Top hledané
Výsledky (0)
Zemřel legendární herec Václav Postránecký

Postránecký bavil svět. Jeho smrt zasáhla každého z nás

Jana Fikotová
09. května 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Václav Postránecký

Václav Postránecký sa narodil 8. září 1943 v Praze. Herectví sa věnoval už od dětství v poloamatérském divadle Menton v Praze. Poprvé se před kamerou objevil v roce 1952 v dobrodružném snímku Konec strašidel. Zemřel 7. května 219.

Poslední rozloučení s Postráneckým bude v Národním divadle ve středu 15. května.

Ze zámečníka filmovou a divadelní legendou

V civilním povolání se stal zámečníkem, později se začal naplno věnovat herectví. Byl členem Městských divadel pražských, poté zakotvil v Národním divadle.  

Během celé své kariéry pracoval pro film a televizi. Exceloval v mnoha filmech, ale největší popularitu získal rolí ve filmu Marie Poledňákové S tebou mě baví svět (1982), kde hrál spolu s Júliusem Satinským a Pavlem Novým.

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Skvělý dabér 

Věnoval se též dabingu a svůj hlas propůjčil Dustinovi Hoffmanovi ve filmech Tootsie alebo Rainman. Daboval i polského herce Jerzyho Stuhra ve filmové komedii Seximisia. V roce 2005 obdržel Cenu Františka Filipovského za dabing ve filmu Zločin v ráji. V září letošního roku měl převzít Filipovského cenu za celoživotní mistrovství, kterou dostane posmrtně.

V neposlední řadě režíroval, učil a staral se o profesní Hereckou asociaci, v níž působil od 90. let jako prezident. Loni se kvůli vážným zdravotním obtížím vzdal role v seriálu Krejzovi i moderování pořadu Receptář prima nápadů.

Rodina nadevše

S manželkou Helenou má syna Viléma a dceru Lucii, která mu na svět přivedla dva vnuky. Do baletky Heleny, se kterou žil přes půl století, se zamiloval na první pohled. Žena mu byla největší oporou i v posledních měsících, kdy oblíbený herec bojoval s rakovinou. 

Filmy, kve kterých exceloval

Černí baroni (1992, Zdeněk Sirový), Jedna kočka za druhou (1993, František Filip), Andělské oči (1994, Dušan Klein), Konto separato (1996, Dušan Klein), Jak se krotí krokodýli (2006), Líbáš jako bůh (2009), Bobule a 2Bobule (2008, 2009), Ten, kdo tě miloval (2018). 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze