Top hledané
Výsledky (0)
Rozsudek nad Dominikem Ferim prudce kontrastuje s jeho image na sociálních sítích.

Příběh Dominika Feriho: Jak chuť moci zničila naději české politiky

Radim Červenka
03. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Dominik Feri na lavici obžalovaných

Soudní proces s exposlancem Dominikem Ferim je nejen příběhem o přístupu společnosti k sexuálnímu násilí, ale také smutnou biografií nadějného politika, který uměl komunikovat o úskalích politického života s mladou generací a pro politickou osvětu udělal díky svým sociálním sítím neobvykle mnoho. Zatím opravdu není jasné, jestli pošle do vězení Feriho i odvolací soud, pro společenskou diskuzi o ožehavém tématu je však celá kauza zásadním milníkem.

Na tři roky nepodmíněně odsoudil Obvodní soud pro Prahu 3 Dominika Feriho za dvě znásilnění a jeden pokus o znásilnění. Ačkoliv rozsudek není pravomocný, jelikož se obžalovaný exposlanec za TOP 09 odvolal, je celá kauza smutnou tečkou za kariérou nejmladšího politika ve vrcholné legislativní funkci v historii.

V pouhých 21 letech se stal poslancem, když kroužkováním na kandidátce potvrdili voliči nebývalou popularitu radního v městě teplících, studenta práv a především jednoho z nejpopulárnějších influencerů, jehož Instagramový účet se těšil oblibě u stovek tisíc sledujících. Následně popularitu na sociálních sítích dokázal Dominik Feri proměnit v bezprecedentní politický úspěch.

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5

A co je sexuální obtěžování?

Stopku slibné politické kariéře vystavily zjištění novinářů, že mladý politik je mimo kamery sexuálním predátorem, když přinesly výpovědi řady žen o sexuálním obtěžování, harašení a zneužívání. Ovšem tehdejší mediální kauza nebyla vždy brána zcela vážně.

"Nikdy jsem nic takového neslyšel. A co je prosím nevhodné chování? A co je sexuální obtěžování? Že se 25letý kluk snaží holku dostat do postele a opačně, bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci,"

reagoval na tehdejší zjištění novinářů například Karel Schwarzenberg, jeho stranický kolega a bývalý ministr zahraničí. Zatímco po vynesení rozsudku Schwarzenberg i přes přiznanou neznalost práva zpochybnil nezávislost justice a vyjádřil lítost nad Ferim, téma znásilnění, kterého se měl nejmladší exposlanec dopustit nabralo na vážnosti. Nikoliv však pro samotného Feriho.

"Počkáme na písemné vyhotovení. Soud se nevyrovnal se skutkovými rozpory, kterých je tam jako máku. Za situace, kdy je to tvrzení proti tvrzení a chybí přímé důkazy, tak by k tomu měl soud přihlédnout. Jsem zklamaný, protože jsme šli větu po větě a těch rozporů tam bylo skutečně hodně. Věříme, že odvolací soud bude mít opačný názor než tento,"

odmítl v komentáři k soudnímu verdiktu Feri jakoukoliv vinu nebo lítost.

Smál se až to bylo slyšet v soudní síni

Jeho aroganci směrem ke skutkové podstatě činu posoudila jako velmi problematickou i samotná soudkyně.

„Smál se natolik nahlas, že to bylo slyšet až do soudní síně. Má právo na obhajobu, ale nikoli takto neomaleným a pohrdavým způsobem,“

vyjádřila se k chování exposlance soudkyně Obvodního soudu v Praze 3 Lenka Hájková.

"Násilní pachatelé těchto činů popírají násilí, viní z něj oběti, že je to jejich vina, bagatelizují či snižují, že se jednalo jen o nějaké drobné potyčky – nikoliv násilí,"

vysvětlila redakci Zdena Prokopová z organizace Rosa - centrum pro ženy a.s. V obecné rovině tak poukazuje na běžné to, že pachatelé sexuálního násilí sami sebe ospravedlňuji zcela běžně.

Pohrdání a arogance stojí v jádru celého příběhu, nejen v otázce přístupu k soudnímu řízení. Jen těžko si můžeme představovat, jaké to je stát se vrcholným politikem těsně po dvacátých narozeninách, koneckonců na tuhle metu dosáhl Dominik Feri jako jediný Čech. Podobně ojedinělá byla jeho pozice v prostředí vysokoškolských studentů, kde se jako interní student práv na Univerzitě Karlově v Praze každodenně pohyboval.

Peníze a moc v příběhu o sexuálním násilí

Poslanecký plat je nadstandartní i na poměry dobře vydělávajících zaměstnanců v soukromém sektoru, natož mezi studenty, jejichž materiální problémy se často rozebírají. Feriho mimořádné úspěchy si však vybíraly pravděpodobně daň na jeho osobnosti a pocitu nadřazenosti, která se projevovala směrem k ženám a jeho sexuálním aktivitám. Alespoň takováto svědectví přinesla novinářská investigace, což potvrdil i soud, který problematizoval nízký věk jedné z obětí, během spáchaného deliktu ji bylo pouhých sedmnáct let.

"Dva a půl roku. Tak dlouho čekaly ženy, které nahlásily sexuální násilí ze strany Dominika Feriho, na satisfakci a uznání. Nakonec se dočkaly. A spolu s nimi i všechny oběti sexualizovaného násilí u nás."

okomentovala na síti X verdikt soudu novinářka Apolena Rychlíková, která stála za investigací a přinesla výpovědi žen sexuálně obtěžovaných Ferim. Z druhé strany potvrzuje, že skutková podstata a interpretace celého případu je velmi komplikovaná. Před soud se totiž dostal jen zlomek novináři popsané kazuistiky. Zmocněnkyně poškozených žen pak uvedla, že oběti cítí velké zadostiučinění, nikoliv proto, že Ferimu hrozí vězení, ale proto, že jejich případ byl vzat velmi vážně.

Alespoň optikou proběhlého soudu. Ten dává společnosti jasný signál, že sexuální násilí, obtěžování a harašení bylo bráno soudní instancí vážně, na rozdíl od samotného Feriho nebo jeho stranického kolegy Schwarzenberga. Příběh mimořádně úspěšného politika, který uměl srozumitelným jazykem oslovit širokou veřejnost však končí smutně. Potvrzuje to i mlčení současných stranických špiček TOP 09 včetně předsedkyně strany a Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové.

Zdroje: irozhlas.cz, twitter.com, a2larm.cz, extra.cz, cnn.iprima.cz, aktualně.cz, vlastní dotazování, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze