Top hledané
Výsledky (0)
Průvodkyně realitní džunglí - Díl 9

Proč jsou byty v Pařížské předražené?

Elena Jakubovic
23. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Není zvykem porovnávat nemovitosti s auty, ale dnes mi to přijde vhod. 

Skupina Ferrari, jeden z nejexkluzivnějších výrobců aut na světě, má edice aut, která jsou extra vzácná a limitovaná. Občas se takových modelů vyrobí pouze jeden kus. Ferrari a Pařížská toho mají hodně společného. Nejen kvůli zvuku motorů přepychových aut, co prolítnou nejlukrativnější ulicí Prahy, ale i vzácnost nemovitostí, které se tu nacházejí.

Stát ve státě

Pařížská je jako Vatikán v Římě – je sice součástí Prahy 1, ale je to lokalita úplně jiné dimenze. Vlastnit tady byt není totéž, jako mít ho v jedné ze sousedních ulic. Pařížská není Bílkova, Maiselova, nebo Elišky Krásnohorské…

Nechci podceňovat vedlejší ulice, je to stále Josefov, ale dnes se bavíme o limitované edici bytů.

Asi se shodneme, že když někdo řekne „bydlím v Pařížské“ anebo „vlastním byt v Pařížské“, něco to o tom dotyčném vypovídá, je to určitý znak společenského postavení a prestiže.

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská, Praha 1

Které byty jsou nejvzácnější?

Pokud si přejete žít v bytě po Oldřichovi Novém, nebo v domě, který vlastnil Petr Kellner – jste na správné adrese.

Historicky se v Pařížské a jejím okolí stavěly prostornější byty - 130 m2 a větší. 

Byty nad 150 m2 se během socialistické doby rozdělovaly na menší jednotky, proto se často při vstupu do společných prostor dostanete do bytu až přes další chodbu.

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m, Praha 1

Málokterému velkému bytu se podařilo zachovat svou integritu až do naší doby.

Proto jsou velké byty v Pařížské vzácné, žádané a nadprůměrně ohodnocené.

Exkluzivní půdy

Za První republiky na půdě bydlelo služebnictvo, v současnosti jsou ale penthousy velmi poptávané a spousta klientů o ně vysloveně žádá: „Chtěli bychom byt, nad kterým už nebudou sousedé.“ 

Luxusní byt 5+kk na pronájem v Pařížské ulici
Luxusní byt 5+kk na pronájem v Pařížské ulici, Praha 1

I když jsou to špičkové nemovitosti, architekti začátkem dvacátého století nepočítali při odhlučnění pater s existencí domácích kin či playstation. 

Byty vytvořené na půdách Pařížské mají své kouzlo, krásné výhledy, a pokud se vám poštěstí, i terasy.

Vítejte v Pařížské

Bydlení na nejluxusnější třídě prahy určitě zní velmi lákavě. Jsou tu ale některé věci, které vám na první pohled nepadnou do oka, ale mohou váš blahobyt v Pařížské ovlivnit.

  1. Zaparkujete tu bez problému, pokud, nedej bože, nehledáte místo mezi 11. a 14. hodinou. To je oblíbený čas na obědy a budete dlouho kroužit kolem, než najdete volné místo. Žádný původní dům v Pařížské (s výjimkou hotelu a nových budov) nemá podzemní parkovací stání. Takže pokud máte cabrio s plátěnou střechou nebo Rolls Royce, parkování pod košatými lípami Pařížské pro vás není to pravé.
Luxusní kancelář na pronájem se střešní
Luxusní kancelář na pronájem se střešní, Praha 1
  1. Počítejte, že se turistický ruch jednou vrátí, a s ním cyklobary, limuzíny s hlučnými rozlučkami se svobodou, četné skupiny turistů, které vám malém zašlápnou psa, koloběžky a další vynálezy společnosti zaměřené na turistiku.

Je jedna věc, kterou byste si měli před nastěhováním se do Pařížské uvědomit -  pokud tu chcete bydlet, musíte mít rádi lidi. To se vám štědře vrátí, protože v Pařížské se nikdy nebudete cítit sami.

Můžete poklábosit s fousatým pánem, který si během dopravní špičky přivydělává sháněním volných parkovacích míst, nebo s ukecanými turisty, které sem tam potkáte v kavárnách, zúčastnit se běžeckého maratonu, parády Prague Pride, anebo zajít na koncert na Staromák.

Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha
Pronájem luxusního bytu, 3+kk, Praha, Praha 1
  1. Spousta domů v Pařížské stále nemá recepce, a proto se poplatky za služby pohybují v přijatelných částkách. Navíc většina domů jsou architektonické památky, čerstvě opravené z grantů.
  2. Pařížská je přímo v centru židovské čtvrti, a s tím je spjata i zvýšená bezpečnost kolem synagog a omezený provoz během významných svátku či v případě hrozby útoků. Je tady kolem taky spousta zvonic, které by mohly narušit váš ranní či večerní klid.

Cenové mapy

Ceny bytů v Pařížské po rekonstrukci jsou skoro dvojnásobkem cen za metr čtvereční v okolních ulicích. Jsou tu byty, které se pohybují cenově kolem 400 000 korun za metr čtvereční. Je z toho vždy velké haló. Nikdo neřeší, že jsou to byty vybavené špičkovým nábytkem a technikou, s rekonstrukcí za několik desítek milionů, do kterých se můžete nastěhovat jen s kufříkem. Průzkumníci trhu házejí takové exkluzivní byty do stejného košíku s byty před rekonstrukcí, a pak vám takovou cenu zprůměrují a odprezentují na zlatém podnose zvaném Develop Index. Nedává to smysl, jelikož nemůžeme míchat hrušky s jablky – byty před rekonstrukcí s byty po luxusní rekonstrukci.

V současné chvílí pronájmy větších bytů v této lokalitě začínají na částce sto tisíc.

55 %, o tolik se zvedli ceny bytů v Pařížské od roku 2018 a dnes se pohybují kolem 300–350 tisíc za metr čtvereční. 

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Záleží na domě a bytě. Jak jsme říkali v díle „Stanovení ceny nemovitosti“, cena za metr čtvereční je pouze orientačním bodem pří stanovení celkové ceny nemovitosti. Jde o kvalitu jednotlivého bytu a nemovitost jako celek. 

Pokud se vám ještě ceny za byty v Pařížské zdají předražené, zeptejte se sami sebe, jakou nabídku byste dali za obraz Moneta či sochu Rodina? Jsou to stále obraz a socha, ale to autorství, stejně jako v našem případě umístění, jsou jedinečné a neopakovatelné, stejně jako rukopisy světoznámých umělců.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze