Top hledané
Výsledky (0)
Od 16. 11. 2018 do 17. března 2019

Paul Gauguin a čeští umělci 20. století v paláci Kinských

Eva Ledecká
16. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Bonjour, Monsieur Gauguin

Nová výstava s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950 vznikla ve spolupráci Národní galerie Praha a Musée départemental breton a odhaluje česko-francouzské umělecké vztahy.

Paul Gauguin, Útěk
Chittusi
Bonjour, Monsieur Gauguin

Bretaň – centrum umění

Bretaň byla na přelomu 19. a 20. století centrem moderního umění. Vznikla zde tzv. pontavenská škola pojmenovaná podle městečka Pont-Aven, kam se sjížděli ti nejlepší umělci tehdejší doby. Inspirovali se tu luxusními díly Paula Gauguina, Émila Bernarda nebo Paula Sérusiera.

Češi v Bretani nechyběli

Do Bretaně zavítalo i mnoho českých umělců, jejichž luxusní tvorbu ovlivňovala místní příroda a zvyky. Nová výstava v paláci Kinských mapuje jejich tvorbu v tomto období. Dozvíte se tu, jakým způsobem umělci jako Jaroslav Čermák, Antonín Chittussi, Alfons Mucha, Josef Čapek, František Kupka, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Toyen nebo Jan Křížek, zachycovali krajinu či tradiční bretaňské motivy a jaký vliv měla na jejich umění pontavenská škola.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Bonjour, Monsieur Gauguin – obraz ze sbírky Národní galerie

Kromě luxusních děl českých umělců je zde vystavena známá malba Paula Gauguina s názvem Bonjour, Monsieur Gauguin. Tento obraz vznikl ve vesnici La Pouldu, kam se umělec přestěhoval kvůli většímu klidu z Pont-Avenu. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších děl ze sbírky Národní galerie.

„Dílo je parafrází obrazu Bonjour, Monsieur Courbet, který viděl Gauguin při společné návštěvě muzea s Vincentem van Goghem. Na rozdíl od Courbeta Gauguin zobrazuje sám sebe čelem k divákovi a rovného kolemjdoucí bretaňské venkovance,“ říká Kristýna Hochmuth z kurátorské dvojice výstavy a dodává:

„Gauguin byl uměleckým outsiderem, který si cenil prostých lidí a života mimo umělecká centra a obchod s uměním.“

Luxusní výstava je k vidění od 16. 11. 2018 do 17. března 2019.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie
Národní galerie v Praze Staroměstské nám. 12 110 15 Praha 1
(+420) 224 301 122