Top hledané
Výsledky (0)
Rozhovor s novou poslankyní v Evropském parlamentu Janou Nagyovou nejen o politice, ale i o rodině, motorkách a luxusu.

Europoslankyně Jana Nagyová: dnešní době přestávám rozumět. Dřív byla žena ženou a muž mužem

Miroslav Oupic
20. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Jana Nagyová uspěla ve volbách do Evropského parlamenru

Jana Nagyová, dříve Mayerová, je nová poslankyně v Evropském parlamentu za hnutí ANO 2011. Hovořili jsme spolu o evropských programech, o práci v zastupitelstvu Jihlavy, ale také o rodině, motorkách nebo luxusu.

Jana Nagyová s Andrejem Babišem na předvolebním setkání s občany ve volbách do Evropského parlamentu.

Je pár dní po volbách do Evropského parlamentu a Vy jste se, paní Nagyová, stala novou poslankyní Evropského parlamentu za hnutí ANO 2011. Zároveň jste také nezávislou konzultantkou pro oblast ekonomiky, energetiky a evropských programů. Co je podle Vás největší slabina, a naopak potenciál evropských programů?  

Pokud budeme mluvit o evropských programech mimo kohezní fondy, tak jejich největší slabina z pohledu českého žadatele je velká náročnost na zpracování, pro „našince“ nezvyklé požadavky a nemožnost osobně konzultovat detailní specifika projektu s poskytovatelem. Odosobněný helpdesk není úplně řešením. Na druhou stranu tyto programy pokrývají oblasti, které kohezní politika logicky neřeší, skýtají žadatelům možnost posunout své projekty do mezinárodních vod, spolupracovat s hráči mimo území ČR a tím pádem je to do značné míry test konkurenceschopnosti na mezinárodní scéně.

 

S jakými programovými body jste jako hnutí ANO 2011 vstupovali do voleb?

ANO má tři základní tematické programové okruhy:

  1. Suverenita a bezpečnost –  nejvyšší čas hájit české zájmy.
  2. Ekologie a soběstačnost –  nejvyšší čas používat rozum.
  3. Svoboda volby –  nejvyšší čas nechat lidi žít.  

Pod těmito body najdete požadavek na zrušení zákazu spalovacích motorů, revizi green dealu, jinak nato česká ekonomika šeredně doplatí či požadavek na zásadní revizi migračního paktu. Tudíž dát reálný rozměr tomu, co předchozí parlament pod hlavičkou „páchání dobra“ napáchal.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Jste zastupitelkou a bývalou první náměstkyní primátora Jihlavy. Jak vnímáte přechod z komunální politiky do Evropského parlamentu? Na jakou věc se po získaném euro mandátu zaměříte jako první?

Problematikou EU se intenzivně zabývám z různých úhlů pohledu již od roku 1997. Byla jsem jedním z první desítky školitelů k přípravě státní a veřejné správy na vstup do EU v této zemi. Pracovně jsem si z tohoto tématu na chvilku „odskočila“ do komunálu. A pro práci v EP to vnímám jako nenahraditelnou zkušenost. Protože díky tomu, že má člověk kořeny pevně zapuštěné v zemi a vnímá problémy každodenního života, kterých je komunál plný, může dělat správná rozhodnutí i v Bruselu. 

 

Co na svém muži Danielovi nejvíce obdivujete? A čím Vám manžel udělal největší radost?

Byla jsem vdaná do roku 2020. Naše manželství, žel, neustálo extrémně náročnou situaci kolem kauzy Čapí hnízdo. Ale je to za námi. A největší radost mi udělal a dělá tím, že má úžasnou manželku a dnes vycházíme spolu všichni tři velice dobře. To považuji i kvůli dětem, které máme ve střídavé péči za úplně nejdůležitější.

 

Jako zastupitelka Jihlavy jste velmi vytížená žena. Zvláště v předvolební kampani do Evropského parlamentu. Jak Vaše rodina snáší Vaší časovou zaneprázdněnost?

Práce byla pro mě vždy víc než jen prací, takže se moc navenek nezměnilo. Jen se změnil poměr času věnovanému práci a politice. Díky významné pomoci mého exmanžela a jeho manželky, děti nejsou na druhé koleji a ani moc nepoznají, že je situace jiná než obvykle.

 

Jakým způsobem si od politiky nejlépe odpočinete?

Jednoznačně na motorce a mezi lidmi kolem motorek. Na motorce se člověk musí plně soustředit na jízdu a jakékoliv rozptýlení je životu nebezpečné😊. Ještě před měsícem to byli i koně, teď si od nich na chvilku, žel, musím dát pauzu. Nedá se vše a kůň je živý tvor který potřebuje svého člověka naplno. Nejen občas, když má zrovna člověk čas.

 

Využila jste v poslední době něco, co jste se naučila v mládí ve škole?

Dobrá otázka😊. Umění číst a psát používám denně. Jen někdy přestávám rozumět světu kolem. To ale asi mnozí z nás, co jsou narozeni v dobách jako já, kdy muž byl mužem a žena ženou.

A něco možno navíc – znalosti azbuky a ruštiny. Po 1989 by mně nenapadlo, že se to bude ještě jednou tolik hodit.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

 

Je nějaké pravidlo, kterým se, nejen v politice, řídíte?

Naslouchej všem, nevěř nikomu a rozhodni se sám…. A taky: Není konec když prohraješ, konec je ve chvíli, kdy to člověk vzdá.

 

Co pro Vás znamená slovo LUXUS a případně, jak se jeho význam v čase měnil?

Výborná otázka, protože jeho význam se pro mě v čase změnil dost zásadně. Kdysi to byly zejména věci které jsem si ne moc mohla dovolit, ale ráda bych je měla. Jako například v 80tých letech rtěnka z Tuzexu, v 90tých auto, po roce 2000 vlastní střecha nad hlavou. Teď už jsem ale ve věku, kdy už člověk chápe že tady nejsme věčně a slovo luxus se přesouvá do oblasti prožitků. Jako například měsíc volna bez jakýchkoliv povinností, bez moderních vymožeností v lůně přírody. To je teď moje představa luxusu.

 

Co byste chtěla ve svém životě zažít?

Je toho ještě hodně. Od takových přízemních věcí jako víkend na motorkářském okruhu či na motorce přes Evropu a přes poušť až po promoce svých dětí, vnoučata. Také by se mi líbilo jednoho dne zakotvit někde, kde bych mohla mít aspoň 2 koně na zahradě a smečku psů a koček. A velice ráda bych dožila momentu, kdy si lidi přestanou nadávat na sociálních sítích, naopak vyrazí do ulic a místo rozdílů budou hledat podobnosti. Vše z toho je reálné… Věřím.

 

Co plánujete na léto?

Pro mě podařené léto znamená být co nejvíce času s dětmi a rodinou, motorky, Itálie a Lipno. Ale uvidíme, jak tyto plány změní vyhrané volby.

 

A na co byste se rád zeptala Vy mě?

Jak jsem Vás napadla zrovna já?

V redakci jsme vybírali různé kandidáty pro volby do Evropského parlamentu, kteří mají ve volbách šanci uspět.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

zdroj: vlastní dotazování

Rychlá zpověď:

Hory nebo moře?

V zimě hory, v létě moře.

Pivo nebo víno?

Víno

Káva nebo čaj?

Káva

Oblíbené jídlo?

Těstoviny na jakýkoliv způsob.

Oblíbená kniha?

Hlava XXII.

Oblíbený film?

Přelet nad kukaččím hnízdem.

Oblíbený politik?

Henry Kissinger.

Město nebo venkov?

Venkov

Oblíbená česká nebo světová destinace?

Sardinie, Slavkovský les

Zdravé nebo nezdravé jídlo?

Chutné

Ranní ptáče nebo sova?

Kdysi sova, dnes malinko unavenější, ale stále sova.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze