Top hledané
Výsledky (0)
Šéf Směru Robert Fico se stal počtvrté premiérem a nově zvolení poslanci složili sliby. Jednotlivě přistoupili k Ústavě Slovenské republiky a řekli „slibuji“. Jsou mezi nimi známí politici, nové tváře, ale i bývalí novináři. Mnozí mají na krku kauzy z minulosti.

Nová vláda na Slovensku: Igor Matovič řekl, že nemá rád muže, co nosí červené "tangáče". Hádkám se politici nevyhnuli

Kristina Valachyová
26. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Nová vláda na Slovensku

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ve středu v Prezidentském paláci jmenovala Roberta Fica (Směr-SD) předsedou vlády SR, přičemž jeho strana získala šest ministerstev. Strana Hlas-SD získala sedm ministerstev, zatímco strana SNS tři resorty. 

Po zvolení nové vlády na Slovensku jsme měli reportérku LP-Life přímo na místě a zjišťovala společně s ostatními novináři další informace. Citace byly sděleny novinářům na základě vlastního dotazování.

Ministři za stranu SMER-SD

Dlouho očekávanou vládní koalici vytvořily slovenské strany Směr-SD, Hlas-SD a SNS. Posty ve vládě si rozdělili v poměru 7: 7:3.
Za Směr bude ve vládě sedět Robert Kaliňák (místopředseda vlády, Ministerstvo obrany), Ladislav Kamenický (Ministerstvo financí), Juraj Blanár (Ministerstvo zahraničních věcí), Boris Susko (Ministerstvo spravedlnosti), Richard Takáč (Ministerstvo zemědělství) a Josef Ráž mladší (Ministerstvo dopravy).

Ministři za Hlas

Za Hlas-SD bude ve vládě sedět Richard Raši (Ministerstvo investic a informatizace), Erik Tomáš (Ministerstvo práce), Zuzana Dolinková (Ministerstvo zdravotnictví), Peter Kmec (vicepremiér pro plán obnovy), Denisa Saková (místopředsedkyně vlády, Ministerstvo hospodářství), Tomáš Drucker (Ministerstvo školství) a Matúš Šutaj Eštok (Ministerstvo vnitra).

Ministři SNS

Do ministerských křesel za SNS Andreje Danka zasedne Tomáš Taraba (místopředseda vlády, Ministerstvo životního prostředí) a Martina Šimkovičová (Ministerstvo kultury). Obsadí také nové Ministerstvo sportu a cestovního ruchu, které má vzniknout od ledna 2024.
Prakticky hned po jmenování se jednotliví ministři vydali do svých úřadů a probrali si ministerstva.

Pronájem luxusního loftového mezonetu
Pronájem luxusního loftového mezonetu, Praha 5

Slovensko má od středy oficiálně novou vládu a také nový parlament

Lídr strany Hlas Peter Pellegrini se stal předsedou parlamentu. V tajné volbě mu hlas odevzdalo 131 poslanců, ke zvolení potřeboval minimálně 76. Pellegrini nahradil ve funkci šéfa NR SR Borise Kollára ze SME RODINA. Pellegrini vyzval parlament přispět k vyšší politické kultuře na Slovensku. Přeje si, aby NR SR byla radou, která myslí na celý národ, nejen na jeho část.

Igor Matovič v rozpravě nazval Pellegriniho podvodníkem a odpadem, který mimo jiné oklamal důchodce. Hlas podle něj hned po volbách zradil voliče.

„Bez studu jste je hodili do žumpy. Vy nemáte normální rozum se zde dnes zvolit předsedou NR SR? Vy jste odpad a ne předseda parlamentu,“

pokračoval.

Se zvyšujícím se hlasem se stupňovaly i útoky, které přešly do osobní roviny.

„Vím, že vy po manželce netoužíte, ale mé ženě dejte klid,“

říkal.

„Fuj! Pojďme,“

zakřičela v tom momentě poslankyně SaS Jana Bittó Cigániková a spolu s několika poslanci nakrátko opustila sál.

„Nemám rád chlapy, kteří si oblékají červené tangáče, nemám rád chlapy, kteří si zvou do svého bytu různé pánské návštěvy,"

křičel Matovič.

Na jeho vystoupení reagovalo osm poslanců. Pellegrini neprojevil během Matovičova projevu téměř žádnou emoci.

Nová ministryně kultury SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) přiznala, že se musí zorientovat na nové pozici.

„Vzhledem k tomu, že mám vizi, kterou chci přetavit do praxe, potřebujeme mít co nejpodrobnější přehled o tom, v jakém stavu je resort v současnosti. Udělám tedy důkladnou analýzu,"

uvedla o jednom ze svých prvních kroků.

Plánuje zůstat u dvou státních tajemníků, s návrhy personálních změn na těchto postech přišla na jednání vlády.

Nový ministr vnitra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) se po převzetí agendy vyjádřil, že má jasnou představu o tom, jak by měl jeho resort vypadat. Za jednu z priorit označil ochranu obyvatel Slovenska, migrace je podle něj nezvládnutá.

Šéf resortu školství Tomáš Drucker (Hlas-SD) má už také nějaké vize do budoucna.

„Přicházím nastaven pracovně, už týdny mám hlavu plně nastavenou na oblast vzdělávání a výzkumu a vědy. S ministrem jsme komunikovali průběžně, kultivovaně proberu úřad,"

řekl Drucker.


Prioritou enviroresortu bude podle šéfa Tomáše Taraby (nominant SNS) nastartování věcí, které zanedbal exministr Jan Budaj.

„Nejdu s nikým bojovat. Podávám pomocnou ruku na to, abychom se starali o zdravý vzduch, vodu a půdu, abychom dali reálnou ochranu životního prostředí na nejvyšší úroveň,“

poznamenal.
Zaměřit se chce na obnovu turbín na Vodním díle Gabčíkovo či kanalizace. Nadále podle Taraby budou fungovat i zásahové týmy pro medvěda. Na ministerstvu chce vytvořit platformu pro diskusi mezi nevládními organizacemi, nestátními majiteli a různými institucemi.


Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny SR bude řídit Erik Tomáš (Hlas-SD).

Dům s bazénem na prodej, Praha-východ – 416m2
Dům s bazénem na prodej, Praha-východ – 416m2, Okolí Prahy

„Je to těžký resort, který má velmi širokou problematiku," řekl nový ministr. Mám pocit, že není oblast života, která by se nedotýkala tohoto resortu. Jdeme tvrdou prací. Něco jsme lidem před volbami říkali a budeme se snažit co nejvíce toho splnit,"

vyjádřil se Tomáš.

Ministr spravedlnosti Boris Susko (Směr-SD) hovořil o několika výzvách, kterým čelí resort.

„Týkají se právního státu, trestního systému, možná i rekodifikace občanského práva, vězeňství, probační a mediační služby,"

přiblížil novinářům.

Priority si chce nastavit i po konzultaci s odbornou veřejností.
Nová ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková (Hlas-SD) se ujímá funkce s velkým respektem.

„Je to resort, který se týká každého z nás,"

řekla před jednáním kabinetu. Na první schůzi nově jmenované vlády nepředkládá žádný personální návrh, případné změny v ministerském týmu chce komunikovat v dalších dnech.

Nová ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) připomněla, že už v minulosti ministryní byla.

„Nastupovala jsem do ministerského křesla asi do nejžhavějšího, jaké kdy ministr vnitra měl od vzniku Slovenské republiky. Dnes to bylo o něco klidnější, ale samozřejmě výzvy, které nás čekají, nejsou lehké a budeme muset zabrat od prvního dne,“

uvedla Saková pro novináře.

Ministr dopravy Jozef Ráž ml. (nominant SMER-SD) zatím své záměry specifikovat nechtěl. Vyjádřil se k odvolání šéfa Národní dálniční společnosti Vladimíra Jacka svým předchůdcem Pavlem Lančaričem. To nový ministr schvaluje a nemá s tím problém.
Pracovat chce také Richard Raši.

„První, co udělám, tak začnu pracovat. Přestože mnozí ministři vlády deklarovali, že je vše připraveno a vyřešeno, tak si myslím, že problémů bude na ministerstvu velmi mnoho. Pouštíme se do toho, aby se dočerpaly eurofondy, aby se začaly čerpat nové eurofondy, aby se rozjela informatizace a aby nám lidé neodcházeli z regionů,"

uvedl nový šéf resortu investic, regionálního rozvoje a informatizace Richard Raši (Hlas-SD).


Richard Takáč (SMER-SD) převzal Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova SR po ministru úřednické vlády Jozefovi Bírešovi. Takáč nastupuje na agroresort s respektem a s pokorou.

„Každé ministerstvo je v katastrofálním stavu, nemluvě o veřejných financích. Proto si myslím, že to budeme mít celá vláda velmi náročné. Slovensko už potřebovalo velmi dávno, aby se občané SR nadechli a aby se to tady konečně stabilizovalo a začaly se řešit reálné problémy lidí,"

řekl Takáč médiím.

 

Zdroj: individuální rozhovory, tisková konference, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: