Fenomén dnešní doby: Pes místo dětí a vnoučat. Proč je milujeme víc?

Mladé páry i tak zvaní mladí senioři nechtějí děti nebo vnuky. Pes je nejlepší!
14. ledna 2022
 
Hlavní stránka Nové články

Ke svým chlupáčkům se někteří lidé chovají jako k dětem, bezmezně je milují a rozmazlují. Utrácejí za ně obrovské peníze, kupují jim oblečky, hračky, jídlo i potravinové doplňky. Pes je jejich nejmilovanější bytostí.

Paris Hilton je vášnivou milovnicí psů.

Důvodů, proč se dnešní třicátníci až nezdravě upínají na svého psa, je hned několik. Mnozí si ho pořizují, aby zmírnili frustraci z neuspokojených vztahů a byli bezmezně milováni. Často se ale ke zvířeti nechovají jako k psovi, ale jako k dítěti. Říkají mu třeba "můj milovaný chlapečku" nebo "moje milovaná holčičko". Psovi přisuzují úplně jiné vlastnosti, než mají, a zcela popírají jejich přirozené potřeby. Zkrátka, bezmezné lásce ke psům podléhá stále více lidí, a když se v rodině takového člověka vyskytnou jedinci, kteří ji až takovou měrou nesdílejí, na malér je zaděláno.

Žena, muž a pes

Základním smyslem lidské existence na Zemi bylo zplodit zdravé potomky, vychovat je a předat jim zkušenosti pro budoucí život. Právě děti by měly pokračovat v díle svých rodičů. Proto se dříve mladá rodina skládala z muže, ženy a dítěte. Dnes se často skládá z muže, ženy a psa, ke kterému se chovají jako k dítěti. Biolog Stanislav Komárek napsal v knize Chlupatí bližní o vztahu lidí a domácích zvířat:

„Je to poslední fáze civilizace. Po ní bude následovat už jen vyhynutí. Živočišný druh, který nepečuje o svá mláďata, respektive je ani nechce, a místo toho hýčká jiný druh, dopadne špatně.“

Psi už nejsou jen rovnocennými členy domácností, nýbrž jsou v nich členy nejmilovanějšími, nejhýčkanějšími a nejdůležitějšími.

„Pejsek lidem skutečně může dopřát pocit bezpodmínečné lásky, přátelství a přijetí. Na rozdíl od člověka se - alespoň většinou - na svého páníčka nenaštve a pokaždé ho nadšeně vítá. I když ho panička třeba zavřela na pár hodin doma nebo nechala čekat před obchodem,“

řekla pro LP-Life Denisa Říha Palečková, lektorka vztahů a intimity.

Pár s psím miláčkem.
Pár s psím miláčkem. • Zdroj: Helena Lopes / Unsplash

Trendem je zůstat co nejdéle sám

Přesná data neexistují, ale hypotéza, že pes je jakýmsi dítětem 21. století, není tak úplně od věci. Zatímco dětí se s výjimkou menšího populačního boomu v letech 2004 – 2008 rodí čím dál tím méně, o psí populaci platí opačný trend. Roste. A celých 54 procent pejskařů jsou mladí lidé mezi 18 a 30 lety. Podle studie, kterou provedli odborníci v Kanadě, asi polovina kanadských domácností bez dětí vlastní domácí zvíře. Trendem je zůstat co nejdéle sám, tedy aniž by lidé založili rodinu. A nad touto situací se nedávno pozastavil i sám papež František.

„Dnes lidi nechtějí mít děti, ani jedno. Mnoho párů je nechce. Ale mají třeba dva psy a dvě kočky. Takže ano, psi a kočky nahradili děti,"

řekl papež při generální audienci 29. prosince 2021. Podle něj v současných společnostech chybí dostatečný cit pro mateřství a otcovství a civilizace se tím stává "starší a bez humanity".

Mladík se psem na výletě.
Mladík se psem na výletě. • Zdroj: Tadeusz Lakota / Unsplash
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1

Kamarád na stáří

„Psa si nejčastěji pořizují mladí ve věku, kdy by měli mít děti. A pak lidé v důchodu anebo krátce před ním. Chtějí mít zábavu, kamaráda nebo se chtějí o někoho starat,“

řekla pro LP-Life MVDr. Ilona Kucharczyková.

Mnozí z nich by se raději věnovali vnoučatům, předávali jim zkušenosti a také je trochu rozmazlovali – tak jak to bývalo kdysi. Jenže jejich děti se do zakládání rodin nehrnou, babičky nechtějí být se svým dědečky samy, a tak si pořídí pejska. Podobná situace je nyní čím dál častěji vidět u takzvaných mladých seniorů. Tedy lidí, kteří mají krátce před penzí nebo do ní právě nastoupili.

K psovi se chová líp než k dětem

Paní Radce je 65 let. Jezevčíka si s manželem pořídili, když šli do penze a Kevin se stal středobodem jejich života. 

„Mám pocit, že se manžel tak nemazlil ani s našimi dětmi, když byli malé. Je do Kevina úplně zblázněný. Ale já vlastně taky. Tolik něhy a lásky jsem nikdy nezažila,“

svěřila LP-Life paní Radka. Je až zarážející, že srovnává psa se svými dětmi. Dnes je to ale bohužel běžné.

„Pes skutečně může suplovat dítě a city, které bychom jinak chovaly k potomkovi. Nemusí to být nutně špatně. I pro psa se učíme dělat ústupky v životním stylu. Myslíme na něj, věnujeme mu pozornost... i to je láska,“

řekla pro LP-Life Denisa Říha Palečková.

Krásná díaka s psíkem
Krásná díaka s psíkem • Zdroj: Tamara Bellis / Unsplash

Ubohé zvíře

Přestože si milující paničky a páníčkové myslí, že pro svého chlupáče dělají to nejlepší, není to vždy pravda.

„Nevychovávají ho, a to je špatné. Pes je zvyklý žít ve smečce. Musí mít v její hierarchii jasně vymezené místo. To platí i pro jeho život v lidské rodině. Když ho nemá, bývá zmatený a nastávají s ním velké problémy,“

uvedla pro LP-Life Ilona Kucharczyková a dodává, že pes rád poslouchá vůdce smečky, ale běda, když se vůdcem lidské smečky stane on. Pak vás začne terorizovat, chová se nezvladatelně, nesnesitelně a často i agresivně.

Místo zbytků kvalitní strava

Zatímco naši rodiče krmili psa zbytky od oběda, my na internetových fórech řešíme, jestli je pro našeho chlupáče lepší jídlo – „žrádlo“ už se neříká - vařené, syrové nebo granule. A psi mohou být příznivci i raw stravy. Říká se jí BARF, a kdo tuhle zkratku nezná, k moderním pejskařům rozhodně nepatří. Zkratka pochází z výrazu bones and raw food – kosti a syrová strava. Její podstatou je, že jsou psi krmeni syrovým masem a kostmi tak jako jejich předkové vlci. K tomu dostávají zeleninu. A věřte, že si pes dokáže pochutnávat i na zeleném salátu. Dávno už neplatí, že nejlepší jsou pro psy granule. Skutečně moderní a majitelé psů sledují, z čeho je psí jídlo připravováno a jaké má nutriční hodnoty. A zprávy o novinkách se po sociálních sítích šíří rychlostí blesku.

Pes v džínové bundě.
Pes v džínové bundě. • Zdroj: Charles Deluvio / Unsplash

Byznys kolem psů

Dobře se vede například službě venčení psů, které si majitelé domlouvají přes internet. Majitel psa si na webu vybere venčitele, který mu je sympatický, a spojí se s ním. Venčení stojí zhruba 100 korun na půl hodiny. Výjimkou nejsou ani psí masáže, které se pohybují od 500 korun. A potom tu jsou samozřejmě oblečky, obojky, postroje, hračky a další věci, které vytáhnou z peněženek milujících majitelů pejsků nemalé peníze.

Nesnášíš mého psa? Rozchod!

Upřednostnění zvířete před partnerem je běžnější, než si myslíte. Podle jednoho průzkumu si dokonce čtyři z pěti lidí myslí, že reakce jejich psa na potenciálního partnera je při rozhodování o tom, zda vůbec do takového vztahu jít, jedním z důležitých faktorů. Celých 86 procent tázaných pak uvedlo, že pokud jejich psa nemá partner rád, je to důvod k rozchodu. 

Lady Gaga bez psa nedá ani ránu.
Lady Gaga bez psa nedá ani ránu. • Zdroj: Profimedia

Podlehly i celebrity

Mít psího mazlíčka stále při sobě se netýká jen obyčejných smrtelníků. Psa „do tašky“ si v posledních letech pořizují slavné herečky, modelky i zpěvačky. A jejich čtyřnohý mazlíček je doprovází na každém kroku. Pro mnohé se stává i jakýmsi módním doplňkem, se kterým rády pózují fotografům a plní tak přední stránky prestižních časopisů. Mezi nejznámější patří například Paris Hilton, Lady Gaga, Miley Cyrus, Miranda Kerr,  či Serena Gomez. Milovníkem psů je i známý americký herec Mickey Rourke. Pokud zapátráme v českých vodách, i zde najdete „psí mámy“ mezi slavnými. Svůj život si bez čtyřnohého chlupáče nedokáže představit třeba Patricie Pagáčová, Heidi Janků, Kateřina Kaira Hrachovcová nebo Anna K.

Psí láska je zkrátka psí láska.

Zdroje: vlastní dotazování, i60.cz, denik.cz, čtk, barf.cz, idnes.cz

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

Rodina těšící se z psího mazlíčka.
Dívka s psíkem.
Mladý muž s psíkem.
Dívka mazlící se se psem.
Dívka s psíkem.
Krásná díaka s pejskem.
View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji 30 let. Začínala jsem v televizním zpravodajství, posledních 15 let působím hlavně v lifestylových titulech. Ve svém volnu ráda cestuji, baví mě poznávat nové kraje i lidi. Jen tak si s nimi povídat. Co člověk, to zajímavý příběh… A pak už to stačí jen hodit na papír.
Jindra Pelikánová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks