Top hledané
Výsledky (0)
Jaké je to být nyní manželkou oligarchy?

Partnerky ruských oligarchů: Jak si žijí a jak komentují válku na Ukrajině?

Alice Procházková
29. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Profimedia / Vyacheslav Prokofyev/TASS

Od invaze Ruska na Ukrajinu uběhlo již pět týdnů. Evropská unie, Velká Británie i Spojené státy vypracovaly sankční seznamy, na které umisťují osoby s vazbou na Kreml - ruské oligarchy. Kdo jsou jejich manželky a jak reagují na aktuální situaci ony?

Tatiana Navka

 

Alexandra Tolstoy (50) - "Mám obrovský soucit s ruským lidem"

"Mám obrovský soucit s ruským lidem - po sto let indoktrinovaným neutuchající propagandou, která jim říká, že je Západ nenávidí,"

říká Alexandra Tolstoj.

Hraběnka Alexandra Tolstoj, rodačka z Anglie je bývalá partnerka ruského oligarchy Sergeje Pugačova. Alexandra je dcera hraběte Nikolaje Tolstého-Miloslavského, současné hlavy šlechtického rodu Tolstých a vzdáleného příbuzného samotného Lva Tolstého. Rozkošná estetika jejího Instagramu také evokuje tradiční ruskou idylu venkovské chalupy; její tři malé děti v kraťasech a malých kožených botách si čtou nebo hrají venku; nosí pečenou husu na pečlivě vyzdobený stůl k večeři v jídelně osvětlené svíčkami nebo popíjejí šálek čaje v houpacím křesle. Hraběnka se však také nebrání ani dobrodružství, s BBC natáčela dokumenty o svých výpravách na koních a v roce 1999 urazila na koni a velbloudu 8 000 kilometrů po Hedvábné stezce. Zakladatelka Alexandra Tolstoy Travel zaměřující se na cesty do Kyrgystánu a platformu The Tolstoy Edit pro milovníky starožitného nábytku, v současné době sídlí v Anglii.

Otevřít v galerii (7)
Alexandra Tolstoy
Alexandra TolstoyZdroj: Profimedia

Jejímu bývalému manželovi Sergeji Pugačovovi, bývalému senátorovi, se také jeden čas přezdívalo „Putinův bankéř“. Pugačov zbohatl již za éry prvého ruského prezidenta Borise Jelcina, kdy mu patřila jedna z největších bank v zemi, věhlasné loděnice a uhelné doly. Navíc údajně pomohl Putinovi převzít nejvyšší funkci. Avšak po propuknutí finanční krize v roce 2008, kdy podle magazínu Forbes patřil mezi 50 nejbohatších Rusů, se pohádal s některými z Putinových nejsilnějších spojenců, které z exilu obviňuje, že srazili jeho podnikání na kolena. 

Partnerství Alexandry a Sergeje vydrželo však pouhé čtyři roky, a dvojice se rozvedla v roce 2015. V rozhovoru v roce 2018 uvedla Alexandra, že je svobodná matka a své děti musí živit sama, jelikož Sergeje již tři roky na děti nic nepřispívá. V nedávném rozhovoru se CNN ho dokonce označila za narcistu. 

Alexandra patří k horlivým odpůrcům invaze na Ukrajinu a rozhodně se tím netají.

Na svém Instagramu zveřejnila několik příspěvků s nepokrytou kritikou, na kterou si hraběnka mimo jiné vypůjčuje i citáty z knihy svého jmenovce. Hraběnka také vystoupila v několika rozhovorech, kde vystupuje velmi otevřeně proti válce na Ukrajině a zasazuje se především pro větší sankce proti oligarchům. Že by pozůstatky traumatu z manželství? (Zdroj)

„Miluji Rusko, ale to už bohužel už neexistuje. Máme co do činění s nerekonstruovaným Sovětským svazem a bezohlednou filozofií bolševiků. Toto není Rusko mých předků, ale přímé pokračování sovětského státu řízeného KGB. Žádná úcta k lidskému životu, naprostý cynismus režimu vůči vlastním lidem, machiavelistické využívání pravoslavné církve, je to démonické a zlé. Mám obrovský soucit s ruským lidem - po sto let indoktrinovaným neutuchající propagandou, která jim říká, že je Západ nenávidí, Putin stejně jako Stalin použil tuto odpornou psychologickou metodu k vytvoření komplexu národní méněcennosti, který umožňuje vymývání mozků. Stejně jako za Stalina i nyní protestuje mnoho statečných lidí, kteří jsou zatýkáni, a přesto je to neodradí.“

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Elena Perminova (35) – "Je to děsivé, chceme mír!"

Manželka Alexandra Lebeděva, předsedy představenstva společnosti CJSC National Reserve Corporation a bývalého agenta KGB. Elena patří již dlouho k světovým celebritám, známá především svou spoluprací se slavnými značkami mezi kterými nechybí ani Prada, Louis Vuitton nebo Dior. Slávu jí vynesl především její jedinečný a osobitý styl a hra s barvami a materiály. Okouzlující blondýnka je však aktivní také charitativně a sama je zakladatelkou sítě pekáren zaměřujících se na zdravou výživu Lenandgrechka a nákupní platformy My Happy Archive, kde propaguje udržitelnou módu. V současné době s rodinou bydlí na venkově blízko Moskvy.

Otevřít v galerii (7)
Elena Perminova na Pařížském Fashionweeku
Elena Perminova na Pařížském FashionweekuZdroj: Profimedia

Mezi modelingem, cvičením v posilovně a odpočinkem v módních letoviscích Elena nezapomíná předplatitelům připomínat své kamarádky a kolegyně Bellu Hadid, Rihannu a Yanu Rudkovskou. Na jejím instagramu najdete nespočet luxusních šatů od předních návrhářů, ale také roztomilé fotografie s jejími již čtyřmi ratolestmi! Právě děti jsou její hlavní vášeň a bohatství.

Pohádkový život však Eleně nebyl darován do vínku už od kolíbky. Právě naopak. Elenin příběh připomíná pohádkovou Popelku. Elena vyrostla v drsných podmínkách Sibiře, a v mládí dokonce nafotila několik lechtivých snímků pro Playboy. Na dno si šáhla poté, co se zapletla s drogovým kartelem a před vězením jí zachránil až její oligarchistický princ na bílém koni, s kterým je od roku 2005.

Otevřít v galerii (7)
Elena Perminova
Elena PerminovaZdroj: Walterlan Papetti / Creative Commons, CC BY-4.0, https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Alexander Lebeděv vlastní třetinový podíl v Aeroflotu a podíl v novinách Novaja gazeta, dále významné podíly v Iljušinu, Sberbanku a Gazpromu. Je aktivní také na politické scéně a horlivým podporovatelem kulturního dění.

Elena v den invaze vojsk Putina na Ukrajinu 24. února na svém Instagramu zveřejnila černou fotografii s komentářem volajícím po míru. Alexanderovy příspěvky na sociálních médiích se od 23. února odmlčují.

Kristina Romanova (27) – tohle si pod pojmem ruský oligarcha představí málokdo

Otevřít v galerii (7)
Kristina Romanova
Kristina RomanovaZdroj: Profimedia

Svého času byl na ruského podnikatele, spolumajitele společnosti Capital Group Vladislava Doronina, přezdívaného také ruský Donald Trump, uspořádán skutečný hon a trofej získala původně černá panterka Naomi Campbell. Románek trval dlouhých pět let a skončil stejně rychle, jako začal. Proto když novináři zjistili, že novou miliardářovou volbou se stala modelka z Volgogradu, měli za to, že Vladislav výrazně snížil laťku.

O tom, zda se nová favoritka Naomi vyrovná či ne, se můžete přesvědčit na jejím Instagramu, kde se chlubí všemi pozemskými radostmi: jachtami, šaty od cool návrhářů, fotkami z dovolených a záběry z přehlídek Fashion Weeku, kterých se aktivně účastní. Kristina je spoluzakladatelkou Humans of Fashion, kde upozorňuje na problémy a zneužívání v módním průmyslu. Dále je hlavou značky luxusních wellness produktů Aman, která spadá pod firmu Aman resorts. Předsedou tohoto obřího developerského konglomerátu je právě její manžel Doronin, s kterým je od roku 2014. Minimálně v délce vztahu tedy již Naomi Kristina překonala, nehledě na to, že s Vladislavem již přivedla na svět dvě krásné děti.

Kristina Romanova na sociálních sítích o Ruské invazi na Ukrajinu mlčí, její manžel však na svém twitterovém účtu oficiálně odsoudil invazi s tím, že sám se již nepovažuje za ruského občana, jelikož Rusko opustil již před rozpadem USSR. Zároveň ve svém příspěvku volá po míru. Je nasnadě, že Vladislav Doronin nesplňuje tak úplně mainstreamovou představu typického ruského oligarchy a tohoto přízvisko také dlouhodobě odmítá.

Tatiana Kovylina (40) - „Někdo“ to tak chtěl

Otevřít v galerii (7)
Tatiana Kovylina
Tatiana KovylinaZdroj: Profimedia

Manželka ruského oligarchy Yuriho Sheflera, který je známý tím, že koupil podíl Angeliny Jolie na zámku Miraval a naštval Brada Pitta, se rozhodně ve světě neztratila. Modelka přední světové značky Victoria’s Secret se objevila v řadě významných kampaní pro značky jako Ann Taylor, Calvin Klein Jeans, Cole Haan a Givenchy. Nyní je spolumajitelkou londýnské značky udržitelného sportovního oblečení Silou a je aktivní na Instagramu, kde sdílí především svůj jógový režim a roli maminky svých čtyř rozkošných dětí.

Yuri Shefler je majitelem společnosti S.P.I. Group, která vyrábí a prodává alkohol pod 380 značkami ve 170 zemích. Její nejznámější značkou je vodka Stolichnaya, kterou Shefler koupil v roce 1997 od státní společnosti VVO Soyuzplodoimport za 285 000 dolarů.

Tatiana na svém instagramovém profilu 27. února zveřejnila příspěvek, kde vyjadřuje solidaritu s děním na Ukrajině, zároveň se však diplomaticky zdržuje explicitního odsuzování Ruské invaze. 

„V Lugansku jsem jako dítě strávila spoustu času, a dokonce jsem se hrdě považovala za polovičního Ukrajince, ačkoli nejsem. Když byly těžké časy a moji vrstevníci a jejich rodiče trpělivě čekali ve frontě na stravenky v Kazani, z Ukrajiny nám poslala babička s dědou balíčky jídla. Protože příbuzní, sousedé a obecně lidé by si měli pomáhat, a ne válčit proti sousedovi! Neexistuje jedno logické, jasné nebo racionální vysvětlení toho, co se právě děje. Až na to, že „někdo“ to tak chtěl. A tohle je kurva noční můra!

 

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Ilona Kotelyuh (29) – "Nechci, aby moje a vaše děti trpěly"

Běloruská rodačka a manželka jednoho z hlavních majitelů pojišťovací společnosti RESO-Guarantees NikolajeSarkisova se stejně jako ostatní naše hrdinky nestydí za bohatství: neváhá se pochlubit novým kožichem, ani bláznivou taškou. Nicméně hvězdami sociálních sítí velkolepé blondýnky Ilony Kotelyuh poslední dobou není jen ona sama, dominují jí především její dvě milované děti. Právě až s příchodem první ratolesti v roce 2016 se dostal její do té doby utajovaný vztah s Nikolajem na veřejnost. Vedle role oddané maminky v domácnosti je Ilona také zakladatelkou přední lifestylové agentury v Evropě Prime art of life.

Orientace na rodinné hodnoty se v Iloně nezapřela ani v kontextu nedávné invaze Ruska na Ukrajinu. Hned první den neváhala na sociálních sítích publikovat obsáhlý příspěvek volající po míru:

„Všichni chceme mír, moje DM je zavalena osobními výhrůžkami, obviňováním a žádostmi, abych něco udělala, abych to zastavila. Tohle není naše válka! Mám dvě děti, nechci, aby věděly, co to válka, nechci, aby bojovaly, nepřeji si, aby žily ve válce. Nechci, aby moje a vaše děti trpěly! Lidé by neměly trpět kvůli něčí ambici. Nikdo se nás nezeptal, co chceme.“

Nikolaj sám na sociálních médiích aktivní není.

Tatiana Navka (48) – Pod tíhou sankcí je celá rodina, chybu nepřiznává 

Otevřít v galerii (7)
Tatiana Navka
Tatiana NavkaZdroj: Profimedia

Olympijská šampionka a dvojnásobná světová šampionka v krasobruslení a od roku 2015 manželka tiskového mluvčí Putina Dmitry Peskova, Tatiana Navka si na sociálních sítích vytvořila nemalou fanouškovskou základnu. Na rozdíl od většiny krásek v našem seznamu však dominují spíše fotografie spojené s krasobruslením a rodinou. To však neznamená, že by si žila poskrovnu, což dokazuje mimo jiné i fakt, že na ní manžela a jejich dceru byly Amerikou uvaleny sankce ve spojitosti s invazí na Ukrajinu.

Dmitry Peskov, kterého americké ministerstvo zahraničí označuje za "hlavního propagandistu Ruské federace a mluvčího Vladimira Putina. V den invaze Ruska na Ukrajinu prohlásil:

"V ideálním případě by měla být Ukrajina osvobozena, vyčištěna od neonacistů, od lidí sdílejících pronacistické nálady a myšlenky,"

a vyjádřil tak oficiální linii ruské operace proti zemi vedené židovským prezidentem. 

Vejce k vejci sedá a ani Tatiana Navka se nebojí kontroverzních vyjádření. To dokázala v roce 2016, kdy se v ruské TV show se svým partnerem na bruslařské vystoupení převlékla za vězně nacistického koncentračního tábora. V roce 2021 zase neváhala pronést sexistické narážky na španělského gymnastu Cristofra Beníteze, naznačujíc, že krasobruslení je sport pro ženy a muži by se účastnit neměli. Na svém Instagramu odmítá kritiku proti své rodině ve spojitosti se situací na Ukrajině slovy:

„Poslední dobrou čtu spoustu nenávisti, dokonce bych řekla hysterie a agonie, adresované mé rodině, krajanům a celé zemi celkově. Chci těmto lidem říct jednu věc. Je mi jich opravdu líto, hledají chybu tam kde není, obviňují všechny a chrlí negativitu do světa.“

Irina Viner-Usmanova (73) – Hlavní účel ženy je doma za plotnou

Otevřít v galerii (7)
Irina Viner-Usmanova
Irina Viner-UsmanovaZdroj: Profimedia

Dlouholetá choť zakladatele společnosti USM Holdings, majitele vydavatelství Kommersant a spolumajitele druhého největšího ruského mobilního operátora MegaFon Alishera Usmanova. Rodačka z Uzbekistánu Irina Aleksandrovna Wiener-Usmanova již mnoho let vychovává olympijské vítězky v rytmické gymnastice. Uznávaná ruská trenérka úspěchy svých svěřenkyň doslova žije. Zároveň se však Irina netají svými kontroverzními názory na roli ženy ve společnosti. Irina se nechala slyšet, že ženy jsou předurčeny především k tomu mít rodinu a děti a přehnaný feminismus je otravný. Spolu s Alisherem je neuvěřitelných 30 let - od roku 1992, manželství však poněkud ironicky zůstalo bezdětné, a tak Alisher alespoň adoptoval Irinina syna z předchozího manželství.

Alisher Usman, též Uzbeckého původu a muslimského vyznání je známý pro-Kremlinský oligarcha, který se netají svou blízkosti k Putinovi. Sankce proti Rusku připravily svého času nejbohatšího Rusa dle odhadů až o čtvrtinu majetku. Byla mu také zabavena jachta v hodnotě 600 milionů dolarů. Špatné zprávy však Alisher rozhodně neslyší poprvé. V roce 1980 byl dokonce odsouzen na více než 6 let do vězení za korupci. Alisher se údajně nejednou snažil tohoto kostlivce ve skříni zamést pod koberec a odstranit zmínku o jeho odsouzení z Wikipedie.

Ani jeden z dvojice není aktivní na sociálních sítích a vzhledem k jejich zázemí se odsouzení Ruské invaze nedá očekávat.

Jak je tedy vidět, tyto manželky ruských oligarchů se většinou ani samy nepovažují za Rusky a většina z nich žije mimo zemi již několik let nebo desetiletí. Užívají si své -anebo manželovo - bohatství a život plnými doušky. Invazi na Ukrajinu většinou odsuzují.

Zdroje:

e15, cherwell.org, wikipedia.org, iconiq.cz, eng.gymnovosti.com, www.scmp.com, cs.topinfoweb.com, www.gov.uk/governmentwww.woman.forumdaily.comwww.flowee.cz, forbes.com, sociální sítě

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze