Top hledané
Výsledky (0)
Pokud vidíte dítě s vadou, kombinovanou vadou či postižením, neodvracejte zrak, nevyčleňujte jej z kolektivu. Tyto děti si to nezaslouží. Jsou vyjímečné svými schopnostmi. Dokáží všechno. Jen se jim musí pomoct.

Pink Crocodile: Místo, které dělá děti i rodiče šťastnější

Tereza Janatová
06. prosince 2016
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika

Pink Crocodile před dětmi s kombinovaným postižením oči nezavírá. Poskytuje jim kvalitní vzdělávání, služby a rozsáhlý integrační program. Chcete vědět, co takové děti potřebují? Chcete pomoci? Pak čtěte dál...

Darujte úsměv Pink Crocodile a podpořte tuto neziskovou organizaci na sociálních sítích v jejich jedinečném projektu. Zapojte se také a udělejte dobrou věc. Více o projektu se dozvíte z krátkého videa.

 

Na otázky odpovídá Dagmar Herrmannová, spoluzakladatelka organizace a projektová ředitelka pro rozvojové země a ČR, ředitelka Pink Crocodile School:

Luxusní byt 3+kk na pronájem, Praha
Luxusní byt 3+kk na pronájem, Praha, Praha 3

Jaké děti k vám chodí?

Pink Crocodile je organizace, která podporuje děti se sluchovým a také velmi těžkým kombinovaným postižením u nás i ve světě. V Čechách máme pro ně v Praze školu, která se jmenuje Pink Crocodile School. Některé z našich dětí, co máme v programu, mají tak závažné kombinované postižení, že je obtížné je zařadit i do stávající sítě speciálních škol. To jsou děti, které mají postižení většinou senzorické a třeba i duální, kdy jsou neslyšící, nevidí a k tomu mají třeba ještě mentální nebo tělesné postižení. Ještě se k tomu přidružují zdravotní komplikace jako třeba těžké formy epilepsie, srdeční vady nebo vzácné syndromy.

Jak starým dětem se věnujete a jak je to s pracovníky, kteří se jim věnují?

Máme mateřskou školu a základní školu, kde je rozsáhlá péče a rozsáhlý integrační program na podporu rodinám, také zajišťujeme podporu formou rané péče. Máme tady zkušené pedagogy a terapeuty, řada z nich byla vyškoleni v zahraničí.

To musí být nákladné. Na co teď aktuálně potřebujete nejvíce peněz?

Část máme ze státních dotací a pak je tady fundraisingová část. V brzkém budoucnu chceme školu rozšířit, abychom mohli vykrýt potřeby dětí, co se k nám už nyní hlásí. Neplánujeme jen rozšířit kapacitu naší mateřské a základní školy, ale také chceme zavést služby respitní a paliativní péči - dětský hospic. Aktuálně se chystáme na vybudování nového zařízení, nová budova a vybavení bude nákladné.

Za jakoukoliv podporu od sponzorů na tento náš nový projekt budeme vděčni.

V jakém časovém horizontu nové centrum plánujete?

Potřebovali bychom centrum otevřít v září 2018. Takže na tom intenzivně pracujeme.

Jaké jsou vlastně plány organizace na další rok?

Pro nás je priorita vybudovat toto nové centrum, kde bude MŠ, ZŠ, raná péče, respitní péče, paliativní péče a také bychom chtěli multisenzoriální zahradu a city-farmu, tak, abychom pokryli potřeby dětí všech věkových skupin a měli pro ně adekvátní komplexní služby " pod jednou střechou". Pink Crocodile se snaží nejenom o vzdělávání a  služby, ale také o to, aby měly děti a jejich rodiny kvalitnější a krásný život, který si určitě zaslouží.

 

Odpovídá Ulrike Schneider, projektová ředitelka a předseda dozorčí rady:

Děti vyžadující speciální péči. To musí být velmi drahé. Je obtížné najít finanční prostředky pro tyto děti a školy, a co v tomto směru podnikáte?

Ano, opravdu je to těžké. Speciání péče o děti je mnohem nákladnější než provozování běžné školy či školky, protože nemůžeme prostě nechat jednu učitelku s dvaceti dětmi jako v běžné škole. Větčina dětí potřebuje mít svého asistenta díky jejich závažným diagnozám. Tolik personálu nemáme, takže v současné době je situace zatím vzdálená tomu, jak bychom potřebovali a jak už je to běžné a standardní v jiných zemích .

Co vlastně potřebujete ze všeho nejvíce?

Je to několik věcí, co bychom potřebovali. Prioritou je nyní najít podporu a sponzory pro cnaše nové entrum, které chceme v příštím roce budovat. Potom finance na speciální vybavení či pomůcky a finance na provoz školního autobusu.

Co byste vzkázala případným sponzorům?

Rádi bych jim vzkázala, že naším úkolem není jen shromažďovat peníze pro školu, ale změnit celý system zde v České republice, protože jiné evropské země mají pro tyto děti mnohem lepší podporu. S lepším financováním to můžeme změnit. Například: máme pro děti školní autobus, zatímco zde v České republice to není běžné. Kdybych to měla porovnat se svou domovskou zemí v Německu, tak tady není běžné vozit děti bezpěčně do škol autobusem. Proto potřebujeme finanční prostředky. A snažíme se ukázat, jak je důležité, aby se děti mohly samy bez rodičů dostat do školy.

Je čas Vánoc. Myslíte si, že je snazší získat před Vánoci od sponzorů více peněz?

Naprosto! Teď se koná mnohem více akcí, které mají podpořit různé charitativní účely. Ano, je snazší zapojit do věci více lidí.

Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Černošice – 373,

Máte pro děti nachystaný během Vánoc nějaký program?

Každý rok pro děti pořádáme vánoční party, na kterou zveme také rodiče a sponzory.

A jaké jsou Vaše plány na příští rok? Kolik peněz potřebujete, abyste dětem zajistili vše nezbytné?

To je dobrá otázka. Potřebujeme peníze hlavně ve dvou oblastech. Jedna věc jsou peníze, které potřebujeme na provoz školy a zaplacení rozpočtového schodku, který momentálně máme, jelikož ze státních dotací nejsme schopni provozní náklady pokrýt. Tyto náklady zahrnují například terapeuty, kteří pomáhají našim dětem. Také provoz školního autobusu. A hlavně, jak jsme již zmiňovali, náš záměr v brzké budoucnosti je rozšířit a vybudovat nové centrum, kde bude nejen škola a školka, ale také respitní péče a dětský hospic, což je otázkou několika desítek milionů korun které se snažíme od sponzorů nyní získat.

Máte nějaký vzkaz pro lidi, kteří by Vám mohli přispět?

Někteří lidé mohou pomoci více, jiní méně. Jsme vděční za jakoukoliv podporu a pomoc, kterou dostaneme. Děkujeme Vám, nezáleží na tom, kolik peněz nám pošlete. Příspěvek můžete zaslat na náš účet (i přes paypal), či prostřednictvím DMS platby, jednorázově, či pravidelně například měsíčně. Veškeré informace naleznete na našich webových stránkách: www.pink-crocodile.org.

Mohla byste něco vzkázat všem zdravým lidem, kteří o dětech se speciálními potřebami nic nevědí?

Není důvod tyto děti izolovat, naopak bychom se měli snažit o jejich integraci. Lidem by se měly otevřít oči, aby viděli, čím si musejí rodiče handicapovaných dětí procházet. Měli by je podporovat a měli by být víc otevření tomu jim pomoci. Děkujeme Vám. 

Podpořte i vy projekty, které mají smysl. Informace o možnostech finanční podpory organizace Pink Crocodile najdete ZDE.


Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Vendula Svobodová: Životy dětí už zachraňujeme i přes e-shop
Zobrazit rozhovor
S JUDr. Dominikou Kolowrat-Krakowsky o Nadačním fondu Kolowrátek
Zobrazit rozhovor
Pink Crocodile
Havířovská 476 199 00 Praha Česká republika
+420 222 932 239