Top hledané
Výsledky (0)
Agáta Hanychová, Laďka Něrgešová, Jennifer Aniston či Scarlett Johansson vyzkoušely přerušovaný půst, který je mezi celebritami v oblibě. Ale jak upozorňuje doktorka Kateřina Cajthamlová, zejména pro ženy není tato metoda z dlouhodobějšího hlediska vhodná.

Agáta Hanychová, Laďka Něrgešová nebo Jennifer Aniston vyzkoušely přerušovaný půst. Podle Cajthamlové dieta nefunguje

Alžběta Bublanová
15. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Kateřina Cajthamlová

Před několika týdny obletěla náš český svět showbyznysu zpráva, že slavná influencerka Agáta Hanychová pořádně hnula žlučí svým fanouškům tvrzením, že shodila osm kilogramů za jeden měsíc. Její sledující upozornili na to, že si dietami ničí tělo. Pomoci jí měla nejen speciální strava v prášku, ale i přerušovaný půst. Zdá se, že tato metoda je čím dál oblíbenější.

Zejména ženy si přerušovaný půst oblíbily.

Tento způsob shazování nadbytečných kil vyzkoušela i pěvecká star Ilona Csáková, která je proslulá různými metodami hubnutí. Poslední dobou nedá dopustit na nízkosacharidovou dietu a samozřejmě přerušovaný půst, kdy dodržuje poměr 16/8. Tajemství v její štíhlé linii tkví v tom, že z celého dne jí po dobu osmi hodin a zbylých šestnáct hladoví. A když jdou kila nahoru, dopřeje si několikadenní půst.

„Ne nijak drastický, ale dopřát tělu den, dva na oddych, pročištění a nastartování metabolismu. Není od věci pár dní popíjet čaj, vodu či zeleninové šťávy,“

 uvedla nedávno pro toprecepty.cz.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Přerušovaný půst je mezi celebritami oblíbený nejen díky rychlému účinku, ale také proto, že umožňuje si vychutnat jídlo, které nechcete ze svého jídelníčku vyškrtnout. Své o tom ví zpěvačka Monika Absolonová, která s váhou bojovala zejména po dvou těhotenstvích. Jak řekla webovému portálu zenaaktualne.cz, je pro ni mnohem příjemnější nejíst večer, než zapomenout na jídlo, které má ráda.  

Na přerušovaném půstu je výhodné, že si dobu určujete sami. Tedy není tabu jíst večer, pokud si čas, kdy s jídlem začnete, posunete. Herečka Světlana Nálepková má první jídlo až v jednu odpoledne, a tak si může dopřát večeři v osm večer. Tato česká zpěvačka a herečka je ale v jídle střídmá a svou postavu si pečlivě hlídá.

O vzhled pečuje i diváky velmi oblíbená herečka Tereza Kostková, která umí být na sebe přísná. Už dlouhá léta se večer jídlu vyhýbá, i když podle jejích slov má právě v tuto denní dobu nejvíce hlad.  Jenže když jste tolik vidět na televizní obrazovce, jste ochotni pro štíhlou linii něco obětovat. Další česká herečka a moderátorka Laďka Něrgešová naštěstí toho tolik obětovávat nemusí. I ona si libuje v přerušovaném půstu, ale zcela přirozeně. Na snídaně totiž nikdy neměla moc chuť a své první jídlo si tak dopřeje až kolem jedenácté dopoledne. Dříve by do sebe stejně nic nedostala. Okolo šesté hodiny už zase nic nejí. Pokud tento způsob poruší, nejen že ohrozí svou linii, ale, jak se přiznala, také ztrácí vitalitu a sílu. Nutno říct, že ale kromě toho, že drží tento způsob půstu, omezila sacharidy, což jsou nepřátelé každé štíhlé postavy.

Dietní experimenty má za sebou také americká herečka Jennifer Aniston známá například z populárního sitcomu Přátelé. I ona nemá křivky zadarmo, a přerušovaný půst se jí jeví jako nejpříjemnější metoda. Pro magazine People se svěřila, že díky tomuto způsobu si mohla přidat do jídelníčku její oblíbené sacharidy.

"Trochu přirozeně držím přerušovaný půst, nejsem totiž snídaňový člověk. Mám ráda šálek kávy a svůj kolagen,"

svěřila se s tím, že dodržování jídelníčku doplňuje pohybem, miluje běh, který střídá s jógou.

A co to přesně ten přerušovaný půst je? Přerušovaný půst znamená, že určitý počet hodin nejíte vůbec a po zbytek si můžete dopřávat co je libo, samozřejmě v rozumném množství. Nejčastěji se drží poměr 16/8, tedy 16 hodin hladovění a po zbytek dne můžete libovolně jíst, pro začátečníky bývá nejlepší poměr 14/10, ale někteří se nebojí výzvy 18/6.

Podle doktorky, internistky a psychoterapeutky Kateřiny Cajthamlové jde o přerušované hladovění, tedy přeloženo z anglického termínu “intermittent fasting”.

„Protože půst není hladovka, ale duchovní cvičení v odříkání (postní jídlo jsou přitom luštěniny, ryby a zelenina i ovoce, ve velmi přísné variantě chléb a voda), hladovění je zase situace, kdy se vyčerpá svalový a jaterní zásobní škrob (glykogen) a startuje se “hladový metabolismus”, kdy se zpracovávají primárně tělesné bílkoviny. K tomu dochází po 12 ti hodinách hladu,“

řekla pro LP-Life Kateřina Cajthamlová a dodala, že v té fázi tělo začne zpracovávat svalové a jaterní bílkoviny, aby udrželo normální stav vědomí.

„Pokud se ale v následující “krmící” fázi ládujeme tučnou stravou (zejména sladkou), zase se zpracovaný glykogen doplní a přibyde navíc vrstvička útrobního tuku, aby tělo omezilo potřebu energie na termoregulaci v další fázi hladu. U žen (zejména těch, co ještě menstruují) víc než u mužů. Tato metoda je vhodná pro trénink mladých zdravých mužů,“

doplnila doktorka.

Právě muži se přerušovaným půstem dávají do formy a budují si zpět své svaly. Australský herec Hugh Jackman známý například z filmu X-Men, si kvůli roli do zmiňovaného snímku potřeboval zformovat mužnou postavu, a tak přerušovaný půst vyzkoušel. A pěl na něj jen chválu, díky němu získal nejen potřebné svaly, ale zlepšil se mu i spánek.  Kvůli roli vyzkoušela tuto metodu i americká herečka Scarlett Johansson, která ve filmu Avengers: Endgame ztvárnila postavu Black Widow, a pro kterou nejedla 12, někdy i 15 hodin denně.

Jak ale upozorňuje doktorka Kateřina Cajthamlová, na hubnutí tuku zejména u žen tato metoda dlouhodobě nefunguje, jen se zbrzdí metabolický obrat, poškodí plodnost a psychika a vznikne i porucha přirozené regulace příjmu potravy.

                                                                                                                                                                                                  Zdroje: autorské dílo, vlastní dotazování, prozeny.cz, ctidoma.cz, svetzeny.cz, Frekvence1.cz  zenaaktualne.cz, Aktin.cz

                                                                                                                                                                                    

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze