Top hledané
Výsledky (0)
Ve slovenské vládní koalici to vře. Spor vládních stran trvá už několik týdnů a lidé už toho mají dost. Co se na Slovensku děje?

Předčasné volby na Slovensku? Sulíkovci odcházejí z vlády, Igor Matovič dostal ultimátum

Kristina Valachyová
02. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut
Eduard Heger, Richard Sulík a Igor Matovič

Strana Sloboda a solidarita (SaS) oznámila odchod z koalice, žádá odstoupení lídra hnutí OĽaNO Igora Matoviče z vlády, což OĽaNO odmítlo. V den, kdy měli ministři SaS podat demisi, přišlo OĽaNO na jednání vlády s návrhy opatření, kterými výměnou za jejich podporu ze strany SaS podmiňuje odchod Matoviče z vlády.

Poslední pokus o dohodu má být pomocí pro lidi 

Koaliční krize na Slovensku vrcholí politickou šachovou partií mezi OĽaNO a SaS jen hodiny předtím, než měli všichni čtyři ministři SaS (Sulík, Kolíková, Gröhling a Korčok) po středečním jednání vlády odnést své demise do prezidentského paláce. To se však prozatím nestane.

Ve středu před jednáním vlády premiér SR Eduard Heger uvedl, že Igor Matovič odstoupí z postu ministra financí, bude-li schváleno 10 požadavků OĽaNO, které mají občanům pomoci zvládnout krizi. Podmínkou však je, aby SaS souhlasila s více opatřeními, včetně zvyšování daní, které již v minulosti odmítla. Požadavky zahrnují nové daně, stamilionové plošné výdaje nebo podporu rodičovského bonusu. Avizuje se, že pokud SaS opatření přijme, odstoupí Igor Matovič společně s Richardem Sulíkem ze svého ministerského postu.

Otevřít v galerii (4)
 Jednání vlády
Jednání vládyZdroj: Profimedia
Luxusní byt 1+kk s terasou na prodej, Praha
Luxusní byt 1+kk s terasou na prodej, Praha, Praha 5

O návrzích OĽaNO na pomoc lidem je SaS podle jeho slov připravena konstruktivně jednat, ale až po odchodu lídra OĽaNO Igora Matoviče z vlády.

„Já jsem neřekl, že s těmi body souhlasíme, jsme připraveni se o nich konstruktivně bavit. Nebudeme se ale bavit dříve, než bude splněn náš zásadní požadavek,“

uvedl šéf liberálů s tím, že požadavky OĽaNO vnímají jako návrhy na jednání.

 „Igor Matovič promarnil čas, jednání nebyla žádná,“

podotkl Sulík.

Sulík podal svou demisi 31.8.2022, ostatní prozatím zvolili vyčkávací techniku.

Otevřít v galerii (4)
Richard Sulík, ministr hospodářství SR
Richard Sulík, ministr hospodářství SRZdroj: Profimedia

Sulík je požádal, aby počkali do 5.9. s tím, že Matovičovi dají čas ke splnění požadavku. Informoval, že po jeho odchodu z ministerského postu a v případě setrvání SaS ve vládě by resort hospodářství vedl současný státní tajemník Ján Oravec.

 

Navrhovaná opatření jsou následující:

200 EUR na dítě

Vzhledem k potřebě kompenzace růstu cen energií a po přihlédnutí k trvající nespolupráci ministerstva školství při tvorbě systému tzv. kroužkovného, navrhne ministerstvo financí (MF) změnu, která dočasně od 1.1.2023 do 31.8.2024 místo kroužkovného zvýší přídavek na dítě na 60 EUR a daňový bonus na 140 EUR pro všechny děti od 0 do 18 let. Ztrátu příjmů obcí způsobenou touto změnou stát obcím proplatí. Všichni poslanci SaS změnu zákona podpoří. V případě, že Ústavní soud SR prohlásí kteroukoli část Rodinného balíčku za protiústavní, poslanci SaS podpoří změny navržené MF s cílem dosáhnout podpory až 200 EUR měsíčně pro každé dítě od 0 do 18 let.

Státní rozpočet na rok 2023

V řádném termínu bude schválen zákon o státním rozpočtu na rok 2023 tak, abychom se vyhnuli rozpočtovému provizoriu, které by v dnešní době způsobilo chaos ve financování fungování úkolů státu. Všichni poslanci SaS zákon podpoří.

Ústavní zákon o rozpočtové zodpovědnosti

Bude schválen ústavní zákon o rozpočtové zodpovědnosti, jehož přijetí strana SaS již dva roky v parlamentu blokuje. MF předloží úpravy novely a všichni poslanci SaS zákon podpoří.

Stabilita důchodového systému

Bude schválen ústavní zákon o stabilitě důchodového systému, potřebného mimo jiné pro zavedení rodičovského bonusu a možnosti odchodu do důchodu po 40 odpracovaných letech, jehož přípravě strana SaS svými podmínkami dlouhodobě brání. Všichni poslanci SaS zákon podpoří.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Finanční disciplína

Poslanci ani ministři za SaS nebudou předkládat návrhy s dopadem na veřejné finance, aniž by nenavrhli zdroje, které zajistí jejich finanční krytí. Všechny návrhy s vlivem na veřejné finance, neodsouhlasené koaliční radou a předložené k jednání zářijové schůze NR SR, stáhnou poslanci SaS z jednání NR SR.

Nové zdroje příjmů státu

Budou schváleny nové sazby daní na líh a hazard podle návrhu ministerstva financí. Bude zavedena nová daň z ruské ropy a tranzitního plynovodu podle návrhu MF. Bude zvýšen odvod regulovaných subjektů podle návrhu MF a bude rozšířen okruh plátců odvodu. Všichni poslanci SaS zákony podpoří.

Nové zdroje budou přerozděleny obyvatelům SR podle návrhu MF na zmírnění následků inflace a energetické krize. Všichni poslanci SaS návrhy na přerozdělení nových zdrojů podpoří.

Zmrazené ceny elektřiny pro všechny domácnosti

Ministr hospodářství zajistí takovou dohodu se Slovenskými elektrárnami a.s., kterou splní svůj veřejný příslib o zmrazených cenách elektřiny pro všechny domácnosti bez dopadu na veřejné finance, protože na současný návrh ministra hospodářství by drasticky doplatily domácnosti, které topí elektřinou.

Výhodné smlouvy na plyn pro všechny domácnosti

Ministr hospodářství zajistí, aby byl splněn jeho veřejný příslib na výhodné 4leté smlouvy na odběr plynu pro všechny domácnosti, jakož i výhodné kontrakty pro bytové domy bez dopadu na veřejné finance.

Příspěvek domácnostem na plyn a teplo 250 milionů €

Bude schválen zákon předložený ministerstvem financí, který zajistí speciální příspěvek domácnostem na kompenzaci vyšších cen plynu a tepla v roce 2023 v minimální výši 250 milionů €. Všichni poslanci SaS zákon podpoří.

Příspěvek důchodcům 150 milionů €

Bude schválen jednorázový příspěvek ke starobním důchodům ve výši 50% ze 13. důchodu, vyplacený na podzim roku 2022. Všichni poslanci SaS zákon podpoří.

 

Neodstoupím!

Igor Matovič se vyjadřuje na sociální síti:

„K pádu vlády stačí jen jedno slovo - Odcházíme. Slovo, na které mohou doplatit miliony lidí ve velmi obtížné době. Slovo, které s jistotou vrátí k moci mafiánské časy. Strana SaS je dnes ochotna toto slovo vyslovit a položit už třetí protikorupční demokratickou vládu. Velmi si vážím důvěry poslanců i předsednictva OĽaNO a jejich postoje, že druhému vydírání Richarda Sulíka už nesmíme ustoupit. Přesto jsme se rozhodli pokusit se zastavit SaS na cestě, která nutně vede Slovensko k návratu mafie k moci a dát tuto nabídku. Věříme, že při troše dobré vůle se k ní SaS postaví zodpovědně a vstřícně. Když bude těchto 10 požadavků na pomoc lidem a ochranu veřejných financí schváleno, Igor Matovič velmi rád přijme nabídku Richarda Sulíka ke společnému odchodu z ministerských funkcí."

Otevřít v galerii (4)
Igor Matovič, ministr financí SR
Igor Matovič, ministr financí SRZdroj: Profimedia

Matovič zároveň řekl, že postoj šéfa SaS a ministra hospodářství v demisi Richarda Sulíka jej mrzí.

„Já jsem ho deseti opatřeními pozval k práci, on však ještě předtím dal výpověď. Chci ho požádat, že ať se vrátí a když si to společně ‚odmakáme', můžeme poděkovat lidem a spolu odejít,“

uvedl Matovič s dovětkem, že Sulík vlastně ‚odflákl' práci.

Lídr OĽaNO Matovič zároveň prozradil, že strana SaS o jejich desateru podmínek věděla den dopředu.

„Stejně tak znali náš postoj, že pokud se to splní, můžeme spolu odejít. Riše hned ráno po návratu z dovolené šel rychle dát výpověď z práce paní prezidentce, aby se zbavil odpovědnosti. To je zbabělost, takhle to nemůže fungovat,“

doplnil.

„Do poslední chvíle jsme doufali, že nebudou chtít položit vládu potřetí. Když jsme zjistili, že se to jde stát, dali jsme body dohromady. Myslím, že každý soudní člověk, když si je přečte, uzná, že jsou to důležité věci, které tak jako tak musíme udělat,“

reagoval Matovič.

Zároveň zdůraznil, že všechna opatření na pomoc lidem a ochranu veřejných financí jsou kryta z daní, které SaS blokuje. Kritizoval, že prezidentka Zuzana Čaputová z pozice, která by měla být naprosto nestranická, dělá stranickou politiku.

Na závěr Matovič zdůraznil, že do pondělí (5. 9.) určitě z funkce ministra financí neodstoupí.

„Jasně jsme řekli naši odpověď na vydírání SaS. Když se deset bodů na pomoc lidem přijme, velmi, velmi, velmi rád odejdu, spolu is Richardem Sulíkem. Pokud však Rišo tedy nechce jít a chce být silou mocí ministrem hospodářství, umím mu ustoupit a ať tedy zůstane ve funkci. Chci však vidět ty splněné body,“

uzavřel.

 

Prezidentka Zuzana Čaputová kritizovala předsedu OĽaNO Igora Matoviče, že si podmínky pro SaS nechal na poslední chvíli

Otevřít v galerii (4)
Zuzana Čaputová, prezidentka SR
Zuzana Čaputová, prezidentka SRZdroj: Prezidentský palác

Do Prezidentského paláce byla doručena demise místopředsedy vlády a ministra hospodářství za stranu SaS Richarda Sulíka. Prezidentka kritizovala Matoviče a požádala Hegera o jména nástupců za ministry SaS a také to, jak bude jeho menšinová vláda vládnout a získávat v parlamentu podporu pro zákony.

„Slovensko čekalo dva měsíce na to, aby vládní koalice přestala řešit samu sebe a věnovala se především řešení problémů země. A v poslední den ultimáta přišlo nové ultimátum z druhé strany. To vážně musel ministr financí čekat se svým krokem dva měsíce na poslední hodinu před podáním demisí? Namísto řešení pokračuje nekonečný seriál, který už nikdo nechce sledovat. Takto se vládnout nedá a nemá.

Dva měsíce je dostatečně dlouhá doba na to, aby se aktéři s požadavky vzájemně seznámili a prokázali schopnost vládnout. Mluvit dnes jedním dechem o odpovědnosti a přijít s novými podmínkami v poslední chvíli je hluboký rozpor mezi slovy a činy. Pokud jste nedokázali za dva měsíce najít východisko z koaliční krize, jak chcete řešit všechny závažné krize, které na Slovensko dopadají,“

píše se v prohlášení.

Prezidentka hovoří o aktuální extrémně náročné době na Slovensku, která vyžaduje funkční vládu.

Řešení krize je stále v nedohlednu, ale i kdyby strany přistoupily na nějakou formu kompromisu, jejich vzájemné konflikty je ženou k předčasným volbám. Jak může krize v koalici skončit? Výsledek bude znám možná už brzy.

Zdroje: Aktuality, TV Noviny, Úrad vlády, SME, Prezidentský palác, Postoj, Eduard Heger FB, vlastné dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze