Odhalte s námi tajemství, které skrývá Zelená hora

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého najdete v srdci Vysočiny a představuje geniální architektonické dílo. Ještě jste ho nenavštívili? V tom případě je čas vydat se na Zelenou horu a odhalit jeho tajemství!
21. září 2018
 
Hlavní stránka Nové články

Barokní gotika je stavební sloh z 18. století, který není hojně rozšířen. Touto unikátní luxusní architekturou se může pyšnit poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou.

Za jedinečnou stavbou stojí Jan Blažej Santini-Ajchl, český architekt s italskými předky, po kterých také pravděpodobně zděfil svůj neuvěřitelný architektonický cit a um.

Video

Číslo 5 v hlavní roli

Kostel se začal stavět v roce 1719. Má půdorys ve tvaru pěticípé hvězdy, je do něj možné vejít 5 vchody, má 5 oltářních výklenků a dvakrát pět kaplí. Číslo 5 odkazuje na 5 ran Kristových a také na 5 písmen latinského slova tacui, což v překladu znamená „mlčel jsem“. A také je to 5 hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se objevily po jeho utonutí ve Vltavě, jak praví legenda.

A když už jsme u těch legend, musíme převyprávět tu nejzásadnější, o jazyku!

Jan z Pomuku (původní jméno sv. Jana Nepomuckého) žil za Václava IV. a stal se generálním vikářem. Arcibiskup Jan z Jenštejna měl však s králem spory a odnesl to i Jan z Pomuku. Byl umučen a shozen do Vltavy. Rok po jeho smrti nastalo hrozné sucho, které bylo považováno za boží trest a začaly kolovat zvěsti o Janově statečnosti. Říkalo se, že mu královna vyzradila tajemství, a aby ho neřekl dál, musel být zabit. 300 let po jeho smrti byl otevřen jeho hrob a z pohřbené lebky vypadla načervenalá tkáň. Ihned všichni usoudili, že jde o neboštíkův jazyk, čímž legenda získala na ještě větší vážnosti!

A tak přímo uprostřed kostela na vrcholu kopule můžete spatřit jazyk jako symbol sv. Jana Nepomuckého. (V roce 1973 bylo prokázáno, že se jednalo o kus mozku se sraženou krví.)

Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka
Luxusní vila na prodej Praha 6 - Hanspaulka, Praha 6

Od roku 1994 je poutní kostel a celý okolní areál zapsán na seznamu UNESCO a ročně ho navštěvují tisíce turistů z čech i zahraničí.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (6)

View photo gallery

O autorovi

Miluji cestování a poznávání jiných světů. Zajímá mě kultura, design, knihy. Ráda objevuji nové věci a ještě raději o nich píšu. Předchozí práce v reklamní agentuře mi dala široký rozhled, který teď uplatňuji ve svém psaní.
Eva Ledecká