Top hledané
Výsledky (0)
Letošní ročník Týdne pro digitální Česko se zaměří na rozvoj digitálních dovedností. K zahájení promluvil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš, prezident Petr Pavel a ředitel státní Digitální informační agentury Martin Mesršmíd.

Petr Pavel: v digitalizaci se zlepšuji, mám dva telefony, používám sociální sítě a bankovní identitu

Karolína Gaislerová
21. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Prezident Petr Pavel a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

V základních digitálních dovednostech jsme lehce nad průměrem EU, v pokročilých dovednostech zaostáváme, nesmíme být pozadu, uvedl při zahájení Týdne pro digitální Česko vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti). Podle Prezidenta Petra Pavla, potřebujeme být konkurenceschopní a nechceme hrát druhé housle. Ředitel státní Digitální informační agentury Martin Mesršmíd uvedl, že v digitalizaci je budoucnost, zároveň ušetří čas a peníze.

Ivan Bartoš při zahájení Týdne pro digitální Česko.

Minulý týden vláda schválila strategii digitalizace, kterou chce naplnit do roku 2030. Hlavními tématy této strategie je zvýšení digitální gramotnosti, rozšíření infrastruktury, podpora digitální transformace firem nebo rozšíření dostupnosti služeb státu prostřednictvím internetu. Témata vychází z evropské strategie, uvedl Bartoš. Českou strategii digitalizace bude Evropská komise pravidelně hodnotit a poskytovat doporučení k dalším úpravám. Součástí strategie je i zvýšení dostupnosti vysokorychlostního internetu na venkově, kde v současné době není internet dostačující. S vysokorychlostním internet mohou v těchto oblastech působit firmy s vysokou přidanou hodnotou, což je žádoucí pro další rozvoj regionu, sdělil Bartoš.

Do 24. listopadu probíhá Týden pro digitální Česko, osvětový projekt pořádaný vicepremiérem pro digitalizaci Ivanem Bartošem a jeho týmem při Úřadu vlády ČR ve spolupráci s partnery z řad neziskového sektoru, firem, univerzit nebo veřejné správy. Týden pro digitální Česko má podle Bartoše přispět k digitálnímu vzdělávání, které je jednou z priorit.

“V Česku má aktuálně základní digitální dovednosti 61 % dospělé populace. Na úrovni Evropské unie jsme si stanovili, že do roku 2030 dosáhneme hodnoty 80 %. Zároveň bude v té době na trhu práce přes 90 % pozic vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti a očekává se, že u nás vznikne přes 500 tisíc nových pracovních pozic. Abychom dokázali této výzvě úspěšně čelit, musíme zvyšovat digitální gramotnost našich obyvatel, zapojit ekonomicky neaktivní obyvatelstvo jako jsou senioři či dostat do IT více žen,”

uvedl Bartoš. Sdělil, že dovednosti, které byly před 6 lety dostačující, už dnes nestačí, a proto nesmíme být pozadu. 

Podle prezidenta Pavla má Česko v digitalizaci mezery. Podle něj je potřeba digitalizovat většinu procesů, např. žádosti o sociální dávky, stavební řízení, nebo identifikaci občanů. Sám se prý v digitalizaci zlepšuje, má nyní dva mobilní telefony, využívá sociální sítě i bankovní identitu.

Podle ředitele státní Digitální informační agentury Mesršmída by se stát měl zaměřit zejména na vzdělávání v digitalizaci. Důležité je podle něj propojení vnější a vnitřní digitalizace. Vnější digitalizací se rozumí komunikace státu s občany, vnitřní pak komunikace úřadů mezi sebou. K tomu je podle Mesršmída potřeba plošné vzdělávání úředníků a občanů, kterým je potřeba systémy přiblížit. 

Během následujících dní nabídne Týden pro digitální Česko spoustu kurzů, přednášek, webinářů a debat. Hlavním tématem je zvyšování základních digitálních dovedností, také umělá inteligence a bezpečnost na internetu.

Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m
Byt s výhledem na Prahu - Karlín - 308m, Praha 8
 

Jak poznat, že jste digitálně zdatní? Dle Evropského rámce DigComp mezi základní digitální dovednosti patří:

  • práce s informacemi (schopnost je vyhledat, filtrovat a kriticky hodnotit)

  • komunikace a spolupráce online (e-mail, videohovory, chaty, cloudové služby)

  • vytváření a úprava obsahu (práce s textovými editory, grafickými programy či dalšími nástroji)

  • bezpečnost online (ochrana osobních údajů, vytváření hesel, rozpoznání nebezpečí)

  • řešení problémů (základní technické dovednosti, učení a schopnost adaptace, digitální wellbeing)

Zdroj: tisková konference k zahájení Týdne pro digitální Česko, Evropský rámec DigComp, ČTK

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze