Přístupný industriál: Jsou znovu oživlé stavby českým kulturním dědictvím?

Zapomenuté stavby, které znovu ožily aneb chraňme si naše průmyslové dědictví
30. července 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Jsou lidé nadšeně navštěvující staré památky, hrady, zříceniny, zámky, městské rezervace. Jsou ale i takoví, kteří spatřují nemenší kouzlo v objektech ne až tak letitých, spojených s průmyslovou revolucí a průmyslovým věkem. Ti dávají přednost prolézání starých fabrik, šplhají na komíny a konstrukce a jásají nad vydařenou rekonstrukcí šroubárny či pivovaru. Česká republika se těmito industriálními skvosty může pochlubit ve velké míře.

Zdroje: vlastní dotazování, pragovka.com, prahaneznama.cz, vodarenskavezletna.cz, pvk.cz/voda-hrou, staracistirna.cz

Již za pár dní, 2. srpna bude zahájen festival Open House Prague, v rámci něhož můžeme navštívit mnohé stavby a vidět je "jinýma očima" a z jiné perspektivy. Nejen, že se podíváte na místa, kam se normálně nedostanete, ale máte možnost využít i bohatého doprovodného programu, včetně odborné části. Komentované procházky Prahou, debaty nebo projížďky historickými dopravními prostředky bychom si neměli nechat ujít. O víkendu 7. srpna se pak na dva dny otevřou brány budov, které jsou normálně běžným návštěvníkům zapovězeny. 

Dívka sedící před cihlovou zdí opuštěného industriálního objektu
Dívka sedící před cihlovou zdí opuštěného industriálního objektu • Zdroj: Profimedia

Co si sami zbouráme, nikdy už nebudeme mít

Česká republika se ke svému industriálnímu bohatství nechová příliš ohleduplně. Vzhledem k tomu, že naše území by se dalo charakterizovat jako průmyslová velmoc (asi tak do roku 1948), jedná se o bohatství přímo pohádkové. Konce našich industriálních klenotů provázejí často svévolné a necitlivé demolice či úpravy naprosto unikátních staveb, účelové řádění developerských firem nebo městských či obecních zastupitelstev, a i neujasněný vztah obyvatelstva k průmyslovým kulturním památkám. Podívejme kupříkladu na zločinné demolice nádraží Praha-Těšnov, podbabské sladovny, karlínské Rustonky, libeňské automobilky Praga a mnoha dalších – a to zůstáváme jen na území Prahy!

Vodárenská věž na Letné
Vodárenská věž na Letné • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Velké uznání patří všem, kteří těmto velice povedeným stavbám pomohli znovu na svět, a to nejen architektům, ale hlavně těm, kdo pro ně našli smysluplné a rentabilní využití.

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6

Lepší časy?

V nedávné minulosti v přístupu k technickým památkám převládal princip: Nechat zchátrat a pak zbořit. Na druhou stranu lze v povědomí o hodnotě industriálního dědictví zaznamenat pomalou změnu k lepšímu. 

„Jako developer se snažíme zohlednit naše průmyslové dědictví i v našich projektech. Otázkou je ale množství takto pojatých projektů, zda jich nemůže být více. Na druhou stranu je potřeba říci, že záchrana těchto kulturně hodnotných objektů, která je ve veřejném zájmu, je víceméně k finanční tíži těchto soukromých subjektů, a proto se není čemu divit, že se necítí být příliš motivování, není-li stavba opravdu výjimečná a „marketingově“ uchopitelná. Zároveň bývá také často zaměňováno staré za kvalitní. Je potřeba rozlišit kvalitní historické objekty od těch průměrných a zvážit přínosnost ochrany versus potenciál budoucího rozvoje, potenciál toho, co na uvolněném místě může vzniknout,“

řekl pro LP-Life developer Filip Pokorný, ředitel mezinárodní developerské společnosti, jež je rovněž odborníkem na brownfieldy.

Pravidelně obměňované grafity na zdi v areálu Pragovky
Pravidelně obměňované grafity na zdi v areálu Pragovky • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

V posledních letech se množící rekonstrukce a konverze historicky cenných průmyslových objektů dávají tušit blýskání na lepší časy. Tak se podívejme alespoň na část toho, co nám v Praze zbylo.

Pragovka

Jeden z dosud zachovaných továrních komplexů v Kolbenově ulici ve Vysočanech je z velké části obývaný výtvarníky, kteří si ve vyšších patrech nad výrobními halami zařídili své ateliéry. Stopy výtvarných aktivit jsou znatelné v celém areálu – dvojice nabílených legendárních Vétřiesek, velkoplošné malby a graffiti, podivné pohyblivé objekty využitelné jako prolézačky nebo posilovací přístroje, to vše obklopené konstrukcemi a stavebními prvky staré fabriky. Součástí Pragovky je galerie, koncertní prostor a vynikající kavárna, o kousek opodál probíhá permanentní bierfest s nabídkou piv z malých pivovarů a netradičními a exotickými pokrmy. Celý prostor svrchu stráží charakteristický 41 metrů vysoký cihlový komín s vodojemem.

Industriální areál Pragovky
Industriální areál Pragovky • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Výhodné je sledovat dění v Pragovce – ve vybraných termínech si lze prohlédnout výrobní haly, někdy dokonce ateliéry zdejších výtvarníků. Jedním z těchto termínů by měly být dny 7. a 8. srpna, kdy se v rámci akce Open Prague House otevírají jinak veřejně nepřístupné pražské prostory.

Pár před jedním z velkoformátových tisků v areálu Pragovky
Pár před jedním z velkoformátových tisků v areálu Pragovky • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Pražské vodárny

Vodárenské věže viditelně demonstrují změny přístupu k architektuře průmyslových staveb během posledního století. Netvrdíme, že lesknoucí se hydroglobus nemá své kouzlo, ale porovnáme-li ho s novorenesanční letenskou vodárenskou věží nebo obdobnou stavbou stojící ve vinohradské Korunní ulici, body za „umělecký dojem“ jsou jasně rozdané.

Pár v areálu Pragovky
Pár v areálu Pragovky • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Bohužel jen některé ze starých vodáren jsou přístupné veřejnosti. Někdy je to pochopitelné – třeba zvenčí jedinečná Kotěrova michelská vodárenská věž je uvnitř vlastně jen prázdný tubus s uzavřenou plechovou nádrží nahoře. Jiné jsou v soukromém vlastnictví a konvertované na bydlení, jako věž v Davídkově ulici v Libni. Bydlí se i ve vinohradské vodárně, na jejíž ochoz bylo ještě v nedávné době možné vystoupit. Jedna z nejkrásnějších pražských vyhlídek je však nyní bohužel nedostupná.

Podolská vodárna

Ve 20. letech 20. století vyrostl na vltavském břehu v Podolí monumentální novoklasicistní vodárenský areál architekta Antonína Engela. V současné době je ve funkční filtrační stanici a náhradním zdroji pitné vody umístěno muzeum pražského vodárenství, které je možné navštívit po předchozím objednání.

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m, Praha 1

Za zhlédnutí stojí především výhled na interiér filtrační stanice prosklenou stěnou muzea, kterému se přezdívá „Engelova katedrála“. Minimální počet návštěvníků je 4, vstupné vychází mírně přes 100 Kč na osobu starší šesti let.

Blízko od podolské vodárny je plavecký stadion, cyklostezka, zajímavé cukrárny (např. zmrzlinárna Puro gelato na Výtoni), restaurace (vyhlášená Podolka), Žluté lázně s plovárnou a bohatým letním kulturním programem a další příjemné městské vymoženosti.

Areál Vršovické čerpací stanice v Braníku
Areál Vršovické čerpací stanice v Braníku • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárenská věž je nespornou dominantou Letné, i když je v boční ulici poněkud skrytá. Za finální přestavbou bývalé vodárny stojí studio Petr Hájek Architekti. Za zdmi komplexu z 2. poloviny 19. století se skrývá prostor pro děti a mládež a v nejvyšším obyvatelném patře sídlí sousedská knihovna. Přestože rozhodně nenahradí nikdy nevzniklou knihovnu na Letné, je příjemnou oázou nejen pro občany Prahy 7.

Vodárenská věž na Letné
Vodárenská věž na Letné • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Rekonstrukce komplexu okolí Vodárenské věže na Letné začala v listopadu 2016 a trvala dva roky. Financována byla Městskou částí Praha 7, jež zaplatila 62 milionů korun, z nichž radnice získala 38 milionů od hlavního města z evropských fondů. Slavnostního otevření se vodárna dočkala 30. května 2018.

„Na projekt rekonstrukce věže na Letné jsme se připravovali stejně, jako u každého památkového objektu – studovali jsme stavebně historické průzkumy, restaurátorské průzkumy a archivní dokumentace. Poté jsme dostali podklady objednatele, co v budově musí být – tedy dům dětí a mládeže a mateřská školka, a tyto jsme doplnili o naše nápady: Knihovnu, zařízení periskopu v komíně a o zelenou zahradu a další věci v okolí věže,“

uvedl pro LP-Life Petr Hájek, vedoucí architekt studia Petr Hájek Architekti.

Vodárenská věž na Letné
Vodárenská věž na Letné • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Zrenovována byla i historická pumpa přímo před vchodem do věže. Památkově chráněná pumpa z 80. let 19. století stála původně na Praze 2. Dostala nový nátěr a obnoveny byly i dvě lampy, jež byly dříve její součástí.

Komplex Letenské vodárny prošel k dnešnímu dni mnoha přestavbami. Technické objekty, včetně strojovny parního stroje, byly odstraněny a nahrazeny patrovými přístavbami, sloužícími právě jako centrum mládeže. V hale hlavního schodiště je nainstalováno Foucaultovo kyvadlo, které poukazuje na otáčení Země kolem své osy. Experiment tohoto druhy byl poprvé prezentován v roce 1850, tedy krátce před vznikem Letenské vodárny.

Baletka v okně staré továrny
Baletka v okně staré továrny • Zdroj: Se svolením Jaroslava Urbana pro LP-Life.cz

Z vrchního přístupného ochozu jsou nádherné panoramatické výhledy na celé město. V minulosti byly daleko širší, ale okolní urbanismus je limitoval. I proto se návrh studia Petr Hájek Architekti rozhodl umístit do komínu parního stroje pro čerpání vody periskop, který výhledy do daleka obnovil, navíc naprosto netradiční formou – díky výkonné optice a elektronickému navádění lze sledovat nejen panorama města, ale i hvězdnou oblohu a nebeské objekty.

„Dost zajímavý je dle mého názoru krov, ale není bohužel přístupný. Je tam jednak průstřel z 2. světové války, zvony a hodiny. Jeto místo, které má velkou atmosféru a je zde cítit dotek historie věže. Dle mého názoru je tedy nejlepší navštívit vodárenskou věž,“

uvádí pro LP-Life Petr Hájek.

Pár sedící v Kavárně Pragovka
Pár sedící v Kavárně Pragovka • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz
​​

V nejvyšším prostoru, ke se původně nacházela hlavní vodní nádrž, je společenský sál, sloužící výstavám a společenským akcím. Je vybaven podlahou s elevací a výstavním systémem se světly. Odtud je přístupný i ochoz věže, pozorovací kabina periskopu a provozní schodiště ke krovu, kde je umístěn i hodinový stroj a zvony. Zajímavostí je i dochovaný průstřel trámové konstrukce, pravděpodobně z 2. světové války.

Výrazná šestipatrová stavba z roku 1888 se vypíná v Korunovační ulici hned u Letenského náměstí. V pátém podlaží dvacet metrů nad zemí je vyhlídkový ochoz, přístupný po dobu otevření zdejší knihovny, zpoplatněný podle aktuální ceny prohlídky výstavy ve věžní galerii (vstupné bývá spíše symbolické). Věž nabízí i prohlídky celého komplexu, které je lepší objednat předem. K dispozici je periskop, který poskytuje ničím nestíněný výhled na rozličné pražské památky, ve věži se konají divadelní představení pro děti i dospělé.

Architektonický koncept Letenské vodárny a jejího okolí zachovává všechny polohy historie, jež se zapsala do podoby místa až do současnosti. Vzájemně se přitom nepopírají, ale citlivě spolu korespondují, a to do nejmenších detailů. Vedle sebe tu tak najdeme fládrované okno z 19. století, dveře z 50. let 20. století a nejmodernější hliníková okna, bakelitové, mosazné a ocelové kování. Strávit víkendové odpoledne na Letné, ať už sám nebo s rodinou, dostává díky tomuto projektu nový rozměr.

Vršovická čerpací stanice v Braníku

Voda z branické čerpačky byla vytlačována do michelské vodárenské věže a odtud napájela okolí až po Vršovice. Budova byla dokončena roku 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry a její historie, zvláště z poslední doby, je dramatická. Nákladně zrekonstruovaný objekt byl několikrát poničen povodněmi a nyní se v něm nachází hobbycentrum s rozsáhlým dětským hřištěm a jedním z největších lanových center v Evropě. Vstoupit je možné mezi devátou ranní a osmou večerní hodinou. V zábavním areálu Vltavanů 229 se nachází též rodinná restaurace a kavárna Korkorán s širokou nabídkou jídel a nápojů, vlastní cukrářskou výrobou, kde se navíc lze pokochat citlivě rekonstruovaným industriálním designem.

Areál Vršovické čerpací stanice v Braníku
Areál Vršovické čerpací stanice v Braníku • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Objekt leží v těsném sousedství Vltavy a přívltavských in-line a cyklostezek, je tedy ideální zastávkou na rodinném cyklistickém výletě. Na dosah je půjčovna kolečkových bruslí a golfové hřiště. Zajímavým vybočením z trasy by se jistě stala návštěva nedalekého bývalého branického pivovaru, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí, a v němž se nyní mimo jiné nalézá doporučeníhodný minipivovar Moucha.

Areál Vršovické čerpací stanice v Braníku
Areál Vršovické čerpací stanice v Braníku • Zdroj: Se svolením Kristiny Vackové pro LP-Life.cz

Slezme pod Prahu

Jakkoliv se to zdá nepravděpodobné, pražská kanalizační síť teprve nedávno oslavila sté výročí vzniku. Jak vypadaly pražské ulice do té doby je lepší si nepředstavovat. Pražskou kanalizační soustavu vyprojektoval na přelomu 19. a 20. století britský inženýr William Lindley a podařilo se mu to tak dobře, že její převážná část úspěšně slouží dodnes. Výraznou součástí tohoto systému je kanalizační čistička v Bubenči, jejíž funkce byla ukončena roku 1967, většina zařízení je však na svém místě. Lze projít částí vyčištěné hlavní stoky, pro průnik do menších zaplavených prostor mají průvodci připravené gumové čluny. Kdo má štěstí, stihne výpravu na převozníkově prámu, která odhaluje další neznámé a nepřístupné prostory pražského kanalizačního systému. A kdo má ještě více štěstí, může se zúčastnit jištěného výstupu na jeden ze dvou cihlových komínů, tyčících se po stranách stavby.

Součástí expozice je dosud funkční parní strojovna čističky. Otevírací dobu je třeba si vyhledat na webových stránkách čističky (staracistirna.cz) Vstupné je 180 pro dospělého a 90 pro dítě, nabízí se i rodinné vstupné, ceny jsou však odstupňované podle druhu zážitku. Součástí areálu je i přívětivá kavárna a Stokabar. 

Výrazná secesní architektura spolu s širokými možnostmi odhalování krás malebného industriálu je lákavým cílem výletu, na němž si na své přijdou děti i dospělí.

Můžeme tato díla chránit?

O průmyslových stavbách, bohužel však více o těch, které byly zbourány, vychází mnoho literatury. Otázkou ale zůstává, zda by nestálo za to vytvořit jakýsi registr podobných staveb:

registr tohoto kulturního dědictví s jednoznačným kvalitativním rozřazením.

„Určitě by to za to stálo, vytvořit registr, který by byl udělán na odborné úrovni, tak aby dědictví nebylo zpochybnitelné a nepodléhalo společenským krátkodobým tendencím. Následně by bylo potřeba si tyto kategorie dobře roztřídit a pojmenovat co do priorit ochrany. Tam, kde se bude jednat opravdu o unikáty s vysokou prioritou ochrany, je potřeba, aby stát potažmo kraje a města byla připravena se do procesu aktivně vložit a přispět k nalezení cesty rekonverze. Příspěvek to může být finanční, ale také lze zavázáním se využívat objekt vhodnou funkční náplní, která nemusí být vždy tak efektivní jako v soukromém sektoru. Soukromý sektor by měl ve státě / krajích / městech cítit partnera, se kterým má smysl spolupracovat.  To by mělo vést k tomu, že z opravdu kulturně hodnotné průmyslové stavby nebude ekonomický strašák developera. Ideální pro tyto projekty rekonverze by mohla spolupráce formou Public–private partnership,“

říká Filip Pokorý, odborník na brownfieldy.  

U průměrných staveb bychom tak měli již zvažovat, co jejich ochrana přinese a jestli cena ochrany nezablokuje či nezbrzdí proces obnovy širšího území a zda nestačí zachovat nějaký element, či jen toto místo reflektovat formou volné interpretace nové architektury. Na druhé straně celá řada starých, již ne tak hodnotných, průmyslových areálů by měla být dána jednou a definitivně na přestavbu. Byla by tak dána možnost vzniku nové architektury, která bude mít potenciál stát se „kulturně hodnotnou stavbou“ pro generace našich dětí a vnoučat. 

„K tomuto kroku je rovněž potřeba dost politické a odborné odvahy. Je smutné, jak často se v průběhu plánování projektu najednou zrodí myšlenka zpamátnění desítky let zapomenuté stavby, kdy se následně rozběhne na několik let byrokratická mašinerie, ve které nakonec část odbornost je to poslední, o co jde,“

dodává Filip Pokorný.

Obecně, odborná nezávislost a stejný metr jsou bezpodmínečné pro obecnou respektovatelnost takovéhoto souboru chráněných objektů. Projekty regenerace samy o sobě často přetrvávají více než jedno volební období, nehledě pak na následný životní cyklus budovy. Rovněž co do objemu těch opravdu unikátních a ochranu si zaslouživších staveb bychom měli být střídmí a realističtí. Nadměrná ochrana co do množství i kvality staveb může mít i devastující následky jak pro objekty samotné, tak i pro jejich okolí.  

A to je všechno?

Ještě přece zbývá ten nepřístupný industriál. Uzavřené a hlídané rozpadající se fabriky a jiné průmyslové objekty lákající svou neprozkoumaností, skrývající mnohá vzrušující tajemství, hlídané bdělými ochrankami, psy zvíci medvědů a rafinovanými alarmy. Ano, ty existují taky. Do některých je snadné proniknout, do jiných téměř nemožné. Jsou tu a vábí vyznavače industriální architektury a netradičních zážitků. Proč tedy nevyužít již 2. srpna začínající akci Open House Praha a podívat se aspoň za nějaké hranice všedních dnů?

 

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

245 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1

4 + KK 149 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2
Praha 5

Byt na pronájem Praha 5 - Košíře - 48m2

2 + KK 53 m², bal. 5 m²
17 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m
Praha 9

Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m

2 + KK 56 m², bal. 3 m²
6 699 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na prodej Střešovice 441m
Praha 6

Vila na prodej Střešovice 441m

423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2
Praha 1

Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2

4 + 1 134 m², bal. 2 m²
49 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m

4 + 1 120 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
12 235 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 95 m²
64 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 93 m²
29 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 1 - Nové Město - 75m
Praha 1

Byt na prodej - Praha 1 - Nové Město - 75m

3 + KK 75 m²
9 595 250 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m

6 + KK 212 m², bal. 5 m²
90 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks