Otevřít v galerii (9)
Žena na procházce se psy
Žena na procházce se psyZdroj: Unsplash

“Krok po kroku poté můžeme začít s velice krátkými opakovanými odchody, ze začátku klidně i v rámci bytu nebo domu. Může pomoct, když pes je v takové chvíli v jedné místnosti nebo je ve své ohrádce, kde si hraje nebo odpočívá. Tak si pes zvyká na to, že naše vzdálení a zmizení neznamená žádné ohrožení a že se hned vrátíme. Postupně tyto rozestupy mezi našim „zmizením“ a návratem zvyšujeme,” 

radí trenér a vychovatel psů Robert Zlocha. Může dojít i na situaci, kdy váš pejsek začne plakat. V takové chvíli je dobré počkat a nechat ho zklidnit se. Hodně nápomocné mohou být hračky, které vašeho mazlíčka dokonale zaměstnají.   

Luxusní mezonetový byt na prodej, Středokluky
Luxusní mezonetový byt na prodej, Středokluky, Okolí Prahy

Není ani tak klíčový výběr plemene 

Otevřít v galerii (9)
Pejsek běží do vody
Pejsek běží do vody Zdroj: Unsplash

Někdo má rád malá plemena, někdo je nesnáší. A velmi často slyším názor, že malí psi jsou automaticky hloupí psi. Tak tomu ale rozhodně není! Malý pes se dokáže naučit to stejné, co velký, je ovšem potřeba věnovat mu čas. Menší plemeno všeobecně potřebuje spíše jiný přístup. Kde u velkých nebo hůře zvládnutelných plemen razíme metodu „pochvala nebo trest“, u plemen menších je naopak potřeba zdůrazňovat pozitiva správného provedení, cvik častěji opakovat a dodržovat vždy stejný postup při zadávání povelu. 

Otevřít v galerii (9)
Dívka se psem v posteli
Dívka se psem v posteliZdroj: Freepik

“Často slyším, že nějaké plemeno je a není pro začátečníka. Určitě v tom je mnoho pravdy, ale při lekcích vidím, že lidé, kteří se k tréninku a celkově výchově psa staví zodpovědně, tedy vzdělávají se, se psem trénují a jsou důslední, tak mohou zvládnout i náročnější plemeno i když jsou začátečníci. A naopak. To, že měl člověk předtím několik psů, ne vždy znamená, že jim rozumí,” 

doplňuje Zlocha.

Věděli jste, že... 

Nejčastějším jménem mezi pražskými psy je Ben, kterých po městě běhá 2 052, následují Max a Bety. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze