Top hledané
Výsledky (0)
Smíšené pocity vyvolala změna normy, díky níž se má začít více stavět

Novela stavebního zákona by měla pomoct novým projektům. Stavět se bude více, existují ale i hrozby

Radek Polák
28. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Blýská se stavebnictví na lepší časy?

O tom, že se u nás staví málo a pomalu, slýcháváme často. Jedním z důsledků je nedostatek cenově atraktivních nových bytů, jež se dostanou na trh. Světlem na konci pomyslného tunelu, který má tento problém vyřešit, je novela stavebního zákona. Od kdy se začne stavět více a třeba i lépe než doposud?  

Odborní nejsou v názoru na novelu zcela jednotní
Změna se dotýká i menších staveb
Na stavbách zpravidla pracují lidé různých profesí

V březnu schválil český parlament novelu stavebního zákona. Zajímavé na tom není jen to, že se tak stalo po několika letech úmorných příprav a diskusí, ale navíc fakt, že byla norma odsouhlasena téměř jednomyslně. Proti ní se totiž žádný z poslanců, který byl v té době v sále, nepostavil. Své „pro“ deklarovalo hned 161 poslanců.

 

Jedno razítko = dvě razítka

Nebývalá shoda napříč politickým spektrem nahrává optimistickým hlasům, které hovoří  o tom, že novela stavebního zákona výstavbu opravdu také urychlí a zjednoduší. Důvodem, proč se tento argument objevuje, je slib podání pouze jedné žádosti a čekání pouze na jedno razítko, které by tak celý proces žádosti o stavební povolení podstatně zjednodušil. A to již od příštího roku!

Tak úplně pravda to ale ve skutečnosti není. Součástí změn je totiž nutnost schválení Jednotného environmentálního stanoviska. Co to znamená? Uvedený „štempl“ má nahradit veškerá povolení z oblasti životního prostředí, která dnes stavebník potřebuje. Stanovisko v sobě zahrne, jak tvrdí ministerstvo životního prostředí, správní akty obsažené v devíti různých zákonech z oblasti ochrany životního prostředí. Příslušným orgánem, který bude stanovisko vydávat, bude krajský úřad a obecní úřad obce s rozšířenou působností. V některých výjimečných případech, jako jsou například stavby jaderných elektráren, dálnic nebo celostátních železnic, to pak bude přímo ministerstvo životního prostředí.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

 

Další kostlivci ve skříni

Před stavebníky bude vedle toho stát ještě další překážka, která byla v minulosti různými zájmovými skupinami zneužívána - stavebního řízení se bude moci účastnit opět v podstatě každý, kdo o to projeví zájem. 

„Veřejnost se bude moci účastnit stavebních řízení všude tam, kde se rozhoduje o výjimkách z chráněných druhů a také kácení veřejné zeleně. Zapojení veřejnosti do schvalovacích procesů, které se navíc přímo dotýkají živé přírody, je pro mne naprosto nezbytnou součástí občanské společnosti a zkvalitní to i samotná řízení,“ 

vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Nedořešené pak navíc zůstává územní plánování, jak upozorňuje iniciativa Platforma pro zdravý stavební zákon, která sdružuje profesní asociace stavebníků, investorů, architektů a zástupce velkých měst.

Nutně potřebujeme skutečnou modernizaci územního plánování. Plánování je dnes byrokratické a složité. Proto zejména menší města a obce plánují prakticky více prostřednictvím stavebního povolení. Pro velká města je naopak územní plán více překážkou než nástrojem rozvoje. Projednávaná změna to bohužel nereflektuje,“

řekl LP-Life Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Novela stavebního zákona zároveň ruší plánovaný vznik Nejvyššího stavebního úřadu a zachovává nynějších 694 stavebních úřadů v obcích, které byly někdy kritizovány za podjatost.

 

Hospodářská komora souhlasí

Někteří odborníci na stavebnictví a development jsou přesto celkem spokojeni, jak potvrzují reakce zástupců podnikatelů.

„Firmy a občané po zveřejnění věcného záměru před zhruba 6 lety očekávali změnu a vytvoření podmínek podstatně příznivějších pro výstavbu, než jaká je ve sněmovně. Očekávali jsme řízení jednodušší, rychlejší, transparentnější a předvídatelnější. Oproti prvnímu návrhu ministerstva pro místní rozvoj se však ve sněmovně podařila řada pozitivních věcí dohodnout. Schválený návrh tak bereme jako konsensuální, se kterým lze, i přes jeho nedostatky, pracovat,“ 

komentovala výsledek za Hospodářskou komoru Hana Landová.

Jedním dechem ale upozorňují, že dalším krokem k nápravě bude zdigitalizování celého procesu přípravy projektů. Bez toho to stejně nepůjde.

Novela dává mimo jiné naději na skutečné digitální řízení, je nicméně potřeba zdůraznit, že se jedná o vytvoření příležitosti či potenciálu. Je nutné se nyní soustředit na samotnou realizaci. Právě digitalizace celého procesu povolování bude mít zásadní vliv na zefektivnění celého složitého systému,“

uvedl pro Českou tiskovou kancelář viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Budoucí hrozby 

Schválením novely stavebního zákona přitom rozhodně nic nekončí. Další výzvou je aktuálně také plnění klimatických cílů. Stavby budou muset do budoucnosti splňovat přísnější emisní normy nebo využívat obnovitelné zdroje energie. Problémem je rovněž nedostatek stavebního materiálu, především štěrkopísků a stavebního kamene. Do deseti let má podle České geologické služby skončit 60 procent kamenolomů a pískoven a očekávaná náhrada nově otevřenými ložisky je téměř nulová. Materiál by se pak musel nejspíše dovážet ze zahraničí.

Čas ukáže, jak moc novela stavebního zákona domácímu stavebnictví opravdu pomůže a jak jej – navzdory některým neduhům – nakonec rozhýbá. Jak ukazují nejnovější data z  prvního letošního čtvrtletí, tak minimálně trh s novými byty v Praze již mírně ožil, když prodeje mezikvartálně vzrostly o téměř pětinu. Třeba se nakonec stavbám opravdu již blýská na lepší časy. 

 

Zdroje: ČTK, Hospodářská komora ČR, IPR, Asociace developerů, vlastní dotazování

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze