Top hledané
Výsledky (0)
Přípravy provází čilý stavební ruch i zvýšená bezpečnostní opatření

Paříž se chystá na olympijský svátek, soutěžit se bude i přímo pod Eiffelovkou

Radek Polák
17. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Město je plné turistů již nyní

Největší sportovní a společenská událost letošního roku se nezadržitelně blíží. Od konce července do poloviny srpna v Paříži proběhnou olympijské hry, které budou hostit tisíce sportovců z celého světa. Přímo na místě, u televizních obrazovek a na internetu je pak budou sledovat miliardy lidí. Přípravy však provází skepse samotných Francouzů i obavy z možných teroristických útoků.

Předchozí olympiádu, která se konala před třemi lety v Tokiu, si nenechaly ujít 3 miliardy sportovních fanoušků. Tentokrát to bude pravděpodobně ještě více. Vždyť Paříž je jako město pojem. Každoročně francouzskou metropoli navštíví přes 30 milionů lidí. Podle organizátorů půjde tentokrát navíc o hry oslavující svobodu, což bude symbolizovat rovněž maskot v podobě čapky svobody.

Otevřené hry

O tom, jak otevřená má celá tato akce být, svědčí přehled míst, kde se mají konat. Nebudou to totiž pouze sportoviště, jako jsou například stadion Stade de France či tenisový areál Roland-Garros, ale také třeba náměstí Trocadéro. Zde se uskuteční závody v triatlonu, silniční cyklistice a atletice. Na Esplanádě Invalidovny, kde jinak polehávají stovky Pařížanů, aby si během dne odpočinuli, budou o zlaté medaile usilovat zase lukostřelci. A přímo pod Eiffelovkou se pak bude hrát plážový volejbal.   

Pozornost se ale nevyhne třeba ani známé galerii moderního umění Centre Pompidou. Právě tam se pod hlavičkou známé sportovní značky Nike uskuteční  řada aktivit a recepcí, které budou mít spojitost právě s olympiádou i samotným sportem. Před budovou je zde od června k vidění socha od umělce Raphaëla Zarky s názvem Cycloïd Piazza, která je poctou skateboardingu. Mimochodem tento extrémní sport si odbyl svou olympijskou premiéru v roce 2021 právě v Tokiu.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Stavební práce, jejichž smyslem je příprava zázemí pro fanoušky i samotné sportovce, se přitom netýkají pouze řady známých památek a dalších významných míst. Na dopravních tepnách podél řeky Seiny, kde se má konat zahajovací ceremoniál, se zase opravují silnice. Veřejné osvětlení zdobí poutače a na pařížské radnici jsou na tento sportovní svátek obří reklamy.

Otevřít v galerii (2)
Přihlášku na hry podepisoval s předsedou Českého olympijského výboru prezident Petr Pavel
Přihlášku na hry podepisoval s předsedou Českého olympijského výboru prezident Petr Pavel Zdroj: Profimedia

Kdo získá medaili?

A jakou šanci na úspěch mají čeští sportovci? Na předchozí olympiádě jsme dosáhli na rekordních 11 medailí, což nám z pohledu celkového žebříčku zemí přineslo 18. místo. Podle jarní analýzy společnosti Gracenote Sports jsou tentokrát odhady o trochu střízlivější. Přisuzují nám devět medailí. Z toho mají být tři zlaté, dvě stříbrné a čtyři bronzové. K favoritům  patří vodní slalomář Jiří Prskavec, rychlostní kanoista Martin Fuksa, oštěpař Jakub Vadlejch či lukostřelkyně Marie Horáčková. Šance se dávají také tenisovému deblu Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková, které při této příležitosti obnoví po více než půl roce spolupráci. Naposledy si spolu zahrály loni v listopadu v Poháru Billie Jean Kingové.

Již teď je přitom jasné, že jednu speciální medaili dostaneme navíc. Zaslouží si ji překážkářka Zuzana Hejdová, která skončila na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 třetí. Poté, co se ale prokázal podvod vítězné Rusky Natalje Anťuchové, která tehdy dopovala a byla dodatečně diskvalifikována, dostane Hejdová v Paříži stříbrnou medaili.

Gracenote odhaduje, že nejvíce medailí, a to až 123, si tentokrát z her odvezou američtí sportovci. Čína by měla dosáhnout na necelých 90 cenných kovů. Velká Británie získá podle uvedeného zdroje 66 a domácí Francie 55 medailí.

Otevřít v galerii (2)
Do Paříže se opět sjede řada novinářských štábů
Do Paříže se opět sjede řada novinářských štábů Zdroj: Pixabay

Francouzská skepse a obavy o bezpečnost

Navzdory tomu, že by Francie mohla získat až tolik medailí, se místní na akci zase až tolik netěší. Jak ukázal průzkum společnosti Viavoice, čeká na celou událost  s netrpělivostí pouze 37 procent Francouzů. Necelých 60 procent jsou spíše opačného názoru. Podle některých expertů může tato skepse souviset s prodejem falešných vstupenek,  které se začaly v posledních týdnech na trhu objevovat a nebezpečím teroristických útoků.

I když se těch oficiálních prodalo již více než 13 milionů, objevila policie několik pokusů o fiktivní prodej. Ten se odehrává prý hlavně prostřednictvím falešných online stránek, které k tomu využívají olympijskou symboliku.

„Odhalit falešnou stránku je přitom poměrně jednoduché. Existuje totiž jen jedna oficiální, která umožňuje prodej. Všechno ostatní tak musí nutně být pokusy o podvod,“ 

vysvětlil Marc Boget z francouzského četnictva, jak ho citoval portál Nastartu.

Bezpečnostní orgány mezitím zmařily hned několik útoků. V květnu zadržely 18letého muže z Čečenska, kterého podezírají ho, že stojí za plánem útoku na fotbalové akce, které se budou konat ve městě Saint-Étienne jihozápadně od Lyonu. Francouzské úřady již muže obvinily z plánování útoku pod hlavičkou Islámského státu a ze spojení s teroristy.

V hotelu v Roissy-en-France poblíž pařížského letiště Charlese de Gaulla pak tamní bezpečnostní síly zatkly na začátku června 26letého muže, který se pokoušel podomácku vyrobit výbušninu. Šlo o občana Ukrajiny z Donbasu, který plánoval zaútočit na francouzskou vojenskou techniku určenou pro ukrajinskou armádu. 

Ruská stopa stojí také za hodinovým dokumentem, který je plný falešných informací o olympiádě. Snímek dokonce napodobil některé francouzské a americké zpravodajské agentury, které měly podle něho vydat falešné varování vyzývající lidi, aby se hrám vyhnuli. Důvod je zřejmý - ruští sportovci mají kvůli okupaci Ukrajiny na letních olympijských hrách pod vlajkou své země zakázáno soutěžit. A Rusko se proto rozhodlo obrátit svůj hněv proti olympiádě a jejímu letošnímu hostiteli, tedy Paříži.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Doufejme, že sportovní a společenský svátek proběhne nakonec bez komplikací. Už nyní si proto v diářích poznamenejme termín celé akce. Olympiáda se uskuteční od 26. července do 11. srpna.

 

Zdroje: Mezinárodní olympijský výbor, CTK, Nastartu.cz, Wikipedia

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze