Top hledané
Výsledky (0)
Praha nabízí svým návštěvníkům i starousedlíkům mnohá krásná místa k odpočinku, k luxusním procházkám. Některé ztělesňují moderní nápady tvůrců, jiné jsou tichými nositeli minulosti. To je příklad luxusní pražské čtvrti Josefov, jenž se nachází v ohybu řeky Vltavy obklopená Starým městem. Má za sebou dlouhou historii jako Židovské město (ghetto), v 19. století pak jako chudinská čtvrť, nyní jako turisticky lákavá lokalita.

Praha – historická část Josefov

Mgr. Jana Höger
19. května 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Josefov

Nejmenší pražská čtvrť

V katastrálním měřítku se jedná o pražskou část s výměrem 8,81 ha. Svou maličkost však vyrovnává svou tajuplnou historií, zvyky místních židovských obyvatel. Z administrativního hlediska ji náleží označení Praha 1, ale do roku 1850 se jednalo o Judenstadt. V minulosti se o ní mluvilo také jako o „ Páté čtvrti“ až do roku 1960. Jméno má po synu Marie Terezie, Josefu II., jenž židovské obyvatelstvo zrovnoprávnil s ostatními.   

Asanace čtvrti

Tento postup postihl i jiná evropská města např. Vídeň. Jednalo se o cílenou změnu zastavěné plochy, o zbourání stávajících budov, snížení počtu obyvatel v čtvrti (v roce 1869 zde žilo 10 296), pokus o odstranění „středověkých hygienických podmínek“. Po tomto zásahu zůstalo jen 6 synagog (Klausová, Maiselova, Pinkasova, Staronová, Španělská, Vysoká), Židovská radnice a Starý židovský hřbitov.

Josefov po 2. světové válce

Po nucené deportaci a holokaustu židovského národa město zpustlo a stalo se skladištěm konfiskovaného majetku. Po skončení války zůstala řada nemovitostí a pozůstalostí v rukou Židovského muzea, které se stalo druhým největším židovským muzeem na světě. S tichou důstojností tak tato část Prahy připomíná odvrácenou tvář lidskosti. Tu krutou, kterou bychom měli potlačit a nahradit ji láskou, přijetím a tolerancí.

Byt k pronájmu Josefov 137m
Byt k pronájmu Josefov 137m, Praha 1

Na co se jít podívat

Pokud máte rádi historii, projděte se Starým židovským hřbitovem nebo navštivte jednu z nejstarších synagog v Evropě, Staronovou synagogu. Závan minulosti vystřídá současnost, se svým luxusem a moderností, když navštívíte módní butiky slavných značek. Prožijte gastronomický zážitek v jedné z luxusních restaurací, samozřejmě i košer. Nahlédněte do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea. Pořiďte si pár jedinečných fotografií u Domu U Reduty nebo Domu obchodnického spolku Merkur. Kupte si na památku něco luxusního, co vám bude připomínat toto skvostné místo. Praha Josefov má co nabídnout.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: