Top hledané
Výsledky (0)
Diskuze ohledně střelby na FF UK přinesla věcnou diskuzi i do Sněmovny. Diskuze o korespondenční volbě je opět plná urážek.

Po klidu zbraní opět vypukla kanonáda. Ve Sněmovně probíhá boj o korespondenční volbu

Radim Červenka
18. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Poslanecká sněmovna

Na aktuálním zasedání Poslanecké sněmovny došlo k výjimečnému souladu mezi opozičními a koaličními poslanci. Šlo o návrh mimořádného bodu jednání Sněmovny ve věci tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ketou inicioval opoziční poslanec Jan Richtr (ANO). Soulad mezi opozicí a koalicí však netrval dlouho.

Pro zařazení bodu ohledně střelby na FF UK do jednacího řádu hlasovali kladně poslanci napříč politickými kluby, což ve vyostřené atmosféře, kterou doprovází mandát současné Sněmovny, není nic běžného. Richtr je zároveň otcem studentky, která byla během bezprecedentního střeleckého útoku také zraněna. Na Richtrovy připomínky ukotvené ve vlastní traumatické zkušenosti odpovídal především ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Tím, ale kultivovaná debata o společném zájmu opozice a koalice skončila.

Zásadním bodem aktuálního zasedání je totiž zákon o korespondenční volbě. Zatímco koalice už před Vánoci deklarovala, že je pevně připravena zákon prosadit, opozice se chystá zákon obstruovat s obdobným odhodláním. Přespávání poslanců v budově Sněmovny se v tomto volebním období stalo koloritem, který doprovází hlasování o řadě důležitých zákonů. Pravděpodobně tomu tak bude i s hlasováním o korespondenční volbě.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Boj o hlasy ze zahraničí

Hlasování o zákoně označil například opoziční poslanec a bývaly předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček v ČT za "zápas roku". Ačkoliv i on sám hovořil o obavách a nedostatečné diskuzi směrem ke změnám ve volebním systému, sám přiznal, že dělící linií je dosavadní výrazná podpora stran vládní koalice u voličů ze zahraničí. Právě těm volby zákon zjednoduší. Podle odhadů se v zahraničí nachází až půl milionu Čechů, jejichž hlasy by se při masovém využití korespondenční volby mohly stát jazýčkem na vahách volebního klání.

Koalice chce změnu prosadit s platností již pro příští volby do Sněmovny v roce 2025. Při projednávání zákona využil přednostního práva stranický předseda za ANO Andrej Babiš, k dlouhému řečnění za pultem Sněmovny, které je aktuálně nástrojem protahování poslaneckých obstrukcí.

„Vždyť svobodné volby jsou svátek demokracie a ti hrdí Češi, kteří jsou v zahraničí, by měli přijet osobně sem, ani ne na tu ambasádu, kde můžou volit bez problémů. Protože tady se vytváří nějaká atmosféra, že nemůžou volit. Můžou. Ale měli by přijít domů, kde se narodili, a hrdě jít k volbám a odvolit,“

sdělil ve svém projevu Babiš a dále uvedl, že by naopak ještě více omezil možnosti hlasovat ve volbách lidem, kteří se zrovna nacházejí v zahraničí. V dlouhém projevu pak navázal obavami z války na Ukrajině s tím, že by nechtěl, aby i jeho syn bojoval ve válce. Otevřel další diskuzní téma, které sice s korespondenční volbou nesouvisí, ale je předmětem konfliktů mezi vládními a opozičními poslanci.

Marija Zacharovova a české političky

"A já popravdě ani nedoufala, že Marija Zacharovová české politiky sebere odvahu mi svoje nehoráznosti zopakovat ve Sněmovně do očí. Místo toho jako správná gaučová válečnice zase utekla nálepkovat na sítě. Mimochodem, s tím Medveděvem máte společného více, než si myslíte,"

zkritizovala na síti X Alena Schillerová (ANO) předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09). Přední české političky z opačných pozic politického spektra se dostávají do konfliktu opakovaně. Tentokrát se diskuze rozhořela po kritice navyšování rozpočtu Ministerstva obrany. Podobně jako většina zemí Evropy, i Česku investuje do své bezpečnosti, kvůli agresi Ruska na Ukrajině. 

"Do politických debat na sociálních sítích se zpravidla nezapojuji. Tady udělám výjimku. Kdo nemá argumenty, uráží. Urážky ale jen ukazují slabost toho, kdo je používá. Od opozice jsme už na ledacos zvyklí. Ale nezvykejme si. Alena Schillerová by měla svůj nevhodný, osobně urážlivý příspěvek rychle smazat a Markétě Pekarové Adamové (tak se paní předsedkyně jmenuje) se omluvit. Nejen kvůli politické kultuře v naší zemi, ale i kvůli sobě. Její slova neříkají nic o Markétě Pekarové Adamové, ale říkají hodně o Aleně Schillerové…"

zapojil se nečekaně do diskuze na X i předseda vlády Petr Fiala (ODS), částečně byl se svým komentářem úspěšný, jelikož kritizovaný post Schillerová opravdu smazala. Vůči opozičnímu pohledu na českou bezpečnostní politiku se ohradil i ministr zahraničí.

"Pavlačový slovník paní poslankyně je za hranou. Za měsíc to budou dva roky od plné invaze na Ukrajinu. Doporučuji se tam jet podívat na vlastní oči, aby viděla, čeho je Rusko je schopno. Třeba si příště svoje hloupá přirovnání a výroky o nepotřebě investovat do armády rozmyslí,"

uvedl v postu na X na adresu Schillerové ministr Jan Lipavský (Piráti).

Dá se očekávat, že v duchu podobných rétorických střetů bude probíhat celé aktuální jednání Sněmovny a nabalí se na projednávání a obstrukce směrem k zákonu o korespondenční volbě.

Zdroje: psp.cz, c.ceskatelevize.cz, ceskenoviny.cz, novinky.cz, twitter.com, autorský článekt

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze