Top hledané
Výsledky (0)
Pozor na cyklisty! Nová pravidla mají zajistit jejich větší bezpečnost na silnici

Pozor na cyklisty: Nově hrozí pokuty až dva tisíce korun!

Jindra Pelikánová
30. ledna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Alessandra Ambrosio miluje jízdu na kole

Novela řidičům motorových vozidel, která platí od ledna letošního roku, ukládá povinnost při předjíždění cyklistů na vozovce dodržet minimální vzdálenost jeden a půl metru. A nesmíte jet rychleji než třicítkou! Za nedodržení hrozí vysoké pokuty. Možná i u nás budeme moci potkávat více známých osobností na kolech, jako je tomu za hranicemi. Cyklistice propadly mnohé celebrity.

Jennifer Lopez na kole.

Důvod ke změně vyhlášky je prostý. Měla by se tak zvýšit bezpečnost lidí, kteří jezdí v silničním provozu na kolech. Cyklistice se podle různých výzkumů věnují v Česku tři miliony lidí. To nás řadí v Evropské unii na třetí místo za Maďarsko a Dánsko. 

„Policie vnímá odstup při předjíždění cyklisty jako důležitou součást bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích a zejména těch nejzranitelnějších účastníků provozu, kterými cyklisté jsou,“

řekla LP-Life tisková mluvčí Policie ČR Hana Rubášová. 

Otevřít v galerii (4)
Heidi Klum a Tom Kaulitz.
Heidi Klum a Tom Kaulitz.Zdroj: Profimedia

Pokuta až dva tisíce

Řidičům, kteří nebudou respektovat a dodržovat minimální odstup při předjíždění, hrozí pokuty. Nejsou ovšem tak vysoké, jak se původně zamýšlelo. V návrhu sněmovny totiž byla pokuta až deset tisíc korun, zákaz řízení na půl roku a možnost odebrání až sedmi bodů. Nově je to sankce až dva tisíce korun. 

„Pokud ale řidič cyklistu ohrozí při předjíždění, pak se na něho i nadále vztahují přísnější paragrafy,“ 

doplnila mluvčí Policie ČR Hana Rubášová. Pevně daný minimální odstup pomůže také ve sporných situacích při kolizi motorového vozidla s cyklistou. Bude tak jasné, že řidič porušil své povinnosti a nebude se muset vše složitě prokazovat přes znalecké posudky, jak tomu bylo doposud. 

Nehodovost klesá, ale cyklistů se to netýká

Cyklisté podle policejních statistik naopak bourají častěji než v minulých letech. Dokonce se ukázalo, že jsou ve dvou třetinách nehod, ve kterých figurovala jízdní kola, nebezpeční právě oni sami. Loni konkrétně způsobili 2,7 tisíce bouraček z celkových 4,2 tisíce. 

Otevřít v galerii (4)
Zpěvačka Pink na kole.
Zpěvačka Pink na kole.Zdroj: Profimedia

Cyklisté nová pravidla chválí

Petr Vacátko z Prahy je vášnivým cyklistou. Kolo nevyužívá jen ke sportovním vyjížďkám ve volném čase, ale také jako dopravní prostředek do zaměstnání. S dopravní situací v metropoli a chováním některých řidičů k cyklistům má bohaté zkušenosti. Fakt, že sněmovna definitivně schválila nová pravidla pro povinný minimální odstup aut od cyklistů, proto vítá. 

„Není samozřejmě vyhráno, bezohlední řidiči budou existovat i nadále, stejně tak ale i cyklisti,“ 

řekl pro LP-Life Petr Vacátko. ​

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy

Řidiči novinku kritizují

Motoristé ale s novými pravidly pro předjíždění cyklistů nesouhlasí. Shodují se v komplikacích na úzkých silnicích. 

„Například na úzké silnici cyklisty nikdo nepředjede. Anebo bude muset porušit zákon a riskovat tím pokutu,“ 

uvedl pro LP-Life profesionální řidič kamionu Ivan Šrámek. Na stranu motoristů se přidává i předseda Asociace autoškol ČR Aleš Hořčička. Ten označuje nová pravidla za alibistická.

„Pokud dopravní policie zmiňuje, že měřit vzdálenost, která je taxativně stanovena na 1,5 metru, nemůže, tak se obávám, že to vyvolá větší chaos než cokoliv jiného,“

uvedl pro LP-Life Aleš Hořčička.

Otevřít v galerii (4)
Alessandra Ambrosio s manželem na kole.
Alessandra Ambrosio s manželem na kole.Zdroj: Profimedia

Nutná je osvěta

Na podporu snížení nehodovosti a jejich následků s účastí cyklistů je podle mluvčí Policie ČR nutné se zaměřit mnohem více na osvětu a práci s dětmi ve školách a školkách. A to se podle ní týká i řidičů.

„U těch je však kromě autoškoly, možná cesta v zásadě jen mediální,“

řekla pro LP-Life policejní mluvčí Hana Rubášová  a dodala, že bezpečné předjíždění cyklistů je sice jedním ze základních prvků výuky teorie řízení a zásad bezpečné jízdy, stejně tak jako praktického výcviku v autoškole, ale tím to končí. 

V Evropě nejsme jediní

V sousedním Německu musí motorová vozidla udržovat minimální boční odstup od jedoucího cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru a mimo město dokonce minimálně 2 metry už od roku 2020. Na některých úsecích dokonce platí zákaz předjíždění jednostopých vozidel, tedy i cyklistů. Za porušení hrozí stejné sankce jako za porušení klasického zákazu předjíždění. Podobná úprava platí také ve Francii nebo ve Španělsku.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Zachrání nám život přilba?

Ke své bezpečnosti, kromě dodržování pravidel silničního provozu, mohou cyklisté přispět také správnou výbavou svého kola a nošením přilby. Z českých i zahraničních statistik z posledních let vyplývá, že helma může cyklistovi zachránit život. A to i v případě srážky cyklisty s motorovým vozidlem, i když u tzv. samonehod, kdy si cyklista ublíží bez cizího zavinění, například nárazem do stromu či pádem, má podíl na záchraně vyšší. V prvním případě by helma zachránila život u čtyř z deseti, ve druhém devíti z deseti případů. Odborníci proto doporučují, aby cyklisté přilby nosili. Podle finsko-australské studie helma snižuje pravděpodobnost poranění hlavy na polovinu a pravděpodobnost vážného nebo fatálního poranění hlavy na třetinu. U nás mají děti ze zákona povinnost nosit helmu jen do osmnácti let, v Rakousku do dvanácti let. Ve většině evropských států přilba povinná není.

Otevřít v galerii (4)
Heidi Klum a Tom Kaulitz.
Heidi Klum a Tom Kaulitz.Zdroj: Profimedia

Jezdím, jezdíš, jezdíme…

Oproti jiným sportům, jako je například běh nebo jízda na in-linech, šetří jízda na kole vaše klouby. A ušetří vám i čas. Nestojíte v zácpě a v cíli jste rychleji, než kdybyste šli pěšky. Cyklistika dokonce zlepšuje myšlení. Příznivě totiž ovlivňuje činnost mozku. Podporuje také imunitní systém.

Celebrity na kolech

Proto není divu, že cyklistice propadly také celebrity. Vytahují stará kola nebo nakupují nová a nebojí se, že budou spatřeny na ulici právě na tomto dopravním prostředku. Mezi slavné krásky – cyklistky patří například Diana Kruger, Jennifer Lopez, Pink nebo Alessandra Ambrosio. A na kole můžete potkat také Hugha Jackmana nebo Toma Kaulitze s manželkou Heidi Klum.

Zdroje: vlastní dotazování, policie ČR, auto-mania.cz, denik.cz, cyklodiskont.cz, zdraveja.cz, cyklistikakrnov.cz 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze