Top hledané
Výsledky (0)
Potkala jsi hezkého a šviháckého kluka? Líbil se ti a začal se o tebe zajímat? Kouzlu Gruzínce lze jen těžko odolat.

Beru si Gruzínce: po svatební noci všichni vidí prostěradlo jako důkaz mého panenství

Kristina Valachyová
06. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Speciální rubrika
Po svatební noci tchyně ukáže prostěradlo na důkaz panenství

S mým gruzínským manželem jsme se seznámili v Turecku, kde jsem tehdy pracovala. Můj partner tam dorazil za svou bývalou přítelkyní. Dá se říci, že jsem ho doslova přebrala. Byla to ale láska na první pohled a hned po několika měsících chození jsme se v Gruzii vzali. Dodnes si pamatuji okamžik, kdy jsem zavolala rodičům a řekla: mami, vzala jsem si Gruzínce. Po třech letech to ale skončilo a každý jsme šli jinou cestou. I přesto, že jsme se rozvedli, jsme dodnes přáteli. 

Jací jsou gruzínští muži? Jsou atraktivní a temperamentní, navíc málokdy omezují obvyklý způsob života své vyvolené, dokud se nestane právoplatnou manželkou. Vášnivé a živé vztahy někdy končí dlouho očekávanou nabídkou k sňatku. Pak musí budoucí manželka své rozhodnutí pečlivě zvážit. V první řadě by si měla promyslet, kde bude žít. Pokud se žena musí přestěhovat do rodné země svého manžela, v jejím životě se toho hodně změní. V malých regionálních centrech, a ještě více na vesnicích, se přikládá velký význam zvykům: především jde o vztahy s členy rodiny a určitou nesvobodu samotné ženy. 

Patriarchát

V gruzínských rodinách téměř vždy vládne patriarchát. Mnoho současných gruzínských chlapců se však postupně odklání od patriarchálních tradic své země. A přesto o sobě geny dávají vědět. Pamatujte, že hlavou ve vztahu i v rodině bude muž. Nemůže tomu být jinak. Projevením ženské moudrosti a jemnosti můžete prožít dlouhý a šťastný život s gruzínským manželem, za nímž se žena bude cítit tzv. jako za kamennou zdí. Dokonce i k manželově věrnosti či nevěře bude třeba přistupovat jinak, než je v rozlehlých končinách naší země zvykem. Drobné intriky nepovažují gruzínští manželé za zradu, a nebudou mít sebemenší výčitky svědomí. Zároveň si žena nemůže dovolit ani lehký, neškodný flirt a musí být s manželem tělem i duší.

Výchova dětí je výsadou matky

Dalším neobvyklým detailem rodinného života Gruzínce je skutečnost, že se zpravidla vůbec nepodílí na domácích pracích a neposkytuje své ženě v této věci žádnou pomoc. Také výchova dětí je výhradní výsadou matky. Ale jako v každé záležitosti - tam kde vládne láska lze docílit čehokoliv.

Gruzínci se nebojí založit rodinu, dokonce se podle statistik nejčastěji muži žení ve věku 20-24 let a přebírají veškerou odpovědnost. Mimochodem, smíšená manželství zde nejsou neobvyklá a většina Gruzínců se hlásí k pravoslavné církvi. 

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Charakteristickým rysem gruzínské povahy je hluboká úcta ke starším lidem. Pokud chcete mít klid a pohodu, budete muset bezpodmínečně poslouchat tchyni. Její slovo by mělo být vždy poslední. Pokud se budete hádat a dokazovat svůj názor, konflikt je nevyhnutelný. Váš manžel se s 90% pravděpodobností postaví na stranu své matky. Možná bude souhlasit s tím, že jste měla pravdu, ale stejně vás požádá, abyste se tchyni omluvila a uznala, že měla pravdu. Názor rodičů hraje v životě Gruzínce velmi důležitou roli. Proto pokud nechcete ztratit svého manžela - nestavte si jeho otce a matku proti sobě.

Gruzínci mají obecně silné duchovní pouto s příbuznými, zejména se sourozenci. Rodina je pro ně posvátná. Pokud není otec, přechází odpovědnost za neprovdané sestry (včetně finanční) na bratra. Tito muži málokdy jdou proti svým příbuzným, takže pokud chcete vytvořit pevný manželský svazek, snažte se vyhovět všem členům rodiny.

Pokud se Gruzínec ožení, vezme na svá bedra plnou odpovědnost za rodinu. Nemusíte se obávat domácích a finančních problémů. Hlava rodiny vždy najde způsob, jak svou ženu a děti uživit. Moderní Gruzínci nezakazují manželkám pracovat, ale přesto dávají přednost klidným vdaným ženám před tvrdohlavými kariéristkami.

Typický Gruzínec nikdy neopustí své děti. I když se rozvede s matkou, stále bude pomáhat s penězi. Pokud ho jeho bývalá žena požádá o pomoc, s největší pravděpodobností jí pomůže. Je normální, že mnozí Gruzínci i po rozvodu komunikují v přátelském duchu. Většinou jsou velkorysí, ale někdy se umí i pořádně mstít. 

Kolébkové zasnoubení

Rodina a manželství se v Gruzii vždy bere vážně. Proto rodiče začali řešit otázku výběru ženicha či nevěsty pro své dítě ještě v době, kdy byl jejich potomek v bříšku. Po vzájemné dohodě obě rodiny prováděly tzv. kolébkové zásnuby. Tento obřad se opakuje znovu ve věku deseti až jedenácti let. Odmítnutí nevěsty vybraným ženichem bylo důvodem krevní msty mezi rodinami.

Moderní doba ale přinesla i svobodnou volbu pro výběr svého budoucího partnera. Je ale důležité, aby sňatek rodiče schválili. Obě rodiny se o sobě snaží předem zjistit co nejvíce informací a teprve poté dávají souhlas.

Pokud se Gruzínec setká s dívkou, kterou by rád měl jako svou manželku, tak udělá vše možné i nemožné, aby ji oslovil. Velmi krásně o ni pečuje, dává své vyvolené volnost a je ochoten před mnohým zavřít oči. Po svatbě se však postoj radikálně změní. Pro Gruzínce je dívka jedna věc, manželka pak něco úplně jiného. V gruzínských rodinách stále přetrvávají přísné tradice.

Gruzínci ve vztazích

Kavkazané se umí krásně starat. Každých pět minut váš partner vyzdvihne vaši krásu a šarm. S takovým se nikdy nebudete nudit. Většinou jsou to zajímaví mluvkové, často upovídaní a dotěrní. Mějte ale na paměti, že není tak snadné se gruzínského chlapa zbavit! Bude vám věnovat veškerý svůj volný čas, často vám bude telefonovat a posílat textové zprávy. Neodmítejte jeho pozornost a péči, jen ať vás nosí na rukou. 

Pokud jste začala chodit s Gruzíncem, nespěchejte s tzv. ukazováním drápků. Naprostá pokora vám však v poznávání muže nepomůže. Zde je důležité to nepřehánět, ale můžete tak zjistit, jak muž reaguje na vaše životní názory. A pokud budete spokojeny, můžete naplánovat svatbu.

Otevřít v galerii (2)
Bez zajímavých gruzínských tradic se neobejdete
Bez zajímavých gruzínských tradic se neobejdeteZdroj: Freepik

Svatební oblečení

Slavnostní gruzínský národní kroj v pánském provedení je bílá plátěná košile, kalhoty a čerkeská bunda. Přes košili nosí muž kabátec lemovaný zlatým saténem. Kalhoty byly vyrobeny z kašmíru nebo dvojitého saténu. Čerkeský kabátec byl vyroben z hedvábí nebo vlny. Opasek byl zdoben stříbrem a povinným kroužkem na dýku. Rukojeť zbraně byla zakončena slonovinou. Tento akcent zdůrazňoval zvláštní mužnost Gruzínců.

Svatební oděv gruzínské ženy se skládal z pokrývky hlavy a šatů. Barva by měla být co nejjemnější: od růžové po světle modrou. Svatební šaty musí mít dvojité rukávy a gruzínský pas zdobí bohatě vyšívaný pásek. Někdy je zdoben vzorem. Měl by však ladit s oblečením. Spodní část rukávů a oblast hrudníku se vyšívá zlatou nití, hedvábím nebo korálky. Na čelence je umístěna stuha a je potažena lehkou látkou. Lehká látka, která sloužila jako závoj, byla vyšívaná tylovým vzorem. Okraje se šněrovaly nebo stříhaly klikatým vzorem. Nevěsta měla vlasy svázané do drdolu. 

Jediné, co se po tolika staletích nezměnilo, jsou boty. Gruzínská nevěsta nosila bílé boty na vysokém podpatku. Národní šaty jsou jakýmsi zrcadlem, které odráží historii národa. Vždyť studiem tradičního oděvu se poznává kultura, zvyky a tradice. I z jediné látky se dá určit, z jakého regionu člověk pochází.

Svatební tradice 

Svatba má tři fáze. První je machankloba neboli dohazování a druhou je nishnoba, zásnuby. Je zvykem, že se tento obřad koná v domě, kde nevěsta žije se svou rodinou. Právě ve fázi zásnub se odehrává další velmi důležitý rituál, který je starý mnoho let. Jeho součástí je předání darů ženichovou rodinou nevěstě.

A posledním svatebním obřadem je již svatba. Po obdržení požehnání musí novomanželé projít pod obloukem, který zhotoví přátelé ze strany ženicha. Věří se, že tento rituál chrání mladou rodinu před všemi nepřízněmi osudu. Poté se na matrice koná oficiální část a mladí lidé obdrží oddací list. Po skončení formalit odchází žena do nového domova svého manžela. 

V Gruzii existuje krásný zvyk: když nevěsta vstoupí do společného budoucího domu, ženich vystoupí na střechu a vypustí bílou holubici a manželka obejde místnosti v domě.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Pak mladí dostanou svatební pohár naplněný vínem. Ženich se nejprve napije a vloží do sklenice svůj snubní prsten. Pak se napije nevěsta. Poté ženich vytáhne prsten a předá ho své milé, přičemž pronese slova lásky a věrnosti. Poté nevěsta zahájí slavnostní prohlídku ženichova domu. 

 • Strom je symbolem života, proto je zvykem dávat na dárky ze dřeva.
 • Při obcházení domu by se nevěsta měla dotknout kotle - symbolu krbu a útěchy, a také třikrát obejít kotel s olejem nebo obilím.
 • Pro sladkost projevů je zvykem, že si nevěsta namaže rty medem.
 • Ne nadarmo se gruzínská svatba nazývá bohatým a velkolepým svátkem. Počet hostů je většinou v řádu stovek. Důležité je pozvání na svatbu neodmítnout, to pak může vyvolat dlouhodobé nepřátelství mezi rodinami. 
 • V současné době se gruzínská svatba koná především v restauraci.
 • Dříve veškeré náklady na svatbu nesla rodina ženicha, nyní se stává, že každá strana platí za své hosty.
 • Po obřadu se hosté hosté přesouvají na hostinu a novomanželé rozbíjejí talíř, stejně jako u nás.
 • Na gruzínské svatbě se novomanželé nepolíbí, jedná se totiž o líbání na veřejnosti, a to není přípustné.
 • První svatební noc novomanželů končí tím, že tchyně všem ukáže prostěradlo z postele, aby dokázala, že si nevěsta před svatbou zachovala panenství. Pokud by tomu tak nebylo, byla by z domu vykázána.

Pokrmy

Kotsili - tak zní hostina z úst Gruzínce. Vzhledem k velkému počtu pozvaných hostů jsou stoly plné chutných pokrmů. Nejčastěji na gruzínské svatební hostině najdete tradiční gruzínská jídla. Na stolech nechybí alkohol. Gruzínci dávají přednost vínu nebo koňaku, který se pro takovou příležitost uchovává již mnoho let. Povinným prvkem, bez kterého se neobejde žádná událost, zejména gruzínská svatba, je přípitek.

Jak bych mohla nezmínit tradiční gastronomii. Chačapuri je tradiční gruzínské jídlo - chléb plněný taveným sýrem. Adžarské kačapuri, zvané také acharuli, je prý nejlepší. Chlebové těsto se sroluje a vypadá jako malá lodička, nahoře je syrové vejce a okraje se potírají horkým máslem. Nebo zkuste chinkali - knedlíky plněné masem (nejčastěji jehněčím, hovězím nebo vepřovým - podle regionu), bylinkami, cibulí, případně česnekem nebo sýrem. A za opravdu gastronomický zážitek Gruzínců musíme zmínit jejich ořechovou omáčku zvanou satsivi

A víno? Tato země je jednou z nejstarších vinařských oblastí na světě. Vinná réva se zde pěstuje již od doby před 8 000 lety. Víno se uchovává v hliněných nádobách (kvevri), které se zvláštním způsobem zakopávají do země, a to i na několik desetiletí. Pije se z kantsi - rohu zvířete, které je dokonce považováno za vzácné.

Nekončící slavnosti

Na závěr hostiny mladí rozkrojí narozeninový dort. První kousek dostane nejváženější host oslavy. Zábava může pokračovat až do svítání. Novomanželé odcházejí dříve, protože mají důležitější věci na práci. Druhý den se hosté opět sejdou a pokračují v oslavě u slavnostního stolu. A tak to pokračuje několik dní.

Otevřít v galerii (2)
Fascinující tance
Fascinující tanceZdroj: Freepik

Každý region má svůj vlastní tanec a kostým

Nezapomenutelnou a úžasnou podívanou jsou gruzínské tance. Gruzínskou svatbu si bez nich prostě nelze představit. Jsou pozváni jen ti nejlepší tanečníci, od kterých neodtrhnete oči.

Nejznámějším gruzínským tancem je Kartuli, jedná se o romantický tanec. Jeho základem je muž, žena a hudba. Tanec zahrnuje jemnost a půvab ženy, důstojnost a lásku muže. Muž si při tanci udržuje od ženy odstup, ale dívá se na ni tak pronikavě, že jí tím říká, že je pro něj jedinou ženou na světě. Žena naproti tomu celou dobu hledí sklopenýma očima na podlahu jako labuť na hladině jezera. Dívky na téměř každém gruzínském plese mají dva zapletené copy. V zahraničí mají tyto tance velký úspěch. Těší se na ně i turisté z celého světa.

Žádná slavnost se neobejde bez písní

Je třeba poznamenat, že UNESCO uznalo gruzínské písně za jedinečný fenomén světové kultury. Na svatbě jsou zpěváky písní výhradně muži. Velmi často se jedná o celé soubory, jejichž vícehlas zní úžasně a dotýká se samotného srdce.

Dárky pro mladé

Hosté na dárcích nešetří. Je zvykem dávat drahé a dobré věci. Anonymita není podporována, svůj dárek musíte podepsat. V gruzínských rodinách existují tzv. generálky, to jsou knihy, kam se zapisují svatební dary. Nejštědřejší hosté získávají status čestných hostů.

O věrnosti

Očekávat od Gruzínce celoživotní věrnost je naivní. Ženská nevěra se však v Gruzii důrazně odsuzuje! Manželka kavkazského muže je zrcadlem jeho pověsti. A ta by měla být křišťálově čistá. A o této čistotě nerozhoduje mužova slušnost, ale ta vaše. Žádné kompromitující chování s jinými muži, žádné provokativní a vulgární oblečení! Musíš být zbožná a pokorná, aby nikdo neměl důvod říkat o tobě něco špatného.

Krása je na prvním místě

Pokaždé, když se procházím po ulicích Georgie, myslím na všechny své svobodné přítelkyně, kterým se tu stále nedaří. Měli byste vidět, kolik mužů se tu potlouká - zajímavých, osamělých a nudných. Člověk má dojem, že na každých deset dívek připadá celých dvacet chlapů. 

Pokud patříte k lidem, kterým se rozklepou kolena při pouhém pomyšlení na vousatého muže, vítejte v nebi (Gruzínci mimochodem nosili vousy dřív, než se to stalo hipsterským mainstreamem). Stupeň vegetace se pohybuje od mírně neoholeného až po Robinsona Crusoe - vyberte si. Jsou tu i hladce oholení, stejně jako našpulené rty, černé obočí a široká ramena. O hrbolatých nosech se ani nezmiňuji. Gruzínci jsou mistři krásného vyprávění.

Gruzínci nejsou sukničkáři, jen mají velmi rádi ženy

Nutno podotknout, že jsou to skvělí milenci. Vždy hledají záminku k flirtování, a to i s cizí osobou. Rádi skládají komplimenty a komunikují s opačným pohlavím. Pokud se s Gruzíncem seznámíte a dáte se s ním do řeči, budete mít dojem, že jste dobří přátelé a znáte se sto let. Proto si nelichoťte, když na vás bude házet spoustu komplimentů a krásných slov. Gruzínci mají rádi všechno, ale jen seriózní a slušné dívky mohou počítat s vážným vztahem. Pokud tedy chcete získat srdce gruzínského muže, musíte být ženská, milá, laskavá a submisivní. Je třeba uznat mužovu dominanci a naučit se mu podřídit. 

A upřímně řečeno, stejně jako všichni Kavkazané, i muži této národnosti mají velmi rádi zejména slovanské dívky. Jednak je přitahuje jejich krásný vzhled, jednak jsou pro ně ruské ženy tak trochu exotikou, protože rozdíl v mentalitě a pohledu na svět je dost citelný.

Gruzie a její zajímavosti

 • Zvykněte si na chaotickou dopravu - jede ten, kdo má odvahu nebo je prostě rychlejší, ať už jde o chodce, cyklisty nebo auta. A mimochodem, jet taxíkem se docela vyplatí (je to levné).
 • Když piješ, tak piješ. Zvlášť když jste pozváni na tzv. supra - neformální setkání. Gruzínci jsou opravdu velmi pohostinní lidé. A dost možná vás donutí pít víno z kantsi (což je někdy docela dost vína). Ranní "kocovinu" si ale můžete vyléčit vývarem zvaným čaši, jehož hlavní složkou jsou kravské vnitřnosti a kosti. 
 • V gruzínštině se nepíší velká písmena
 • Jejich číselný systém je čiré zlo - čísla od 30 do 99 se vyslovují například takto: číslo 37 se vysloví jako dvacet sedmnáct, číslo 98 jako čtyřiadvacet osmnáct.
 • V sovětských dobách se tato malá země podílela 95 % na produkci čaje a 97 % na produkci tabáku. A až 95 % citrusových plodů pocházelo z Gruzie.
 • Sakartvelo - tak nazývají Gruzínci svou zemi.
 • Být gayem je v Gruzii velmi nebezpečné. Přestože se muži na veřejnosti objímají, poplácávají se po zádech, je to jedna z nejhomofobnějších zemí na světě. Pravděpodobně kvůli silnému náboženskému přesvědčení, které zde panuje. Patriarcha Ilja II. je zdaleka nejrespektovanějším veřejným činitelem a jeho autoritu uznává více než 90 % obyvatel.

Od roku 2015 začali Gruzínci uzavírat sňatky méně často - počet sňatků v zemi se oproti roku 2014 snížil o 7,1 %. Pro konzervativní zemi, kde soužití bez razítka v pase není nic špatného, je toto číslo dost chmurné. 

Zdroj: Minikar.ru, Healthy-food-near-me.com, Cestoujeme.sk, fashion-sk.decorexpro.com, autorské dílo

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze