Top hledané
Výsledky (0)
Praha se chystá vypracovat analýzu průmyslových areálů.

„Předpokoj pekla“ - pražské Malešice čekají změny: Bytová výstavba vedle spalovny?

Karolína Lišková
11. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Šťastný stěhující se pár.

Pokud jste někdy jen projeli kolem pražských Malešic, tak víte, že tohle rozhodně není reprezentativní část nádherné historické Prahy. Malešicko-hostivařská oblast, kde se nachází velká část technického zázemí hlavního města, je se svými 650 ha největší průmyslovou lokalitou v Praze. Najdeme zde spalovnu, teplárnu, chladírny, skladovací a výrobní haly, betonárnu či ústřední depozitář Národní knihovny. A teď si představte, že tu budete bydlet...

V současnosti se totiž v souvislosti s lokalitou hovoří o několika bytových projektech, které nejsou vzájemně koordinovány a jejichž vznik by mohl současné průmyslové provozy do budoucna nevhodně limitovat. Rada hl. města proto zadala Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracování celkové analýzy potřeby průmyslových oblastí v Praze, která bude aplikována v detailu na modelovém příkladu Malešic.

Otevřít v galerii (4)
Komíny malešického areálu.
Komíny malešického areálu. Zdroj: archiv IPR

Hovoří se tedy o tom, jak by se lokalita mohla zvelebit natolik, aby se tu mohly vystavět byty, kde bydleli skuteční lidé, rodiny. Je to totiž výborná oblast Prahy. Je jedinečná nejen svým rozsahem, ale i umístěním a výbornou dopravní dostupností. Nachází se zde kromě výše zmiňované spalovny nebo teplárny i konečná stanice linky metra A, ústřední dílny a administrativní objekty Dopravního podniku Prahy, železniční uzel využívaný Českou poštou či depo společnosti PPL.

Předpokoj pekla

Ale pojďme si připomenout, že ne nadarmo se Malešicím říká mezi Pražany předpokoj pekla. Cesta odpadu vhozením do popelnice totiž nekončí, ale naopak začíná právě tady. Zde totiž končí komunální odpad z celé Prahy. Tady ho pohltí kotle a plameny promění ve škváru a energii. Pětadevadesát procent veškerého směsného odpadu skončí v zásobníku spalovny ZEVO Malešice. Denně sem zacouvá dvě stě popelářských vozů a každý přisype průměrně šest tun odpadu.

Otevřít v galerii (4)
Malešická spalovna.
Malešická spalovna. Zdroj: archiv IPR

A právě díky průmyslovému charakteru území, který je znatelný i z typu zástavby a veřejných prostranství, se jedná o prozatím sourodou část města, jenž v současnosti čelí tlaku na proměnu a vznik bytové výstavby.

Z pekla ráj na zemi?

„Objevují se tendence přestavět tuto oblast na bytovou čtvrť, která by výrazně omezila možnosti jejího flexibilního využití. Tento problém se však netýká jen Malešic, ale mnohých dalších pražských průmyslových oblastí. V Praze totiž dosud neexistuje žádná analýza či strategie, která by myslela na budoucnost těchto produkčních ploch. Proto jsme se rozhodli vytvořit pro tyto oblasti jasná pravidla,“

říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora pro územní rozvoj.

Otevřít v galerii (4)
Metro v Malešicích.
Metro v Malešicích.Zdroj: archiv IPR

Detailní analýza IPR

IPR proto vypracuje analýzu produkčních ploch v Praze, která bude mít za cíl vysledovat jejich úbytek, či nárůst v posledním desetiletí a stanoví jejich potřeby a využití do budoucna. Důležitou součástí analýzy bude i zmapování nároků na tyto oblasti z pohledu moderních technologií a jejich dopadu na prostředí jako je hluk či znečištění.

Otevřít v galerii (4)
Průmyslové budovy.
Průmyslové budovy. Zdroj: archiv IPR

Cílem analýzy je také zhodnotit, zda jsou lokality vhodné pro vytvoření smíšených průmyslově-obytných čtvrtí. Platný územní plán Prahy totiž umožňuje v některých částech průmyslové oblasti smíšenou výstavbu, a tím i výstavbu bytovou. Návrh nového Metropolitního plánu prozatím počítá se zachováním průmyslového využití celé lokality.

Takže si představte, že zde vyrostou luxusní byty pro náročné nebo i méně náročné, ale vzhledem k zachování charakteru místa budou muset noví majitelé bytových jednotek „skousnout“, že dýchají spálené odpadky takzvaně z první ruky...

Luxusní byt na prodej-Praha
Luxusní byt na prodej-Praha, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze