Top hledané
Výsledky (0)

Koronavirus v Česku: Podle epidemioložky není důvod k panice

Karolína Lišková
11. března 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Koronavirus děsí lidstvo.

Ke středečnímu poledni bylo v Česku už 64 lidí nakažených novým tipem koronaviru COVID-19. Lidé panikaří, roušky ani respirátory ani dezinfekce nejsou k dostání. Přitom podle primářky mikrobiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václavy Adámkové není důvod k panice. Lidstvo totiž ohrožují mnohem horší viry.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zakázala návštěvy.
Respirátory jakékoholiv typu jsou k nesehnání.
Roušky by měli nosit nakažení pacienti.

Aby totiž čísla byla objektivní, museli by být vyšetřeni všichni, což je nemožné. Z Itálie se vrátilo tisíce lidí.

„Takže vždy čísla, která budou uvedena, budou jenom vytržena z kontextu a ani nechci říct, že to bude špička ledovce. To si nemyslím, ale nereprezentuje to opravdivost situace a už vůbec potom z toho nemůžeme počítat nějaká data o incidenci, prevalenci, letalitě či mortalitě infekce, protože prostě otestujeme určitou skupinu jedinců a v té získáme nějaký počet pozitivních, ale to je tak všechno. Nemůžeme to vztáhnout na celou populaci,“

říká lékařka.

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6
Otevřít v galerii (2)
Primářka mikrobiologie Václava Adámková.
Primářka mikrobiologie Václava Adámková. Zdroj: archiv VFN

Zabiják chřipka

K 1. březnu zemřelo v Česku padesát lidí na chřipku. Je to vysoké číslo, které není ventilováno, protože podle lékařky - co oči nevidí, srdce nebolí. Většina lidí si navíc myslí, že chřipka se prostě vyléčí téměř sama a v domácím prostředí narozdíl od koronaviru, kdy pacienti leží v nemocnicích. Podle Adámkové to není pravda, protože konkrétně u nás jsou nakažení povětšinou v domácí karanténě, zatímco ve VFN je mnoho pacietnů hospitalizováno na klinice anesteziologie a resuscitace právě s chřipkou a nejsou to staří a nemocní, ale naopak mladí a zdraví jedinci bez predisponujících faktorů.

Jiní strašáci

Co je navíc ještě horší, podle lékařky, že lidé vůbec netuší, protože se o tom nemluví, o mnohem závažnějších multirezistentních bakterií na antibiotika, která se šíří v rámci cestování a na které lidé opravdu umírají.

„To považuji za mnohem větší medicínský problém,“

říká Adámková s tím, že během třiceti let tady bude mnoho bakterií a virů, které nebudou reagovat na žádná antibiotika.

„Proto si myslím, že není důvod k panice ohledně koronaviru. Nemocnice jsou připravené, vybavené a ti, co budou mít jiný problém než nový typ viru, se nemusí bát, že by o ně nebylo postaráno,“

shrnula.

Otevřít v galerii (2)
Koronavir má zatím v Česku mírný průběh.
Koronavir má zatím v Česku mírný průběh. Zdroj: Pixabay

Očkování a prevence

Podle mikrobioložky je prostě podstatné mít před každým virem a bakterií zdravý respekt, je potřeba dbát na osobní hygienu, která je v prevenci nejdůležitější. Také zdůraznila, že by se lidé měli nechávat očkovat proti chřipce, v Česku je proočkovanost minimální, přitom vakcíny jsou dostupné.

Stejně jako ostatní odborníci věří, že s přicházejícím jarem odstoupí i koronavirus, protože tyto bakterie jsou náchylnější na teplé počasí.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Všeobecná fakultní nemocnice
U Nemocnice 499/2, 128 08 Nové Město