Top hledané
Výsledky (0)
Nízkoenergetické domy jsou hitem realitního trhu

Poznejte bydlení v nízkoenergetických domech.Vyplatí se jejich pořízení?

Barbora Večeřová
10. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Obliba nízkoenergetických domů stoupá

Nízkoenergetické domy jsou obzvlášť v posledních měsících často skloňované v souvislosti s rostoucími cenami energií. Jak se ale takový dům pozná? A vyplatí se? 

Co je nízkoenergetický dům? 

Dům, ke kterému jde použít přívlastek nízkoenergetický, je takový, který má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15 až 50 kWh/m2. Mezi jeho charakteristické rysy dále patří důsledně zateplená konstrukce, která vychází z pečlivě připraveného a promyšleného projektu, řízené větrání a využívání různých obnovitelných zdrojů energie. 

Luxusní dům na prodej - Praha 8 - Březiněves
Luxusní dům na prodej - Praha 8 - Březiněves, Praha 8

Jak poznat nízkoenergetickou stavbu na první pohled? 

Nejčastěji jde o jednoduché domy bez zbytečných výčnělků a záhybů, s většími prosklenými plochami většinou orientovanými jižním směrem. To proto, aby solární energie mohla být co nejlépe využita. Jasným poznávacím znamením jsou právě solární panely na střechách domů. 

Otevřít v galerii (4)
Solární panely jsou poznávacím znamením nízkoenergetických domů
Solární panely jsou poznávacím znamením nízkoenergetických domů Zdroj: Profimedia
Otevřít v galerii (4)
Dům na Praze 8 se solárními panely a nabíječkou na elektromobil
Dům na Praze 8 se solárními panely a nabíječkou na elektromobilZdroj: Y&T Luxury Property

Výhod je mnoho 

Mezi jednu z hlavních výhod je právě požadovaná velmi nízká spotřeba energií, úspora na vytápění tak v některých případech může dosáhnout až 80 % oproti klasickému domu. Další výhodou, kvůli které množství lidí vyhledává právě tento typ domů, je malá závislost na růstu cen energií. Díky větrání dochází také k zamezení tepelných ztrát, takže je energie efektivně využita, v takovém domě je obvykle příjemné a zdravé klima, které zajišťuje vysoký komfort bydlení. Jednou z neposledních výhod je také ohled na planetu – v současnosti je téma ekologie blízké stále více lidem. A právě nízkoenergetické domy jsou pro ekologicky smýšlející tím pravým. Oceňují to obzvláště mladé rodiny. 

"Pro nás je ekologie důležitá, proto pro nás bylo při hledání nového stálého bydlení podstatné, aby bylo co nejvíce šetrné k životnímu prostředí. To tenhle dům se solárními panely jako zdrojem energie splňoval. Navíc ušetříme a topíme podstatně kratší dobu díky pořádnému zateplení, takže ideální stav," 

popsala pro LP-Life.cz své bydlení Marie Š., která se před rokem přestěhovala do nízkoenergetického domu.

Otevřít v galerii (4)
Díky solárním panelům ušetříte
Díky solárním panelům ušetříteZdroj: Profimedia

Nevýhodou je pořizovací cena – jde ale z dlouhodobého hlediska opravdu o nevýhodu? 

Nevýhod nízkoenergetických staveb opravdu není mnoho. Jednou z nejvíce skloňovaných je jejich cena, která se může zdát vyšší. Je to ale opravdu tak?  Obvykle ale platí, že by cena takové stavby měla být jen o přibližně 7 až 10 procent než u běžné novostavby. Pokud se na investici do takového domu podíváme z dlouhodobějšího hlediska, náklady vložené do jeho stavby se vrátí během dvaceti let až třiceti let. 

Otevřít v galerii (4)
Koupelna
KoupelnaZdroj: Y&T Luxury Property

Nejde o novinku

Jestli si myslíte, že jsou nízkoenergetické domy výdobytkem poslední doby a nejsou příliš osvědčené, protože jde o relativní novinku, jste na omylu.

"Například v České republice byly domy, které splňují kritéria pro zařazení mezi nízkoenergetické stavby, postaveny již před dvaceti lety. Mnoho domů, které původně nebyly projektované jako nízkoenergetické, postupně přechází na využívání alternativních zdrojů energie právě kvůli jejich výhodnosti,"

osvětluje situaci v Česku architekt Martin Brychta.

Ať už je důvod jakýkoliv, úspora, ekologie nebo jiný, pokud vás téma nízkoenergetických staveb zajímá a rádi byste si takový dům pořídili, právě pro vás by mohla být luxusní novostavba na Praze 8 se zimní zahradou, solárními panely a nabíječkou na elektromobil, která je plně dobíjena právě střešními panely.

Luxusní dům na prodej - Praha 8 - Březiněves
Luxusní dům na prodej - Praha 8 - Březiněves, Praha 8

Zdroje: novinky.cz, pasidum.cz, utulne.cz, csas.cz, viessmann.cz, wachal.cz 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze