Top hledané
Výsledky (0)
Výzkum odhalí váš genetický původ

Pochází vaši předci z Afriky, Ameriky nebo Evropy? Nechte se zdarma otestovat!

Karolína Lišková
24. srpna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Zeměkoule ve vesmíru

Jste blondýnka s modrýma očima? Možná by vás překvapilo, že vaše praprapraprababička sklízela v Africe třeba kukuřici. Pokud vás zajímá, odkud pochází váš dávný prapředek, máte jedinečnou šanci to zcela zdarma zjistit.

Pipety ve zkumavkách
Krev ve zkumavkách
Žena v bílém plášti

Stačí se zapojit do unikátního výzkumu a během pár měsíců zjistíte, zda váš předek přišel z východní nebo západní Evropy, Skandinávie, Balkánu nebo třeba z Blízkého východu. Projektu Analýza českých genomů pro teranostiku, ve zkratce A-C-G-T, což jsou zároveň i písmena genetické abecedy, probíhá v Praze.  

Stačí splnit základní podmínky a podstoupit jednorázový odběr žilní krve ve Fakultním transfuzním oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), případně na jiných místech napříč Českou republikou.

Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha
Prodej exkluzivního mezonetu s terasou, Praha, Praha 5

Pomůžete dobré věci

Cílem projektu je sestavení kontrolní databáze genetické informace typické pro českou populaci. Databáze se bude používat při diagnostice nejrůznějších genetických onemocnění, a může tak přispět ke stanovení včasné a přesné diagnózy genetických onemocnění a při jejich dalším výzkumu.

„Kritéria pro zapojení do projektu jsou prakticky stejná jako u dárcovství krve. Zájemci musí být zdraví, navíc ve věku od třiceti do pětapadesáti let. Otec i matka účastníka musí pocházet ze stejného kraje nebo z míst vzdálených od sebe do padesáti kilometrů vzdušnou čarou. Účastníci vyplní dotazník o věku, jejich původu, nejbližších příbuzných, zdraví a životním stylu. Na transfuzním oddělení jim pak bude proveden jednorázový odběr žilní krve, maximálně šestnáct mililitrů, tedy docela malý objem,“

přiblížila docentka Kateřina Jirsová z Banky biologického materiálu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze s tím, že vzorek krve pak odborníci zpracují, oddělí DNA a provedou sekvenaci (proces, který určuje primární strukturu daného biopolymeru) genetické informace, která je specifická pro každého jedince.  

Otevřít v galerii (1)
Zkumavky
ZkumavkyZdroj: archiv acgt.cz

Ušetříte tisíce

Odměnou za účast v projektu je poskytnutí výsledku tzv. genografické analýzy. Na jejím základě lze odhadnout dávný genetický původ, tedy zjistit odkud pocházel váš předek žijící před desetitisíci lety. Jste-li muž, bude vám provedena analýza mužského pohlavního chromozomu Y, který se dědí v téměř nezměněné podobě výhradně po linii otce, jeho otce, až pradávného praotce přes desítky generací. Jste-li žena, bude vám provedena analýza mitochondriální DNA, která se naopak dědí výhradně po linii matky, až k pramáti celé linie.

Celý projekt probíhá v anonymizované podobě, výsledky genografické analýzy účastníci studie zjistí na základě přiděleného kódu, a to nejpozději do půl roku po odebrání vzorku.

Dnes není problém si takové věci zjistit. Určení otcovství, DNA, rodokmenu a jiné stojí ale tisíce korun. Takže tady nejenže pomůžete dobré věci, ale ještě ušetříte nějakou tu tisícovku.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze