Top hledané
Výsledky (0)
Na televizních obrazovkách sice Survivor ještě běží, jeho účastníci jsou už ale zpět doma. A mnozí jsou zlomeni.

Proč Češi milují reality shows? Čím divnější, tím lepší

Barbora Ubochi
03. května 2022
+ Přidat na Seznam.cz
11 minut
Soutěžící Survivor

Čím bizarnější, tím lepší. Proč Češi tak milují reality show? Reality shows všeho druhu hýbou společností, a zejména v dnešní době mohou být vítaným odreagováním. Neskočíme ale na všechno. A hlavně se nám ne vždycky chce přiznat, že na ně koukáme. Jsou častým tématem přátel, rodiny s chutí sledují show společně. Určitě jste zažili situace, kdy daná reality show a její účastníci nesmiřitelně rozdělovali společnost. Kdo má vyhrát, kdo ne, kdo taktizoval, kdo hrál na city…

Pár z těch, u kterých to v reality show začalo

Věděli jste, že i některé hvězdy v reality show začaly svou kariéru?

Nelze nezmínit historicky první vítězku American Idol – Kelly Clarkson. V roce 2002 ji nikdo neznal, od té doby už má na kontě tři ceny Grammy a několik cen Music Awards a miliony prodaných alb po celém světě.

Ne úplně známá skutečnost. Hvězdná Beyoncé zkoušela prorazit ještě, než se zformovala skupina Destiny´s child. V reality show Star Search se pokoušela vyhrát se seskupením Girl's tyme. A?! Prohrála. Ale jak všichni víme, naštěstí ji to neodradilo a pokračovala. 

Kontroverzní Cardi B, se před kariérou zpěvačky a raperky objevila v show Love& Hip Hop. Po odchodu z ní (a pravděpodobně díky ní) začala její kariéra nabírat na obrátkách. Během šesti měsíců od svého odchodu ze show v prosinci 2016 Cardi vydala "Bodak Yellow", svůj průlomový hvězdný singl, který byl nominován na Grammy a udělal z Cardi jedno z nejžhavějších jmen v rapu. Naposledy se Cardi objevila ve filmu Hustlers z roku 2019 po boku Jennifer Lopez.

Díky tomu, že v show America's Next Top Model mohli v roce 2015 soutěžit muži, dostal svět Nyla DiMarco. Jelikož je DiMarco neslyšící, jeho vítězství znamenalo víc než jen další milník pro muže, kteří mají vyrýsovanou čelist. DiMarco byl prvním neslyšícím vítězem této show a o rok později přešel do pořadu Dancing with the Stars (u nás Stardance) na stanici ABC, kde  dotáhl až na první místo. Od svého dvojího triumfu v reality show se DiMarco stal jedním z předních neslyšících aktivistů v zemi, který spolupracuje na reklamních kampaních a s politiky, jako je Hillary Clintonová. A to, že je to neuvěřitelně sexy a charismatický muž tu taky bylo zmíněno?

Otevřít v galerii (7)
Nyle DiMarco
Nyle DiMarcoZdroj: Profimedia

I někdejší popová princezna Britney Spears se do podvědomí diváků dostala již v pořadu Star Search. Stejně jako Beyoncé show nevyhrála, ale následně získala místo v seriálu a show The New Mickey Mouse Club (kde se mimochodem seznámila s budoucím přítelem Justinem Timberlakem a celoživotní rivalkou Christinou Aguilerou).  A o sedm let později tu máme její průlomový hit Baby one more time, který ji vystřelil v hitparádách a položil základ pro její hvězdnou kariéru.

Je to nudou, léčíme si tím nějaké své komplexy nebo nás to prostě baví? Na reality show kouká každý. A kdo říká, že ne, lže. Reality show je typ televizního pořadu, který je založen na tom, že se pokouší mapovat reálný život a vystupují zde neherci, kteří jsou snímáni především skrytými kamerami, ale není to pravidlem.

 

„Šmírování“ nás baví

Proč nás sledování tohoto typu pořadů tak baví? Podle psycholožky Marie Nové se jednoduše nudíme:

„Máme se tak dobře, že nás běžné věci nudí. Věci okolo nás jsou běžně snadno předvídatelné. A to není vzrušující. Věci, které se stávají v různých reality show, jsou mnohdy za hranou, nezapadají do běžných denních zážitků A to na tom lidi přitahuje. A baví je to na tom. De facto se vlastně i v koutku duše radují, že se určité věci nedějí jim, ale někomu jinému. A nová doba si žádá nové, další a další reality show. A čím divnější, tím lepší. Protože je jasné, že přitáhne k obrazovce víc diváků a bude se o ní více mluvit,“

řekla Nová pro LP-Life.

Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m
Prodej rodinného domu, Praha 10 - 303m, Praha 10

Společnost je taková, že si na pořady typu reality show potrpí. Dalo by se říct, že lidé se v tomto ohledu dají rozdělit do tří skupin: ti co reality show nenávidí, odsuzují je, a tím pádem se na ně v TV nedívají, ti druzí, co reality show sledují, sledují je rádi a jsou svým způsobem rádi za to, že mohou nakouknout do života druhých. Ta poslední skupina jsou lidé, kterým jsou reality show úplně jedno, nezajímají se o ně. Nikoho netřeba odsuzovat. Je na každém, kam se přikloní.

"V dnešní době získávají reality show nový smysl. Na Ukrajině je válka a my se buď chceme odreagovat, anebo se díváme na show typu Survivor, které nás mohou inspirovat k tomu, jak přežít. I když je to samozřejmě něco zcela jiného. Pozorujeme lidi v extrémních podmínkách, přitom ten skutečný život se momentálně odehrává jen pár set kilometrů od nás, v té jeho nejděsivější formě,"

říká pro LP-Life sociolog Jan Koháč.  

Právě Survivor teď otřásá společností. Jaká ironie. Několik odvážlivců se před kamerami na pustém ostrově v Dominikánské republice snaží "přežít". Lidé na Ukrajině se snaží o totéž. Jen bez televizních kamer a bez vyhlídek na tučnou výhru. Úplně by jim stačilo, kdyby se mohli vrátit domů. Tedy, pokud nějaké doma ještě existuje.

Víte ale mimochodem, bez toho abyste si to začali "googlit" co je pro přežití na odlehlém místě, obecně, nejdůležitější? Co byste měli udělat jako první? Světlo - teplo - voda. Tedy rozdělání ohně, co nejrychleji najít zdroj vody. A pozor. Neméně důležitý bod, který se někomu může zdát úsměvný - kvalitní obuv, ale hlavně ponožky!

Otevřít v galerii (7)
Cardi B
Cardi BZdroj: Profimedia

Reality show spíše mají negativní přínos

Pravděpodobně bychom měli mluvit o tom, jak reality show ovlivňují společnost. Bohužel podle psychologů a jejich závěrů je to především negativní přínos pro děti a mladistvé. Reality show jako Big brother nebo Vyvolení, dostaly od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání několika miliónové pokuty za to, že vstupy vysílané před 10. hodinou večerní obsahovaly mnoho agrese, vulgarit, vyskytovalo se tam chování a jednání pod vlivem alkoholu a časté sexuální výlevy.

Především tyto jevy se prý mají negativně promítnout a ohrozit fyzický, psychický, ale hlavně morální vývoj dětí a mladistvých. Z části je to určitě pravda, přesto má každý rodič právo rozhodnout, na co se jeho dítě bude dívat. Přece jen tento typ reality show určitě nebyl zamýšlen jako pořad pro děti.

Další vlna kritiky se snesla na hlavu lidí, kteří se podíleli na pořadu Výměna manželek. Děti z vybraných rodin byly vystaveny špatnému vlivu okolí. To reagovalo na poměry a zvyklosti v některých rodinách. Ty totiž nebyly vždy přiměřené.

Samostatnou kapitolou je dopad reality show na ty, kteří se jí sami zúčastnili. Chtě nechtě jsou určitou dobu pod drobnohledem televizních kamer, lidé si je zapamatují a někteří jsou pak považování za „celebrity“. Ne každý účastník si to před svou účastí v show uvědomuje a je po jejím skončení velmi překvapen.

Ztráta soukromí je tedy asi největším úskalím. Dostáváme se ale k další, neméně důležité věci. Týká se především pořadů typu Česko hledá talent nebo SuperStar. Asi ne nadarmo se jejím účastníkům říkalo „rychlokvašky“. Jejich osoby byly během a krátce po soutěžích velmi žádané, objevovaly se často v médiích. Ale jen pramálo z nich dosáhlo toho, že se o nich mluví dodnes. A to zejména pro ty, co se v showbyznysu chtěli proslavit, není moc dobrá zpráva.

Otevřít v galerii (7)
Vojáci v touze přežít. Některé reality show nabírají nyní na novém významu
Vojáci v touze přežít. Některé reality show nabírají nyní na novém významuZdroj: Daniel Stuben / Unsplash

Krátká historie

Průkopníkem v oblasti reality show byl Allen Funt. Vynálezce a především amatérský herec. Ten v roce 1948 poté, co začal pracovat v televizním studiu CBS, dostal nápad, jak oslovit diváky něčím novým. Jednalo se především o oslovování lidí se skrytou kamerou ve zvláštních, spíše až trapných situacích. Reakce lidí, pokud souhlasili, byly odvysílány v TV. Tento pořad dostal název Skrytá kamera (Candid camera). V různých mutacích se na obrazovkách objevuje dodnes a diváky stále baví.

I u nás se tento typ pořadu setkal s pozitivními ohlasy. Za zmínku stojí například.: Napal mě (ČT 1), Šprťouchlata (TV NOVA), Hogo Fogo (TV NOVA). U posledního jmenovaného byli napálení hlavně známé osobnosti ze světa showbyznysu.

Za první opravdovou reality show můžeme považovat 12ti dílný seriál An American Family (Americká rodina) na televizní stanici Public Broadcasting Service vysílaný v USA v 70. letech. Jednalo se spíš reality show s prvky dokumentu. Diváci sledovali osudy rodin, které si procházely krizí.

Luxusní vila na prodej - Klánovice - 465m
Luxusní vila na prodej - Klánovice - 465m, Praha 9

Asi největší „boom“ reality show přišel zhruba v letech 1999–2000. V těchto letech se začaly vysílat celosvětově nejoblíbenější a komerčně nejúspěšnější reality show – Survivor (Trosečník, u nás vysíláno pod názvem Kdo přežije), Big brother a American Idol (u nás vysíláno jako Česko hledá superstar). Typů je opravdu hodně. Vybírat můžete například mezi castingovou soutěží, vztahovou soutěží, dobrodružstvím, emocemi nebo takovými shows, ve kterých vystupují celebrity. Stačí si jen vybrat. 

Otevřít v galerii (7)
Britney Spears a Justin Timberlake
Britney Spears a Justin TimberlakeZdroj: Profimedia

Česko a reality show

K původním českým reality show patří například Taxi, prosím, Balírna, Malá farma, Čtyři v tom, Hospoda u druhé šance.

Jak již bylo zmíněno výše, asi nejdiskutovanější a nejsledovanější reality show u nás je již několik let Výměna manželek. Ta se vysílá už od roku 2005 a bylo „promícháno“ asi 215 různých rodin. A proč zrovna Výměna manželek? Je přirozenou vlastností nás lidí, že milujeme drama. A zrovna v téhle reality show je dramatu až až. Prostě, stručně řečeno, z pohodlí domova sledujeme lidi v situaci, do které se my sami dostat nechceme. Nebo jsme je naopak sami zažili nebo stále zažíváme a v hlavě nám jen bliká: „Díky bohu, že to má někdo stejně." A naše problémy se najednou zdají přijatelnější. Trochu divoký únik z nudy každodenního života nás prostě baví.

V posledních letech se oblíbeným pořadem/reality show stal pořad Tvoje tvář má známý hlas. Zábavná a odpočinková záležitost. Tedy pro některé z nás.

Kuchařská show Masterchef si též získala oblibu u tisíců Čechů.

Stálicí zůstává StarDance, který se vysílá od roku 2006 a zájem o něj neklesá.

Minulý rok Českem zahýbala reality show Svatba na první pohled. Víc, než samotný pořad se v bulváru po odvysílání probírali její účastníci.

Otevřít v galerii (7)
Natáčení reality show
Natáčení reality showZdroj: Sam Moqadam / Unsplash

„Prostě jsem chtěl být slavný“

Martin Hranáč. Někomu je i po letech toto jméno povědomé. Druhou řadu reality show Vyvolení nevyhrál, ale jeho extravagantním chováním a otevřené homosexualitě se nesmazatelně zapsal do historie. Vyvolených se zúčastnil v roce 2006 a skončil na šestém místě. Proč se do Vyvolených přihlásil, pro LP-Life odpovídá:

„Nejdřív to bylo kvůli slávě, popularitě a hlavně kvůli tomu, že už mě unavovalo, jak se mě každej ptal, jestli jsem gay. Ale pak jsem to udělal hlavně na truc mé matce.“

Zajímalo nás, co mu účast dala a vzala.

„Dalo mi to, že jsem zjistil, že dokážu žít 3 měsíce bez sexu. Vzalo mi to iluze o tom, jak v Čechách funguje showbusiness. Lidé mě poznávají pořád, ale ne kvůli reality show, ale spíš kvůli mým videím na sociálních sítích. Já mám rád, když mě lidi poznávají. Miluju to."

Otevřít v galerii (7)
Martin Hranáč z Vyvolených
Martin Hranáč z VyvolenýchZdroj: Se svolením Martina Hranáče, jeho instagram

Co jste možná neviděli nebo na to už zapomněli

V roce 2007 se začala vysílat v USA show, která změnila hvězdné nebe. Zrodila se hvězda. Tedy ne, celá rodina „hvězd“. Keeping Up With the Kardashians – Drž krok rodinou Kardashian. Někdejší osobní asistentka Paris Hilton, Kim Kardashian se stala slavnou především kvůli uniklé „sextape“, kterou natočila s bývalým přítelem. A pak už to šlo ráz na ráz. Nejen ona, ale celá Kardashian/Jenner rodina a její členové rozjeli každý svou hvězdnou kariéru a svůj byznys a jsou z nich miliardáři.

Love is Blind – Je láska opravdu slepá? Reality show vysílána na jedné z nejoblíbenějších TV platforem již druhým rokem, hýbe společností. Všichni napříč generacemi o ní mluví. Několik lidí se seznamuje v buňkách a nevidí se. Pouze na základě hovorů se zasnoubí a až poté se mohou opravdu poznat tváří v tvář.

Survivor, u nás známý jako Kdo přežije. Jedna z nejtradičnějších a také nejdéle trvajících show. Čtyřicet jedna sezón, které běží již od roku 2000. Stále stejný moderátor a skupina soutěžících, pokaždé vysazena na jiném odlehlém místě, nucena postarat se o sebe. Kdo „přežije“ jako poslední, vyhraje milion dolarů. U nás tato show v televizi stále běží, ale není tak úspěšná, jak se očekávalo.

The Real World. „Pamětníci“ z devadesátých let, si zajisté budou pamatovat začátky této slavné show. „Skutečný příběh sedmi cizích lidí, kteří byli vybráni, aby žili v podkroví a nechali si natáčet svoje životy, aby zjistili, co se stane, když lidé přestanou být zdvořilí a začnou být skuteční.“ Věděli jste, že show byla vysílána až do roku 2017?

Pro Evropany možná trochu nepochopitelné. Ale... Show o tom, jak si lidé plánují a nechávají plánovat své šestnácté narozeniny. My Super Sweet 16. Na kanále běžela mezi lety 2005–2017. Je něco opravdu zvláštního na tom, sledovat šestnáctiletou dívku v čelence, jak se před svými 800 nejbližšími přáteli hroutí, protože Range Rover, který nemůže legálně řídit, nemá tu správnou barvu. V tom spočívá kouzlo My Super Sweet Sixteen.

American Idol a milovaný i nenáviděny Simon Cowel a spousta dalších hvězd jako porotci, kteří hodnotí a posílají dál výborné zpěváky a zpěvačky. Veleúspěšná americká show u nás běží jako Česko-Slovensko hledá talent.

America's Next Top Model. Show představená veřejnosti v roce 2003 a běžící především pod taktovkou modelky a celebrity Tyry Banks. Zjednodušeně aspirující modelky soutěží o titul a výhru – smlouva na práci s renomovanými značkami. Drsný pohled do světa modelingu a nikdy nepřekonal zálibu moderátorky v dramatičnosti. ANTM vznikla v době, kdy bublina televizních reality show začala skutečně explodovat, a vynikala především svými upřímnými, někdy až drsnými rozhovory o tělesné kráse a rase.

90 Day Fiancé – show vysílaná od roku 2014. Stručně a jasně – show zachycuje každodenní radosti a strasti párů složených z amerických občanů a jejich partnerů z různých koutů zeměkoule, kteří se snaží získat v USA vízum K-1. Tedy, snoubenci mají devadesát dní na to, aby se rozhodli, zda se opravdu vezmou nebo opustí USA nadobro.

Otevřít v galerii (7)
Mladá Beyoncé
Mladá BeyoncéZdroj: Profimedia

Nezbývá nám než zakončit slovy: „Mezi herci panuje zvláštní hierarchie. Divadelní herci se dívají na filmové herce, kteří se dívají na televizní herce. Díky bohu za reality show, jinak bychom se neměli na koho dívat svrchu.“

 

Zdroje: wikipedie, reality-show.panacek.com, scoopwhoop.com, marieclaire.com, netflixer.cz, esquire.com, cosmopolitan.com, bestlifeonline.com, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze