Top hledané
Výsledky (0)
Jak vypadají nejdražší a nejluxusnější střední školy v Česku?

Zlatá mládež studuje v luxusu: Babiš poslal děti do zahraničí, holky Gottovy potřebují ročně statisíce

Aneta Havránková
09. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Které školy navštěvují děti celebrit a politiků?

Přihlášky na střední školy jsou v plném proudu a všechny deváťáky v dubnu čekají přijímací zkoušky. Zatímco většina dětí navštěvuje bezplatné instituce, někteří rodiče za vzdělání svých potomků platí statisíce, a to včetně českých celebrit a politiků. Většina takových škol má vyučování v anglickém jazyce a studenti zde povinně nosí uniformy. Najdou se ale i takové, kam se skoro chodit nemusí a jejich program slibuje, že z dětí udělá influencery. 

Open Gate, PORG nebo International School of Prague jsou známými hráči na trhu. V Praze se však nachází i mnoho dalších soukromých škol. Některé z nich navštěvovaly děti Andreje Babiše či Karla Gotta a jiné se snaží z vašich potomků udělat influencery. Všechny však pojí to stejné, vyučují podle alternativních vzdělávacích programů a nejčastěji jsou zapojeny do prestižního programu International Baccalaureate (IB). Školné na těchto školách začíná na 200 tisících ročně a dosahuje až 700 tisíc za akademický rok. Pojďme si je představit.

Open Gate

Gymnázium Open Gate založil bývalý nejbohatší Čech Petr Kellner se svoji manželkou Renátou. Proti ostatním soukromým školám je však velmi odlišné. Více než polovina dětí zde totiž má stipendia, plná i částečná. Výjimkou nejsou ani děti z dětských domovů, kteří na gymnáziu studují. Jinak se školné za rok pohybuje okolo 280 tisíc korun. Za internát pak rodiče zaplatí 620 tisíc korun. K přijetí jsou potřeba excelentní výsledky jak u přijímacích zkoušek, tak v rámci předchozího studia. Kampus Open Gate se nachází v Babicích nedaleko Prahy a má vlastní bazén, stáje i divadlo. Absolventi chodí na ty nejprestižnější univerzity na světě včetně Kolumbijské univerzity a University of Yale. Na škole je možné skládat klasickou českou maturitu, program International Baccalaureate i obojí. Studenti jsou povinni nosit uniformy i během školních akcí. 

Prodej rodinného domu, Praha 5-206m
Prodej rodinného domu, Praha 5-206m, Praha 5

PORG, aneb vstupenka na Stanford

Gymnázium PORG má pobočky v Praze, Brně i Ostravě a pravidelně se zařazuje ve všech příčkách jako top škola v České republice. Jejich maturitní zkoušky, české i IB, dopadají nejlépe v celé zemi. Školu navštěvují potomci předních českých herců i politiků. Výjimkou nejsou ani obě dcery Karla Gotta, které PORG studují již od základní školy. Školné na gymnáziu v Praze činí 300 tisíc korun ročně. K dispozici jsou i stipendia, ale jejich podmínky jsou téměř nedosažitelné. Patří mezi ně úroveň C1/C2 z anglického jazyka, excelentní výkony ve škole, přijímacích testech i mimoškolních aktivitách. Odměnou za to je však top vzdělání a otevření vrat na Harvard, Stanford i Oxford, kam bývalí studenti již zamířili. Co už ale tak skvělé není, je kampus školy v Krči, který vybavením připomíná běžnou státní školu. 

International School of Prague - škola dětí diplomatů

International School od Prague (ISP) je nejstarší a největší mezinárodní škola v České republice. Dříve sloužila zejména pro děti diplomatů a byla provozována pod americkou ambasádou, dnes ji může navštěvovat každý, kdo má prostředky na školné. To dosahuje více než 700 tisíc za rok. Kampus školy připomíná spíše univerzitu, je velmi luxusní a obsahuje posilovnu, bazén, obrovskou tělocvičnu, nahrávací studio a specializované učebny na každý předmět zvlášť. V ceně školného jsou i výlety do zahraničí, školní psycholog, doučování a školní poradce, které žáky směřuje k dalšímu studiu. 

U2B: Chcete mít z vašeho potomka youtubera?

Střední škola U2B v Buštěhradě vyniká v České republice díky svému neobyčejnému zaměření. Vedle tradičních předmětů, jako jsou jazyky či přírodní vědy se studenti učí gaming, tvorbu vlastní hudby, natáčení videí na TikTok a herectví. Školu podporuje Adam Kajumi a navštěvují ji influenceři Tereza Taliánová či Samuel Samake. A výše školného? Záleží, zda chcete do školy odvoz limuzínou či autobusem. V té nejnižší sazbě činí 108 tisíc ročně, v nejvyšší pak šplhá až na 312 tisíc. Těm, co si připlatí, instituce slibuje stáže v Hollywoodu a výlety do USA. V praxi to ale vypadá tak, že ten, kdo si zaplatí vyšší sazbu, tak mu procházejí časté absence a může se věnovat své tvorbě i jiným mimoškolním aktivitám. Zároveň také mají tito privilegovaní studenti k dispozici osobního asistenta, který jim je neustále k dispozici a pomáhá jim s úkoly. Škola se snaží o neformální způsoby vzdělávání a vše se zde probírá ve skupinkách. Uniformy ani IB program zde rozhodně nemají. 

Kam poslal své děti Andrej Babiš? 

Prague British International school má kromě prestižní instituce jméno také kvůli tomu, že sem posílají své děti přední čeští politici. Příkladem je Andrej Babiš, jehož obě děti, Vivien i Frederik, zde studovali. A kolik za to bývalý předseda vlády zaplatil? Vyšlo ho to na téměř 660 tisíc ročně za jednoho. Na škole se vyučuje podle IB programu a většina studentů pak míří na zahraniční školy. Frederik Babiš se rozhodl pokračovat na Univerzitu v St. Andrews, kterou studoval i princ William. Vivien Babišová zamířila na soukromou vysokou školu do Barcelony. Oba museli během svých středoškolských studií nosit uniformu a účastnit se dobrovolnických aktivit. 

V Česku existuje ale i mnoho státních prestižních škol. Patří mezi ně například Gymnázium Jana Keplera či Gymnázium Jana Nerudy. I odtud studenti míří na dobré školy v zahraničí a není potřeba platit statisíce ročně. Výjimkou nejsou ani odborné školy. Z vašeho potomka se tak může stát programátor her nebo pracovník v institucích EU i bezplatně. 

Zdroj: Redakce, Open Gate, U2B, International School od Prague, PORG, Prague British International school, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze