Top hledané
Výsledky (0)
Jak je to s pozemky v hlavním městě?

Příležitosti ke koupi investičních pozemků v Praze. Realita, nebo utopie?

Barbora Večeřová
25. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Koupě pozemku

Praha je místem k bydlení, které je momentálně nepochybně v kurzu. Až tak moc, že pozemků k nákupu v hlavním městě stále ubývá a pokud chcete sehnat stavební pozemek, za který nedáte majlant, je potřeba hledat opravdu důsledně. 

Proč si pořídit stavební parcelu a postavit si dům sám? 

I přesto, že nových projektů je stále mnoho a většina z nich se snaží vyhovět i těm nejnáročnějším zákazníkům, přesto se najdou ti, kteří radši uchopí věci plně do svých rukou. Pokud patříte mezi ně, právě pro vás je stavba vlastního domu tím pravým. I přesto, že jde o velkou výzvu, má nepochybné výhody. Jednou z největších je, že máte celou stavbu ve svých rukou. Máte kontrolu nad použitým materiálem, do stavby můžete zasahovat téměř kdykoliv, provádění změn je snazší. Další výhodou je nastavení dispozic tak, jak je opravdu chcete. 

Prodej lukrativního stavebního pozemku, Praha
Prodej lukrativního stavebního pozemku, Praha, Praha 10

Využití brownfieldů je cestou budoucnosti 

Pozemky v centru Prahy svou cenou lidí nepotěší. Ceny nových pozemků se stále drží na vysoké úrovni i přesto, že ceny bytů a domů mohou postupně klesat. Od roku 2010 se tak ceny pozemků zvýšily až o 128 procent. Na výslednou cenu má tak nejen velikost pozemku, ale zejména jeho lokalita. Svou roli hraje infrastruktura, dopravní dostupnost nebo například inženýrské sítě. Budoucností metropole jsou tak brownfieldy, o kterých se mluví i v novém metropolitním plánu. Podle Institutu plánování a rozvoje umožní tento plán dobře využít brownfieldy, což jsou nevyužité plochy na místě bývalých nebo skladů, kde by se do budoucna mělo začít stavět. To, že jsou brownfieldy jednou z mála možností, potvrzuje pražský Magistrát. 

"V širším centru Prahy jsou k mání pouze pozemky do cca 1000 metrů čtverečních. Na takových pozemcích je velmi těžké cokoliv postavit, protože i okolní pozemky jsou velmi drahé a jejích vlastníci se stavební činnosti brání.  Zástavba brownfieldů je tak téměř jedinou možností, jak realizovat výstavbu velkých celků,"

potvrzuje Klára K., zaměstnankyně stavebního odboru. 

Otevřít v galerii (1)
Výstavba vlastního domu má své výhody
Výstavba vlastního domu má své výhodyZdroj: Profimedia

I v centru je možné najít, jde ale o raritu

I přesto, že se plocha hlavního města stále zastavuje, některé pozemky jsou stále k dispozici. Dobrým příkladem je například městská část Praha 10. Oblíbenými lokalitami jsou zejména okrajové části, které nabízí větší prostor pro stavbu domu podle vlastních představ. Oblíbenými lokalitami, kde volné pozemky nejdete, jsou například Dolní Měcholupy, Dubeč nebo Kolovraty. Všechna místa jsou perfektní jak pro bydlení, tak jako investiční příležitosti pro stavbu nového domu. Jde o oblíbené lokality s krátkou dojezdovou vzdáleností do centra a plnou občanskou vybaveností, samozřejmostí je také kompletní zasíťování.  

 

Pozemek jako investiční příležitost? Rozhodně neváhejte

A jak nejlépe investovat do nemovitostí? Odpověď většiny finančních poradců bude pravděpodobně znít: do pozemků! Právě taková investice je bezpečným způsobem, jak zhodnotit finance. Pokud jste menší investor a jedná se například o vaši první investici, právě pozemky mohou být tím pravým pro vás. Jedná se totiž o relativně konzervativní investici, zároveň ale nabízí lepší zhodnocení investice než bankovní produkty, u kterých se často nevyhnete zbytečně drahým poplatkům. Neobvyklé navíc nejsou v dnešní době ani pozemky, které umožní stavbu developerského projektu o více jednotkách, aby zisk z investice byl co největší.

Prodej lukrativního stavebního pozemku, Praha
Prodej lukrativního stavebního pozemku, Praha, Praha 10

Zdroje: blog.internorm.cz, zprávy.aktualne.cz, ekonomicke-stavby.cz, e15.cz, fondrealit.cz, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: