Top hledané
Výsledky (0)
Jih Evropy aktuálně řeší velké problémy s vedry a požáry.

Požáry zachvátily Rhodos, Korfu i zbytek Řecka: oheň založil člověk, příčina je v klimatických změnách

Radim Červenka
24. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Rhodos

Řecko zachvátily plameny nejen na Rhodosu. S požáry bojují i jiné země Evropy. Z dlouhodobého hlediska je s požáry největší problém v Portugalsku. Podle odborníků souvisí požáry s klimatickou změnou i přes to, že většinu jich způsobí člověk z nedbalosti, nebo úmyslně.

Rhodos
Rhodos
Evakuace Rhodos
Rhodos

Úmorná vedra zachvátily podstatnou část Evropy a problémy s nimi zažíváme i v Česku. Zatímco u nás teploty jen mírně překonávají 30 stupňů, v Řecku, které teď řeší akutní problémy s požáry, v neděli přesáhly teplotu 40 stupňů Celsia teploměry na 180 místech po zemi. Rekord byl naměřen na Peloponéském poloostrově ve městě Gytheio, 46, 4 stupňů. Pobyt v takovémto vedru ohrožuje člověka na životě, v závislosti na podmínkách jsou nebezpečné i mnohem nižší teploty.

Když je vlhkost stoprocentní, například někde v tropech u moře, tak tam jsou rizikové už teploty okolo 30 stupňů Celsia, kdežto kdyby vlhkost vzduchu byla v podstatě nulová, tak jsou rizikové teploty až hodně přes 40 stupňů Celsia,

vysvětlila pro irozhlas.cz lékařka Anna Kšírová, jak teploty člověka bezprostředně ohrožují.

Plameny na Rhodosu i Korfu

Ještě nebezpečnější jsou požáry, které s dlouhodobými vedry souvisí. Díky suchu se požáry šíří velkou rychlostí, ačkoliv je v drtivé většině případů založí sám člověk, ať už z nedbalosti nebo úmyslně. Stejně tak je tomu v případě aktuálního požáru na řeckém ostrově Rhodos, bylo tomu tak i při loňském požáru v Hřensku v Českém ráji

Jeden z největších požárů v Česku se však s problémy, které s požáry zažívají na jihu Evropy nedá příliš měřit. Zatímco v Českém ráji hořela plocha o velikosti 1 300 ha, tak nyní na Rhodosu je zachvácena plameny plochy o rozloze přibližně 11 400 ha, a to se plameny ještě pravděpodobně budou šířit.

Aktuálně Řecko neřeší požáry jen na oblíbeném turistickém ostrově, ale minulý týden se plameny šířily kolem hlavního města Athén a aktuálně jsou hlášeny rozsáhlé požáry v další velmi populární dovolenkové destinaci, na ostrově Korfu.

kde je situace nejhorší?

Přesto Řecko nepatří k evropským zemím, které s požáry mají ty nejhorší zkušenosti. Nejpostiženější zemí je tímto živlem jednoznačně Portugalsko, v němž bylo zaznamenáno 5 244 požárů mezi lety 2000 a 2019, za stejné období v Česku plameny podle totožného měření vypukly jen třikrát. V Řecku se pak jejich počet vyhoupl na 901, při čemž se jedná o země srovnatelné velikosti.

Vznik požáru patří k největším nebezpečím spojeným s dlouhými vedry a ohrožuje na životech velké množství lidí. Například v Portugalsku zemřelo 67 lidí během vlny požárů z roku 2017. Podle statistiků stoupá v Evropě jak počet požárů, tak plocha, kterou zachvátí.

Oheň na Rhodosu zapálil člověk, za požár však může klima

Odborníci se shodují, že problém souvisí s prohlubujícími se extrémními projevy počasí v důsledku klimatické změny. Planeta se ohřívá kvůli kumulaci oxidu uhličitého v atmosféře a skleníkovým efektem způsobený růst průměrných teplot má za následek změny v klimatických cyklech.

Vlny veder a sucha jsou umocňovány klimatickou změnou a jsou zásadně definujícím faktorem minulých let s masivním množstvím vypuknutých požárů, jako je tomu teď,

potvrdil pro server BBC provázanost problémů s ohřívající se planetou a vlnami požárů Matthew Jones, klimatolog z Univerzity Východní Anglie. Dodává, že nebezpečí je možné zmenšit například správným nakládáním s lesy, v krajních případech i preventivními požáry, kdy se kus lesa spálí a požár se pak nemůže přes spáleniště šířit.

Souvislosti mezi klimatickou změnou požáry na Rhodosu bagatelizují někteří klimaskeptici, kvůli pravděpodobnému založení požáru člověkem.

Není důležité, jak požáry na Rhodosu vznikly, může to být důsledek žhářství, přírody nebo spíše obojího. Ale je to rekordní vlna veder, vyprahlá půda a silný vítr, které z toho dělají lidskou a ekologickou katastrofu. Přesně toto znamená "klimatická krize",

okomentoval souvislost environmentalista Dominic Dyer na twitteru. 

Zdroje: bbc.com, twitter.com, seznamzpravy.cz, irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze