Top hledané
Výsledky (0)
Mladé páry i tak zvaní mladí senioři nechtějí děti nebo vnuky. Pes je nejlepší!

Fenomén dnešní doby: Pes místo dětí a vnoučat. Proč je milujeme víc?

Jindra Pelikánová
14. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Paris Hilton je vášnivou milovnicí psů.

Ke svým chlupáčkům se někteří lidé chovají jako k dětem, bezmezně je milují a rozmazlují. Utrácejí za ně obrovské peníze, kupují jim oblečky, hračky, jídlo i potravinové doplňky. Pes je jejich nejmilovanější bytostí.

Důvodů, proč se dnešní třicátníci až nezdravě upínají na svého psa, je hned několik. Mnozí si ho pořizují, aby zmírnili frustraci z neuspokojených vztahů a byli bezmezně milováni. Často se ale ke zvířeti nechovají jako k psovi, ale jako k dítěti. Říkají mu třeba "můj milovaný chlapečku" nebo "moje milovaná holčičko". Psovi přisuzují úplně jiné vlastnosti, než mají, a zcela popírají jejich přirozené potřeby. Zkrátka, bezmezné lásce ke psům podléhá stále více lidí, a když se v rodině takového člověka vyskytnou jedinci, kteří ji až takovou měrou nesdílejí, na malér je zaděláno.

Žena, muž a pes

Základním smyslem lidské existence na Zemi bylo zplodit zdravé potomky, vychovat je a předat jim zkušenosti pro budoucí život. Právě děti by měly pokračovat v díle svých rodičů. Proto se dříve mladá rodina skládala z muže, ženy a dítěte. Dnes se často skládá z muže, ženy a psa, ke kterému se chovají jako k dítěti. Biolog Stanislav Komárek napsal v knize Chlupatí bližní o vztahu lidí a domácích zvířat:

„Je to poslední fáze civilizace. Po ní bude následovat už jen vyhynutí. Živočišný druh, který nepečuje o svá mláďata, respektive je ani nechce, a místo toho hýčká jiný druh, dopadne špatně.“

Psi už nejsou jen rovnocennými členy domácností, nýbrž jsou v nich členy nejmilovanějšími, nejhýčkanějšími a nejdůležitějšími.

„Pejsek lidem skutečně může dopřát pocit bezpodmínečné lásky, přátelství a přijetí. Na rozdíl od člověka se - alespoň většinou - na svého páníčka nenaštve a pokaždé ho nadšeně vítá. I když ho panička třeba zavřela na pár hodin doma nebo nechala čekat před obchodem,“

řekla pro LP-Life Denisa Říha Palečková, lektorka vztahů a intimity.

Otevřít v galerii (5)
Pár s psím miláčkem.
Pár s psím miláčkem.Zdroj: Helena Lopes / Unsplash

Trendem je zůstat co nejdéle sám

Přesná data neexistují, ale hypotéza, že pes je jakýmsi dítětem 21. století, není tak úplně od věci. Zatímco dětí se s výjimkou menšího populačního boomu v letech 2004 – 2008 rodí čím dál tím méně, o psí populaci platí opačný trend. Roste. A celých 54 procent pejskařů jsou mladí lidé mezi 18 a 30 lety. Podle studie, kterou provedli odborníci v Kanadě, asi polovina kanadských domácností bez dětí vlastní domácí zvíře. Trendem je zůstat co nejdéle sám, tedy aniž by lidé založili rodinu. A nad touto situací se nedávno pozastavil i sám papež František.

„Dnes lidi nechtějí mít děti, ani jedno. Mnoho párů je nechce. Ale mají třeba dva psy a dvě kočky. Takže ano, psi a kočky nahradili děti,"

řekl papež při generální audienci 29. prosince 2021. Podle něj v současných společnostech chybí dostatečný cit pro mateřství a otcovství a civilizace se tím stává "starší a bez humanity".

Otevřít v galerii (5)
Mladík se psem na výletě.
Mladík se psem na výletě.Zdroj: Tadeusz Lakota / Unsplash
Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Kamarád na stáří

„Psa si nejčastěji pořizují mladí ve věku, kdy by měli mít děti. A pak lidé v důchodu anebo krátce před ním. Chtějí mít zábavu, kamaráda nebo se chtějí o někoho starat,“

řekla pro LP-Life MVDr. Ilona Kucharczyková.

Mnozí z nich by se raději věnovali vnoučatům, předávali jim zkušenosti a také je trochu rozmazlovali – tak jak to bývalo kdysi. Jenže jejich děti se do zakládání rodin nehrnou, babičky nechtějí být se svým dědečky samy, a tak si pořídí pejska. Podobná situace je nyní čím dál častěji vidět u takzvaných mladých seniorů. Tedy lidí, kteří mají krátce před penzí nebo do ní právě nastoupili.

K psovi se chová líp než k dětem

Paní Radce je 65 let. Jezevčíka si s manželem pořídili, když šli do penze a Kevin se stal středobodem jejich života. 

„Mám pocit, že se manžel tak nemazlil ani s našimi dětmi, když byli malé. Je do Kevina úplně zblázněný. Ale já vlastně taky. Tolik něhy a lásky jsem nikdy nezažila,“

svěřila LP-Life paní Radka. Je až zarážející, že srovnává psa se svými dětmi. Dnes je to ale bohužel běžné.

„Pes skutečně může suplovat dítě a city, které bychom jinak chovaly k potomkovi. Nemusí to být nutně špatně. I pro psa se učíme dělat ústupky v životním stylu. Myslíme na něj, věnujeme mu pozornost... i to je láska,“

řekla pro LP-Life Denisa Říha Palečková.

Otevřít v galerii (5)
Krásná díaka s psíkem
Krásná díaka s psíkemZdroj: Tamara Bellis / Unsplash

Ubohé zvíře

Přestože si milující paničky a páníčkové myslí, že pro svého chlupáče dělají to nejlepší, není to vždy pravda.

„Nevychovávají ho, a to je špatné. Pes je zvyklý žít ve smečce. Musí mít v její hierarchii jasně vymezené místo. To platí i pro jeho život v lidské rodině. Když ho nemá, bývá zmatený a nastávají s ním velké problémy,“

uvedla pro LP-Life Ilona Kucharczyková a dodává, že pes rád poslouchá vůdce smečky, ale běda, když se vůdcem lidské smečky stane on. Pak vás začne terorizovat, chová se nezvladatelně, nesnesitelně a často i agresivně.

Místo zbytků kvalitní strava

Zatímco naši rodiče krmili psa zbytky od oběda, my na internetových fórech řešíme, jestli je pro našeho chlupáče lepší jídlo – „žrádlo“ už se neříká - vařené, syrové nebo granule. A psi mohou být příznivci i raw stravy. Říká se jí BARF, a kdo tuhle zkratku nezná, k moderním pejskařům rozhodně nepatří. Zkratka pochází z výrazu bones and raw food – kosti a syrová strava. Její podstatou je, že jsou psi krmeni syrovým masem a kostmi tak jako jejich předkové vlci. K tomu dostávají zeleninu. A věřte, že si pes dokáže pochutnávat i na zeleném salátu. Dávno už neplatí, že nejlepší jsou pro psy granule. Skutečně moderní a majitelé psů sledují, z čeho je psí jídlo připravováno a jaké má nutriční hodnoty. A zprávy o novinkách se po sociálních sítích šíří rychlostí blesku.

Otevřít v galerii (5)
Pes v džínové bundě.
Pes v džínové bundě.Zdroj: Charles Deluvio / Unsplash

Byznys kolem psů

Dobře se vede například službě venčení psů, které si majitelé domlouvají přes internet. Majitel psa si na webu vybere venčitele, který mu je sympatický, a spojí se s ním. Venčení stojí zhruba 100 korun na půl hodiny. Výjimkou nejsou ani psí masáže, které se pohybují od 500 korun. A potom tu jsou samozřejmě oblečky, obojky, postroje, hračky a další věci, které vytáhnou z peněženek milujících majitelů pejsků nemalé peníze.

Nesnášíš mého psa? Rozchod!

Upřednostnění zvířete před partnerem je běžnější, než si myslíte. Podle jednoho průzkumu si dokonce čtyři z pěti lidí myslí, že reakce jejich psa na potenciálního partnera je při rozhodování o tom, zda vůbec do takového vztahu jít, jedním z důležitých faktorů. Celých 86 procent tázaných pak uvedlo, že pokud jejich psa nemá partner rád, je to důvod k rozchodu. 

Otevřít v galerii (5)
Lady Gaga bez psa nedá ani ránu.
Lady Gaga bez psa nedá ani ránu.Zdroj: Profimedia

Podlehly i celebrity

Mít psího mazlíčka stále při sobě se netýká jen obyčejných smrtelníků. Psa „do tašky“ si v posledních letech pořizují slavné herečky, modelky i zpěvačky. A jejich čtyřnohý mazlíček je doprovází na každém kroku. Pro mnohé se stává i jakýmsi módním doplňkem, se kterým rády pózují fotografům a plní tak přední stránky prestižních časopisů. Mezi nejznámější patří například Paris Hilton, Lady Gaga, Miley Cyrus, Miranda Kerr,  či Serena Gomez. Milovníkem psů je i známý americký herec Mickey Rourke. Pokud zapátráme v českých vodách, i zde najdete „psí mámy“ mezi slavnými. Svůj život si bez čtyřnohého chlupáče nedokáže představit třeba Patricie Pagáčová, Heidi Janků, Kateřina Kaira Hrachovcová nebo Anna K.

Psí láska je zkrátka psí láska.

Zdroje: vlastní dotazování, i60.cz, denik.cz, čtk, barf.cz, idnes.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze