Top hledané
Výsledky (0)
Existuje vůbec perfektní žena nebo perfektní muž nebo je to pouze uměle vytvořená představa? A je feminismus cesta k rovnoprávnosti nebo odvádí pozornost od skutečných problémů?

Perfektní manželka versus genderové stereotypy: Jaké kvality má mít dokonalá žena a proč se bouří Číňanky

Barbora Štöklová
15. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Dokonalá žena?

Přemýšleli jste někdy o tom jaké kvality má mít žena, aby byla hodna muže a měla uznání společnosti? Její kvality by měli rozhodně zahrnovat touhu mít děti, perfektně se starat o rodinu, vypadat nádherně, cvičit, být štíhlá, chápavá a mít neustále dobrou náladu. Ještě jsem zapomněla jednu věc, být dobrá kuchařka, samozřejmě. Tento "statement" byl několik let předáván napříč generacemi, často doplněný frází "ty jsi ale šikovná, ty jsi holka na vdávání,". Kdo z nás to někdy neslyšel, že?

Nicméně v posledních letech, se pojem "perfektní žena" stává spíše sprostým slovem a také rukojmím levicově orientovaných feministek, které volají pro stejné podmínky pro všechny. A nejde jen o volební právo, stejné platební podmínky v práci, ale také genderless oblečení, společné toalety a muže na mateřských dovolených. Do jaké kolonky se řadíte vy? Jste ta, která má děti a ráda se stará o domácnost nebo nenávidíte jakékoliv škatulkování a jste sebevědomá a nezávislá žena, bez závazků? A může i žena, která se věnuje svým dětem být sebevědomá a nezávislá nebo jde pouze o výsadu svobodných?

"Jde o rozdíly v příjmech žen a mužů ve stejných pozicích, násilí na ženách či zneužívání ženského těla v médiích, kult krásy v ženských časopisech, který dívkám nutí nereálnou podobu a v extrémních případech vede k anorexii,"

dodala Linda Sokačová, šéfka organizace Gender studies, pro Idnes.cz.

"Nepotřebujeme feminismus, ale zásadně potřebujeme antifeminismus. Musíme to zastavit. Devastace ženských a mužských rolí pokročila tak moc, že už přestávají platit jakékoliv zábrany. Jsou ohroženy především děti a v neposlední řadě samotné ženy,"

zmiňuje Eva Hrindová svůj protinázor, zakladatelka spolku Naštvané matky na svém webu. 

Respekt na veřejnosti, velkorysost a sebekontrola

To je jen výčet pár ideálních vlastností ideální ženy dle amerického webu Marriage.com.  V článku "25 způsobů jak být dobrou ženou pro vašeho manžela" jsem se také dozvěděla, že základem je milovat sama sebe, umět vyjádřit své potřeby a také naslouchat potřebám partnera. Komunikace a naslouchání je samozřejmě základ každého dobrého vztahu, a tak tyto předpoklady, nemusíme hned očerňovat z patriarchismu. Deník Choosingtherapy.com naopak vydal článek "21 tipů jak být dobrý manžel". Můžeme polemizovat nad tím, proč muži musí splňovat o čtyři předpoklady méně nebo být překvapené z toho, že i muži chtějí zjistit jak být lepší. V zásadě se článek pro muže a pro ženy v ničem neliší. Odkaz, který oba dávají společnosti je jasný - naslouchat, podporovat, důvěřovat a milovat. 

Otevřít v galerii (2)
Žena v domácnosti se může cítit štastná i přes to, že je nyní může společnost považovat za obět patriarchátu.
Žena v domácnosti se může cítit štastná i přes to, že je nyní může společnost považovat za obět patriarchátu. Zdroj: Freepik, ilustrační foto

Perfektní manželka totiž možná ani neexistuje, stejně jako perfektní manžel a perfektní dítě. Každý člověk je jedinečný a má své vlastní potřeby, touhy i očekávání od vztahu. To, co je pro jednoho důležité, nemusí být to samé pro druhého. 

Nemůžu si pomoct, ale opravdu mi to přijde, že je žena otrokem domácnosti. Když přijdu z práce, jsem unavená, že nemám sílu mít pořád uklizeno nebo každý den vařit. Je mi 24 let, nemyslím si že jsem líná, ale poslední dobou nad tím tak přemýšlím, protože v dnešní době se žena hned odsoudí pokud nemá doma absolutní pořádek. Jak to zvládáte vy? Máte stejný pocit nebo jsem opravdu líná? Přejde to?

hledá pochopení uživatelka jedné internetové diskuze. 

Přehled nejčastějších stereotypů

Genderové stereotypy jsou pevné a často nepřiměřené představy o tom, jak by měli muži a ženy chovat a co by měli dělat na základě svého pohlaví. 

Muži jsou silní a neemotivní: Tato představa může vést k tomu, že muži se bojí projevovat své emoce, což může mít negativní dopad na jejich psychické zdraví a vztahy.
Ženy jsou nejlepší v péči o domácnost: Očekávání, že ženy budou primárně zodpovědné za péči o domácnost a děti, může bránit jejich kariérnímu růstu a rovnocennosti v partnerství.
Muži mají více práva v sexuálních vztazích: Tento stereotyp může vést k nepřijatelnému chování a nerespektování souhlasu v sexuálních vztazích.
Ženy jsou méně schopné v technických oborech: Může omezovat ženy v jejich profesním rozvoji a bránit jim v přístupu k technickým kariérám.

Když se boj pro rovnoprávnost žen změní v extrémismus

Levicovému feminismu se v poslední době dává v médiích hodně prostoru. Do veřejného prostředí pronikají ženská témata, touha po úlevách, benefitů a ukončení nadvlády můžu, což může být často rozporuplné a vzájemně se vylučovat.

"Textů o tom, že patriarchát ubližuje nejen ženám, ale i mužům, bylo již napsáno tolik, že by si v knihovnách zasloužily samostatnou sekci. Co když se ale hegemonní maskulinita převleče do obleku křehkosti, citlivosti a feminismu? A na koho pak takový skrytý útlak nejvíce dopadá,"

zní z jednoho feministického levicového spolku v Česku. 

„Kdysi jsem věřila, že historie je příběhem mužské oprese, že jsou dvě skupiny, z nichž jedna utlačuje druhou. Dnes tomu nevěřím, naopak věřím, že nejde o příběh boje, ale spolupráce,“

projevuje opačný názor novinářka Tereza Šimůnková, pro Český rozhlas.

Otevřít v galerii (2)
Co je špatně s feminismem? Je levicový.
Co je špatně s feminismem? Je levicový.Zdroj: Freepik, ilustrační foto

Hashtag "Vhodné pro manželku" pobuřuje Číňanky

Jedná se nový virální trend na sociálních sítích, který se objevil v Číně. Má ženám pomáhat v tom, jak vypadat lépe pro partnera. Velmi rychle na sebe strhl vlnu kontroverze právě kvůli nabádání k genderovým stereotypům. Vlivem demografické krize se v Číně velká část mladé populace odklání od představy mít rodinu. Cílem kampaně je pomáhat a radit ženám, jak být atraktivní pro potenciální partnery, píše se na deníku The Times of India

„Být vhodná k manželství není kompliment, je to urážlivé,"

objevily se komentáře uživatelek na čínské chatovací platformě Weibo.

Oba tyto pohledy na to být perfektní ženou a manželkou rozhodně budí jistou míru kontroverze. Názor je důležité si udělat sám a především žít, tak jak vám vyhovuje a jak se cítíte být šťastní. Ať jste žena v domácnosti nebo aktivistka za ženská práva. Nikdo by neměl být považován za lepšího nebo horšího člověka. 

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Zdroj: Seznamzprávy.cz, Seznammédium.cz, Marriage.com, Choosingtherapy.com, Druhá-směna.cz, The Times of India, Wikipedia.cz, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze