Top hledané
Výsledky (0)
Dohoda mezi vládou a odbory ze srpna letošního roku se realizuje.

Policisté, vojáci a hasiči mají důvod k radosti. Zvýší se jim platy

Kristina Valachyová
08. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Marian Jurečka

Čeští hasiči a policisté mají důvod k radosti. Jejich platy se totiž od ledna zvýší o deset procent. O desetinu se od ledna zvýší také platy vojáků z povolání na tarifech. 

„Vláda dnes schválila růst tarifní část platů policistů a hasičů od ledna 2023 o 10 %. U nástupních příjmů to bude o 17 %. Chtěl bych, aby nárůst jejich platů pokračoval i nadále, zvednout si zaslouží především nástupní platy tak, aby začínaly alespoň trojkou,“

píše na facebookovém profilu Vít Rakušan.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1

Vláda České republiky na svém zasedání ve středu 7. prosince 2022 schválila zvýšení platů vojákům, policistům a dalším příslušníkům bezpečnostních sborů. Od 1. ledna 2023 se základní tarify ve třídách 1 a 2 zvýší o 17 %. Ve třídách 3 až 11 pak o 10 %. Důvodem pro zvýhodnění tarifních tříd 1 a 2 je záměr zvýšit nástupní platy na úroveň alespoň 30 tisíc korun před zdaněním. Navýšení platů se týká i vojáků. Pro hodnosti svobodník až armádní generál se tarify zvyšují o 10 %. Na služební platy vojáků tak nově půjde o cca 1,9 miliardy korun více.

„Jsme v situaci, kdy Česká republika čelí významným bezpečnostním hrozbám a rizikům. Potřebujeme, aby zde byla stabilita, pokud jde o personální složení těchto pracovníků bezpečnostních složek,“

řekl Jurečka. Dohoda o zvýšení platů podle něj byla od konce srpna.

Otevřít v galerii (2)
Petr Fiala
Petr FialaZdroj: Úřad vlády ČR

Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, budou mít v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výrobek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například ve druhé tarifní třídě by měl plat přesáhnout 30 000 korun. Navýšení o deset procent v dalších třídách má přispět ke stabilizaci sborů ak tomu, aby od nich neodcházeli zkušení příslušníci. Ve třetí třídě tak bude například tarifní plat při nejnižší možné době praxe činit 25 360 korun, v osmé 36 900 korun a v 11. nejvyšší třídě 46 460 korun.
S navýšením o dalších deseti procent do všech tarifů se pak počítá u pracovníků ve dvousměnném, třísměnném nebo nepřetržitém režimu služby, informuje Seznam.cz.

Vojákům zařazeným do nejnižší vojenské hodnosti, kterou je voják, se tarif zvýší stejně jako minimální mzda. Svobodník bude nově mít 30 310 korun, rotní 38 810 korun, kapitán 57 280 korun a major 64 490 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, obdrží v tarifu 143 850 korun.

 

Ochrana hranic se Slovenskem se prodlužuje

Otevřít v galerii (2)
Úrad vlády ČR
Úrad vlády ČRZdroj: Úřad vlády ČR

Kabinet také prodloužil dočasnou ochranu hranic se Slovenskem o dalších 14 dní, tedy do 27. prosince 2022. Znovuzavedení ochrany na hranici trvá od 29. září, za tu dobu se Policii ČR ve spolupráci s Celní správou podařilo odhalit přes 9 000 nelegálních migrantů a zadržet 117 převaděčů. Kabinet proto současně rozhodl, že na hranicích budou Policii ČR i nadále pomáhat příslušníci Armády ČR a Celní správy ČR. Počet vojáků zůstává stále maximálně 80, počet celníků se z maximálního počtu 60 snižuje na 30, informuje Úřad vlády ČR v tiskové zprávě.

 

Pomoc Ukrajině pokračuje

Ministři na zasedání rozhodli i o další humanitární pomoci Ukrajině a Afghánistánu. Jedná se o celkem tři peněžní dary v celkové výši téměř 71 milionů korun. Dva dary jsou určeny pro Ukrajinu, když 20 milionů obdrží město Znamjansk k zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo.

„Jak víme, válečný konflikt na Ukrajině spolu s kritickou bezpečnostní situací na mnoha místech země vedl ke vnitřnímu vysídlení značného množství obyvatel. Ruskými útoky byly rovněž poničeny obytné budovy, což je v zimním období kritický stav. V tuto chvíli je třeba pomoci právě v této oblasti a zajistit tak alespoň základní ubytování pro vysídlené obyvatele,“

uvedl ministr Lipavský.

Více než 30 milionů pak získá ukrajinské Ministerstvo zdravotnictví k zajištění mobilní zdravotní péče. Tyto prostředky využije na nákup dvou mobilních zdravotnických jednotek, mobilních stanových jednotek a zdravotnického autobusu. Prostřednictvím daru bude zajištěna mobilní zdravotní péče v obtížně přístupných místech se zničenou zdravotnickou infrastrukturou, včetně případné hromadné evakuace zraněných.

Do Afghánistánu zamíří peněžní dar ve výši 20 milionů korun určený Zvláštnímu svěřeneckému fondu OSN pro Afghánistán, informuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

 

Česká vláda o růstu platů ve veřejné sféře jednala s odbory, které žádají kvůli inflaci navýšení ještě letos

Kvůli rostoucí inflaci požadovaly odbory úpravu výdělků už pro letošní rok. Ministr práce Marian Jurečka uvedl, že kabinet kvůli stavu rozpočtu prostor pro letošní přidání nevidí. Je ale připraven zvýšit platové tarify většině profesí od ledna o pět procent. Od září si mají polepšit jen lidé se zmraženým výdělkem, netýká se to ale státní služby. O růstu platů pro příští rok by se mělo znovu vyjednávat v srpnu po zveřejnění ekonomické predikce, informuje Česká televize.

 

Navýšení přes 2 miliardy

Hasičům, policistům či pracovníkům sociálních služeb se v červnu letošního roku navýšil základ platu neboli tarif o 700 korun. Jak informovala dále Česká televize, výdělek se pro letošní rok zmrazil úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím. Od září by se jim tarify měly zvednout o desát procent. Týkat by se to mělo asi 305 tisíc zaměstnanců. Na navýšení bude zapotřebí do konce roku 2,2 miliardy korun.

Učitelé si letos polepšili o dvě procenta a zdravotníci o šest procent. Plat by jim měl růst příští rok od ledna. O odměňování učitelů plánuje koalice ještě debatovat. Jejich výdělek chce podle Jurečky udržet na 130 procentech průměrné mzdy.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712 100 lidí. Průměrný plat činil 40 352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala více než 37 633 korun. Inflace v červnu meziročně dosáhla 17,2 procenta.

 

Zdroje: Úrad vlády ČR, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Česká televize, Seznam.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze