Top hledané
Výsledky (0)
Rockefellerovo centrum je jedním z nejznámějších obchodních a kulturních center. Mnozí si jej pamatují z americké komedie Sám doma 2: Ztracen v New Yorku, kdy se malý Kevin v závěrečné scéně konečně setkává se svou matkou.

Příběh nejslavnějšího vánočního stromu: hvězda váží 400 kilogramů a má nespočet luxusních krystalů

Kristina Valachyová
27. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
29. listopadu 2023 oslavilo Rockefellerovo centrum už 91. slavnostní rozsvícení vánočního stromku

Rockefellerovo centrum se nachází v New Yorku západně od Páté avenue mezi 48. a 51. ulicí a v době výstavby bylo označováno také jako Radio City. Své nynější jméno nese po Johnu D. Rockefellerovi mladším, který ho nechal vystavět. Rockefellerovo centrum je jedním z nejzdařilejších městských obchodních a zábavních center na světě. Jedná se také o vůbec největší komplex svého druhu, který je dodnes v soukromém vlastnictví.

Jak Rockefeller k bohatství přišel

John Davidson Rockefeller toužil být bohatý už od mládí. Jako teenager začal za našetřené peníze prodávat zemědělské náčiní, toto podnikání mu však vytoužené bohatství nepřinášelo, a proto začal kupovat vytěženou ropu a zpracovávat ji na motorovou naftu. Provedl doslova revoluci v ropném průmyslu a již v sedmdesátých letech 19. století založil petrolejářskou společnost Standard Oil Company. Stal se prvním americkým miliardářem a dodnes bývá označován za nejbohatšího muže v celé historii, přestože zemřel v roce 1937.

Rockefellerovo centrum poté založil jeho syn, John Davidson Rockefeller junior. Ten v roce 1928 zakoupil od Kolumbijské univerzity pozemek v centrálním Manhattanu, na kterém se dříve nacházela botanická zahrada. Plánoval zde postavit novou budovu Metropolitní opery. Jeho velkolepé plány však zhatil krach na newyorské burze o rok později a Rockefeller junior se místo toho rozhodl pro vlastní projekt. Mezi lety 1932 - 1940 nechal na pozemku strhnout 228 domů a vystavěl zde do té doby největší obchodní a zábavní komplex na světě.

Na stavbě budov, postavených převážně ve stylu art deco, pracovaly během devíti let desítky tisíc dělníků. Během jejich výstavby vznikla v roce 1932 také jedna z nejslavnějších fotografií na světě – Lunch atop a Skyscraper – na které skupinka dělníků obědvá na trámu vysoko nad New Yorkem. Další etapa výstavby centra pak pokračovala od roku 1957 do roku 1973. Rockefeller junior rozhodl, že budovy budou sloužit převážně tehdejšímu mladému rádiovému a televiznímu průmyslu, a tak je tomu velkou měrou dodnes.

Prodej luxusní vily, Praha 4- 522m
Prodej luxusní vily, Praha 4- 522m, Praha 4

Stromeček s hvězdou, posetou krystaly 

Rockefellerovo centrum bylo oficiálně otevřeno v roce 1933 a v téže době vznikla i tradice rozsvěcení vánočního stromku na náměstí Center Plaza před komplexem budov. Později umocnilo atmosféru i ledové kluziště. Tradice rozsvícení stromku je v USA zároveň zahájením sváteční sezóny.

Letošní ikonický vánoční strom už před Rockeffelerovým centrem stojí. Pravidelně je na své místo přivezen z některé z vybraných amerických farem a po skončení svátků se ho od roku 1971 snaží zrecyklovat. Kmen je rozsekán na malé kousky, které jsou následně zužitkovány při péči o stromy v národních parcích.

Letošní strom je z Vestalu v New Yorku, váží přibližně 12 tun a je vysoký 80 stop (cca 24 metrů). Strom dorazil na Center Plaza v sobotu 11. listopadu. Je starý přibližně 80-85 let. Zdobí jej 50 tisíc světélek a na jeho vrcholu září hvězda, která váží 400 kilogramů a je vyrobena ze tří milionů krystalů.

29. listopadu 2023 oslavilo Rockefellerovo centrum už 91. slavnostní rozsvícení vánočního stromku. Vstupenky, spojené se slavnostní večeří, jsou každý rok vyprodané, takže s jejich obstaráním je potřeba si pospíšit. S nimi však budete mít jistotu, že získáte ta nejlepší místa. Krásný vánoční strom budete moci obdivovat z prostor elegantní kavárny.

Cena vstupenky pro jednu osobu činilo letos téměř 23 tisíc korun.

Jaká je historie stromu?

Vánoční stromek před Rockeffelerovým centrem se pyšní dlouholetou tradicí. Tu lze datovat už do roku 1931, kdy dělníci pracující na ještě nedokončeném Rockefellerově centru dali dohromady peníze a koupili si vánoční stromek. Muži ozdobili jedli vysokou 20 stop (6 metrů) girlandami, které ručně vyrobily jejich rodiny. Rockefellerovo centrum se o dva roky později, v roce 1933, rozhodlo učinit ze strojení vánočního stromku každoroční tradici a uspořádalo vůbec první ceremoniál rozsvícení stromku. Od té doby ho zde mohou místní i turisté obdivovat každý rok.

80 vyzdobených parků

Během Vánoc není slavnostně vyzdobeno jen historické centrum. Představitelé New Yorku se snaží přenést sváteční náladu i do zbytku města. Proto se rozhodli ozdobit až 80 parků, které rozzáří tisíce světélek.

Skládání se na stromeček

U Rockefellerova centra se každoročně zdobí a vystavují norské jedle. Za strom se musí zaplatit a nemálo peněz stojí i samotná jeho výzdoba. Kvůli tomu se každý rok pořádá sbírka, která díky dobrovolným příspěvkům pomáhá zkrášlit newyorské ulice. Na celkový provoz je zapotřebí téměř milion dolarů. Nejštědřejší dárci získávají právo sedět při rozsvěcení Rockefellerova stromu v prvních řadách.

ZOO ve vánočním hávu

Do svátečního hávu se „oblékají“ i některé další z hlavních atrakcí New Yorku. Například v místní proslulé ZOO pravidelně pořádají akci „Zimní krajina zázraků“. Během něj se několik částí areálu rozsvítí krásnými světelnými iluzemi nebo jsou na budovy promítány obrázky se sváteční tématikou. V kombinaci s prohlídkou exotických zvířat se jedná o unikátní zážitek.

Zákaz lezení po vánočním stromku

Strom u Rockefellerova centra je pochopitelně magnetem i pro různé exhibicionisty. Navzdory zákazu lezení na jeho větve se o to různí odvážlivci pravidelně pokouší. V roce 1979 se ze samé špičky jehličnanu ozývaly protestní pokřiky muže, který chtěl tímto demonstrativním způsobem upozornit na Američany, držené jako rukojmí na americkém velvyslanectví v Íránu. Nakonec ho přivolaná policie přesvědčila, aby slezl dolů. Zatím poslední incident se udál v roce 2015, kdy na něj chtěla vylézt pětice výtržníků. Nakonec se je podařilo zatknout a tři z nich byli potrestáni.

Legendární vystoupení Rockettes

K americkým Vánocům určitě patří i hudebně-taneční vystoupení. Ty nejokázalejší naleznete v Radio City Music Hall, kde se ve vánočním čase střídají různé druhy zábavy. Uvidíte zde tancovat slavné Rockettes, pochodovat dřevěné vojáčky nebo choreografii se spoustou Santa Clausů.

Sehnat lístky na Rockettes je často velká výzva. Někdy je třeba si je obstarat i rok dopředu, abyste si zabezpečili dobrá místa.

Prodej bytu 3+kk - Praha 7, 82
Prodej bytu 3+kk - Praha 7, 82, Praha 7

Kluziště a andělé

Společně s rozsvícením vánočního stromku u Rockefellerova centra se rozběhnou i další zajímavé akce. Rozzáří se i andělé, kteří jsou rozmístěni na promenádě kolem této newyorské pýchy. Pravidelně zde bývá instalováno ledové kluziště, vedle kterého se nacházejí stánky s občerstvením. Bruslení tu není levné, ale je to jedinečný zážitek. Den před a po ceremoniálu je ledová plocha uzavřena z důvodu postavení a demontáže pódia. Nejoblíbenějším místem pro bruslení v New Yorku je kromě Rockefellerova centra i Central Park, ale kluzišť je zde samozřejmě více.

Bruslení na tomto magickém místě patří mezi hlavní atrakce adventního období. Setkávají se při něm celé rodiny i kamarádi.

10 kilometrů světel

Podstatnou součástí výzdoby je zářivé osvětlení. Pouze samotné centrum je osvíceno za pomoci 50 000 žárovek. Pokud byste je položili vedle sebe, vznikla by šňůra dlouhá téměř 10 kilometrů. Kvůli tomu je třeba začít s výzdobou velmi brzy. Celkové přípravy na Vánoce trvají několik týdnů a plánování následující sezóny začíná už krátce po Třech králích.

Zdroj: Instacks.sk, Pluska.sk, Newyorkcity.ca, Rockefellercenter.com, Twitter.com,Viator.com, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: