Top hledané
Výsledky (0)
20. září vešla do kin s velkým očekávání nová česká komedie Po čem muži touží s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Luxury Prague life si nenechal ujít její premiéru. Na kolik procent komedii hodnotíme?

Po čem muži touží: nedotažená groteska, u které hlavně nemyslete!

Jana Fikotová
21. září 2018
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Touha po vědění o touhách jiného pohlaví. Tak by se dal možná krkolomně nazvat luxusní příběh nové české komedie s Jiřím Langmajerem v roli chlapáckého novináře z Playboye, kdy se z Karla jednoho dne stane Karla. 

Snímek režiséra Rudolfa Havlíka a scénáristky Radky Třeštíkové chce jaksi ukázat fatální rozdíly mezi muži a ženami. Karel kvůli rvačce v televizi dostává padáka a na jeho místo nastoupí žena. Nejde jen tak o „nějakou“ ženu, ale jde o jeho ženu. Dojde k hádce, a to nejen s ní, ale i s dcerou. A co čert nechtěl, je tu další žena, tedy ne ta jeho vlastní, ale řidička, která mu nabourá jeho luxusní auto. To už je pro Karla moc střetů s druhým pohlavím, že už nemůže a jde se s kamarádem Čestmírem opít. Jenže ouha, přes noc se něco stane. Co, to ví jen vědma Zoltana a Karel se z nenadání probouzí jako Karla.

Možná vám to něco připomíná?

Přesně. Už názvem Po čem muži touží, je zbytečně podobný tomu americkému. Ve snímku Po čem ženy touží se muž sice nepromění v ženu vizuálně, ale má s nimi cosi podobného. Zatvrzelý šovinista v podání Mela Gibsona náhle začne slyšet, co si ženy myslí. V tom našem českém příběhu se naopak Karel coby Karla učí žít v ženském světě, a to se vším všudy. Nápad to sice není špatný, ovšem nereálná komedie budí občas pocit grotesky, což by s nadsázkou nevadilo, bohužel, při hlubším zamyšlení, je místami film nedotažený.

Koukejte, ale hlavně nepřemýšlejte!

Když by se divák začal až příliš zamýšlet nad příběhem, viděl by, jak zbytečné chyby tam jsou. Proměněný Karel se totiž stane novou recepční Karlou a nastoupí do redakce, kde původně pracoval coby šéfredaktor Karel. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by tedy nezačal divák pátrat, kde je vlastně původní recepční, proč už tam není a kdo novou Karlu přijal do práce. To je jen jeden z mnoha nedotažených úseků příběhu.

Nepříliš reálný je i model komunikace lidí v redakci či v soukromí, kdy se dialogy vedou především tak, že muži nadávají na ženy a ženy na muže. Ve filmu tak chybí mezilidské pochopení či jakákoli romantika. Divák si z luxusního příběhu odnese jen fakt, že chlapům vadí, jak je ženy „buzerují“ a ženám vadí, že vlastně ten vysněný „pan Božský“ opravdu, ale opravdu neexistuje.

Luxusní byt s předzahrádkou na prodej, Praha
Luxusní byt s předzahrádkou na prodej, Praha, Praha 8

Fakt to ty ženy mají těžké jako muži

Když se to vezme kolem a kolem, Karel v těle Karly díky poznatku, jak náročné je stát dlouhé minuty ve fortně na WC či jak složité je naučit se chodit na vysokých podpatcích a jak těžké je naučit se nanášet rtěnku na rty, dojde k závěru, že to vlastně mají ženy opravdu v životě těžké jako muži. Bohužel, hlubší myšlenky v tomto příběhu už divák nenajde ani, když film dokouká až do konce.

Nostalgie mnohdy nestačí

I když v mnohých úsecích film zachraňuje herecký výkon Polívkové a Langmajera, samotný pohled na život formou nadsázky a humoru působí spíše trapně až smutně.

„Můj nápad vznikl z prosté nostalgie. Stýskalo se mi po filmech jako Na hromnice o den více nebo Tootsie a chtěl jsem si něco podobného vyzkoušet a zkusit natočit komedii. Byl to jen nápad, který jsme potom s Radkou Třeštíkovou začali po nocích pro zábavu dávat dohromady, a protože nás to začalo ohromně bavit, tak jsme to zkusili dotáhnout do konce,“ řekl režisér a spoluautor scénáře Rudolf Havlík.

Hodnocení Luxury Prague Life: 40 %

 

PREMIÉRA: 20. 9. 2018

REŽIE: Rudolf Havlík

SCÉNÁŘ: Rudolf Havlík, Radka Třeštíková

KAMERS: David Ployhar

HUDBA: Ondřej Konvička

HRAJÍ: Karel Král (Jiří Langmajer), exmanželka (Andrea Hoffmannová), dcera Julie (Sara Sandeva), mladá šéfredaktorka (Táňa Pauhofová), kamarád Čestmír (Matěj Hádek), vědma Zoltana (Pavla Tomicová), Karla(Anna Polívková).

ŽÁNR: Komedie

STOPÁŽ: 95 min

ZEMĚ VZNIKU: ČR

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze