Top hledané
Výsledky (0)
Podporovatelé zákona o manželství pro všechny připomněli svou snahu o jeho prosazení.

Prague Pride oslavuje tradici. Politici usilují o manželství pro všechny

Radim Červenka
08. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Duhový průvod na festivalu hrdosti LGBT+ komunity Prague Pride 2022, Zdeněk Hřib (Piráti) s manželkou

Festival LBTQ+ kultury Prague Pride aktuálně zahájil další ročník. Akci podporuje řada politiků, kteří připomněli své snahy o zavedení zákona umožňující uzavírat manželství pro všechny. V kontextu akce, která propaguje práva pro sexuální menšiny připomněli své snahy o prosazení legislativní úpravy povolující plnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry. Řada politiků se rovněž festivalu přímo zúčastní.

Tento týden začal populární festival propagující LBTQ+ kulturu Prague Pride. Jedná se už o 13. ročník, ačkoliv je festival spojován především s tzv. duhovým průvodem, který proběhne v sobotu, akci doprovodí na 190 dalších akcí. Tématem letošního festivalu je tradice.

"Tradice vnímáme jako přirozené, ale to jen proto, že jsou předávány přes několik generací. Ve skutečnosti jsou vymýšleny lidmi, a to za určitým účelem. Tradice je tedy potřeba časem revidovat a rozhodnout, zda ještě stále slouží původnímu cíli, nebo jsou už jen reliktem doby,"

vysvětlila v tiskové zprávě ředitelka festivalu Kamila Fröhlichová.

Zákazy i podpora politiků

Akce tradičně podporuje řada politiků. Ať už se jedná o vrcholné představitelé státní moci nebo o komunální pražské politiky, kterých se akce přímo dotýká. Doprovodné akce se totiž odehrávají takřka po celém městě.

"Vztah mám k festivalu pozitivní už od jeho vzniku a znám se s mnoha lidmi, kteří Prague Pride organizovali a organizují. Šla jsem v úplně prvním průvodu jako jejich kamarádka a byla jsem ráda, že jsem v průvodu mohla jít později i jako politička. Na radnici Prahy 7 věšíme duhovou vlajku,"

sdělila pro LP-Life.cz místostarostka Prahy 7 a známá filmová dokumentaristka Hana Třeštíková. Připomněla již několikaletou tradici festivalu, především první ročník v roce 2011, kterého se zúčastnilo 8 000 lidí. Tehdejší Prague Pride byl tvořen jen průvodem, postupně se k němu připojilo přes 100 doprovodných akcí, které navštěvuje na 90 000 účastníků.

Festivalu se nevyhnuly ani kontroverze. Například v roce 2015 kardinál Dominik Duka zakázal pořádání akcí spojených s festivalem sexuálních menšin na jakémkoliv pozemku ve vlastnictví katolické církve, pořadatelé tak museli změnit některé účastnické prostory.

Piráti připomněli manželství pro všechny

Na oficiálním zahájení podpořil akci i ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), jehož strana dlouhodobě podporuje sexuální menšiny v ČR a zakotvení jejich práv v legislativě.

"Letos jsou tématem festivalu tradice. Přál bych si, abychom pečovali o ty tradice, které mají smysl, neměří dvojím metrem a nedotýkají se lidské důstojnosti. Máme taky jedinečnou příležitost být u vzniku tradic nových, respektujících, jako je např. manželství pro všechny,"

okomentoval letošní festival u příležitosti jeho zahájení ministr zahraničí. Letošní ročník je totiž doprovázen politickým střetem v Poslanecké sněmovně, kdy nedávno prošel prvním čtení zákon o stejnopohlavních sňatcích.

"Je příjemnější žít v barevném světě vzájemného porozumění, než v šedém světě plného nedůvěry vůči odlišnostem. Vzájemná láska dospělých lidí a možnost být těmi, kterými chceme být, navíc nikomu neubližuje. Naopak! Svobodné sebevyjádření v různých podobách je nezbytným základem spravedlivé společnosti, ve které je každý rovnocenným občanem,"

uvedl na Twitteru také pražský radní a bývalý primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k fotce, kde jsou všichni představitele pražské koalice v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) vyfoceni s duhovou vlajkou.

"Zúčastním se sobotního duhového průvodu. Výsledky hlasování bohužel nemohu předjímat, čeká nás ještě dlouhá cesta a další vyjednávání budou složitá. Piráti budou ale bojovat za to, aby zákon prošel všemi čteními,"

řekl redakci předseda České pirátské strany Ivan Bartoš k aktuálnímu projednávání zákona o stejnopohlavních svazcích. Sám se akce účastní pravidelně.

"Neexistuje důvod pro to, aby v civilizovaném světě ve 21. století byli lidé omezováni na základě sexuální orientace. Ti, kteří mě znají, vědí, že můj manžel Tomáš je pro mě nejdůležitějším člověkem, oporou a vážím si našeho vztahu. A já bych si moc přála, aby s tím svým nejdůležitějším člověkem mohli sňatkem stvrdit vzájemný vztah i všichni ostatní,"

uvedla na sociálních sítích předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která rovněž podporuje stejnopohlavní svazky. Jak redakci připomněl její tiskový mluvčí, politička převzala záštitu nad festivalem Prague Pride a sama se akce zúčastní.  

 

Zdroje: irozhlas.cz, festival.praguepride.cz, twitter.com, facebook.com, vlastní dotazování

 

Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5
Luxusní byt 3+kk s terasou na prodej, Praha 5, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze