Top hledané
Výsledky (0)
Fiala se postavil za zrušení EET, podle opozice to byla chyba.

Premiér Fiala na sněmu hospodářské komory: v sázce bylo hodně, sdělil podnikatelům

Radim Červenka
31. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) vystoupil na 35. sněmu hospodářské komory, vyzdvihl snahy jeho vlády podporovat podnikatelské prostředí, a také představil plány na další investiční priority.

Premiér ocenil spolupráci s Hospodářskou komorou v loňském roce ve vztahu k energetické krizi, kdy se vláda musela vypořádat s bezprecedentní situací, kterou způsobila ruská invaze na Ukrajinu ve vztahu k dodávkám energetických surovin, které do Česka proudily zejména z Ruské federace.

Zrušili jsme pravidla, která Vás obtěžovala a státu nepřinášela žádné výhody. Ať už šlo o elektronickou evidenci tržeb (EET), silniční daň pro osobní vozidla nebo extrémně krátké termíny při podávání kontrolního hlášení. Podnikatelům jsme pomohli zejména zvýšením limitu pro registraci plátcům daně z přidané hodnoty,

zdůraznil body, kterou premiérova strana ODS prosadila ve vládě se snahou ulehčit podnikání v ČR. 

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Zrušení EET je problematické nejen pro opozici

Některé body zmíněné premiérem nejsou přijímány zcela pozitivně. Zejména zrušení EET je kritizováno nejen opozičními stranami, což je logické neboť se jednalo o klíčový programový bod opozičního hnutí ANO, ale i někteří odborníci ho považují za chybu v kontextu snah vlády o konsolidaci veřejných financí.

„EET byla a přece je důležitá. Zavedla se, něco to stálo. Ve světě je to naprosto normální. Na pláži v Řecku vám elektronicky účtují přímo u lehátka u moře. Nevím, proč se to v Česku ruší, když je přínos pro státní rozpočet, i to podporuje rovné podmínky pro podnikání,“

uvedl ekonom Jan Švejnar nedávno v kontextu současných problému s vysokou inflací a právě v souvislosti s vládními snahami snížit vysoké dluhové schodky veřejných financí.

"Vláda se dobrovolně připraví zrušením EET o miliardy ročně. Zároveň tím část živnostníků uteče do šedé zóny. A protože ministrovi financí ty peníze chybí, tak navrhne zvýšit daně. A komu? No, živnostníkům přece,"

napsal stínový premiér Karel Havlíček (ANO) před časem na sociálních sítích ke zrušení EET a přístupu vlády k podnikatelům.

https://twitter.com/KarelHavlicek_/status/1623809004471300101?lang=en**embed:https://twitter.com/KarelHavlicek_/status/1623809004471300101?lang=en **

V sázce je hodně

"Je to jenom rok a přesto si už ani nepřipouštíme, s čím vším jsme se museli v krátké době vyrovnat: s následky války, s migrační vlnou, energetickou krizí. Museli jsme řešit řadu dosud nemyslitelných výzev a bylo v sázce hodně, problémy se však podařilo překonat, a proto se může naše vláda věnovat tomu, co si předsevzala. Našim prvním úkolem je konsolidace veřejných financí,"

hovořil premiér o kontextu problémů současné politiky a opět zdůraznil, jaký význam vláda přikládá nedávno ohlášenému konsolidačnímu balíčku. Samotná opatření označil za nepopulární, ale nutná a že zasáhnou také podnikatelé.  

"Investice plánujeme do projektů jako jsou vysokorychlostní tratě, nebo investice do jaderných reaktorů nebo jako jsou obnovitelné zdroje a neobejdeme se beze změn ve vzdělávacím systému, který musí reagovat na to, jak se vyvíjí naše společnost. Další důležitou změnou je usnadnit přijímání zahraničních pracovníků,"

představil premiér další plány vlády. Například o stavbu nových jaderných reaktorů usilovala i předchozí vláda, ovšem snaha stavět jaderné reaktory je v současnosti považována za velmi komplikovanou.

Zdroje: youtube.com, twitter.com, fintag.cz, aktualne.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze