Top hledané
Výsledky (0)
Vláda dnes jednala o nových opatřeních.

Přehled nových opatření: Zákaz nočního vycházení, zavřené obchody v neděli i povinný home office

Martina Šmalclová
26. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Roman Prymula v roušce

Premiér Andrej Babiš již o víkendu avizoval, že čísla v souvislosti s nemocí covid-19 jsou katastrofální a lidé zavedená opatření nedodržují. Na mysli měl zejména omezení pohybu a kontaktu a jako příklad ukázal snímek přeplněné pražské náplavky během sobotních farmářských trhů. Vláda proto sáhla po tvrdších restrikcích. Nově nařídila zákaz nočního vycházení, zakázala maloobchodní prodej v neděli či nařídila povinný home office. Nová opatření se dotkla také zmíněných trhů. 

Roman Prymula naposledy jako ministr zdravotnictví?

Jednání se pravděpodobně již naposledy účastnil jakožto stávající ministr zdravotnictví Roman Prymula. S novým kandidátem Janem Blatným by se měl prezident Miloš Zeman totiž setkat již zítra. Roman Prymula by pak měl podle dosavadních informací působit na pozici vládního experta. Poslední protikoronavirová opatření zavedla vláda minulý týden, kdy s platností od čtvrtka omezila volný pohyb osob a kontakt či nařídila uzavřít většinu maloobchodních prodejen a služeb.

Zákaz nočního vycházení

S účinností od středy 28.10. 00:00 do úterý 3.11. 23:59 platí nově zákaz nočního vycházení. Až na výjimky tak lidé nebudou moci od 21:00 do 4:59 opustit domov. Výjimkou se rozumí cesty do zaměstnání a zpět, neodkladné cesty z důvodu ochrany, života, zdraví či majetku či venčení psa do vzdálenosti 500 metrů od domova. Lidé by měli omezit také cestování a volný pohyb během dne a vyrazit maximálně do zaměstnání a zpět, na nezbytný nákup potravin, léků, hygienických potřeb aj. či podniknout pouze nezbytné cesty za rodinou. 

Zákaz maloobchodního prodeje v neděli a po 20. hodině

Nově se zakazuje maloobchodní prodej v provozovnách v neděli a ve dnech pondělí až sobota od 20:00 do 5:00. Výjimkou jsou restaurace, které mohou vydávat pokrmy, čerpací stanice, lékárny či prodejny v místech jako jsou letiště a nádraží nebo prodejny ve zdravotnických zařízeních. 

Zákaz prodeje na tržištích

Zakazuje se prodej na tržištích, tržnicích a mobilních provozovnách. Výjimkou je prodej ovoce a zeleniny, masných a mléčných výrobků, vajec, pekařských a cukrářských výrobků nebo medu domácího původu. Na trzích se zakazuje konzumace potravin. Dále platí, že stánky musí být od sebe vzdáleny minimálně dva metry a na jednom místě může být maximálně do dvaceti osob na 400 metrech čtverečních. 

Povinný home office

Zaměstnavatelé mají také povinnost, pokud to povolání umožňuje, nařídit svým zaměstnancům home office.

Praha zrušila i vánoční trhy

Počet nově nakažených za poslední dny nijak výrazně neklesá. V sobotu bylo evidováno 12 472 nových případů, v neděli pak 7301. Celkově se tak k dnešnímu dni léčí s koronavirem 158 515 lidí. Praha v důsledku toho zrušila i klasické vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze