Top hledané
Výsledky (0)
Jelikož se toho s králem Charlesem a Kate Middletonovou děje poslední dobu mnoho, tradiční velikonoční bohoslužba byla letos jiná.

Královská rodina neslavila letos Velikonoce. Smutné události změnily tradice

Kristina Valachyová
02. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
 Královská rodina

Členové britské monarchie si každoročně připomínají velké svátky stejným způsobem a jejich kalendáře jsou v podstatě kopírováním loňského roku, od věcí, jako je každoroční Trooping the Color až po vystoupení na Royal Ascot a různé sváteční akce.

Letos, po diagnóze rakoviny Kate Middleton a krále Charlese, byly Velikonoce trochu jiné. Členové Cambridges, včetně Kate, jejího manžela Williama a jejich dětí, se tradičně účastní velikonoční bohoslužby s Charlesem a dalšími členy královské rodiny, ale to se letos nestalo.

Kate Middleton a princ William stráví Velikonoce se svými dětmi

Princ a princezna z Walesu, William, stejně jako jejich děti princové Louis a George a princezna Charlotte se nezúčastnili velikonočních bohoslužeb se zbytkem rodiny. Namísto toho trávili čas v soukromí.
Kate, která se objevila ve videu sdíleném palácem, odhalila, že zatímco lékaři si nejprve mysleli, že její stav není rakovina, pooperační testy „zjistily její přítomnost “. Dodala: "Můj lékařský tým proto doporučil, abych podstoupila preventivní chemoterapii a teď jsem v počátečním stadiu této léčby."
Ve videu Kate nejenže prozradila, že podstupuje preventivní chemoterapii, ale požádala také o „trochu času, prostoru a soukromí“, než dokončí léčbu a zotaví se, informuje portál Vanity Fair.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Královna Camilla se zapíše do historie provedením tohoto starověkého obřadu

Buckinghamský palác potvrdil také to, že král Charles a královna Camilla se letos bohoslužby zúčastní, což představuje Charlesovu první veřejnou událost, odkdy se v únoru podělil o zprávu o své diagnóze rakoviny.
List Vanity Fair však potvrdil, že Camilla zastoupí Charlese na tradiční bohoslužbě na Zelený čtvrtek (28. března) před Velikonoční nedělí, což bylo pro ni a členy královské rodiny historické prvenství. V Charlesově jménu byly rozdány i tradiční dary.

„Jsme nadšeni, že můžeme oznámit, že na Zelený čtvrtek (28. března) přivítáme Její Veličenstvo královnu v katedrále, kde budeme hostit bohoslužbu Royal Maundy,“

píše se v příspěvku na sociální síti X.

Camilla bude vůbec prvním partnerem, který povede službu Royal Maundy

Byla to jedna z nejvýznamnějších královských událostí, na které nechyběl 75letý král Charles. Bohoslužba, která se konala každý rok v jiné katedrále, se naposledy konala ve Worcesteru v roce 1980.

Ceremonie na Zelený čtvrtek s názvem „Royal Maundy“ lze vysledovat až do roku zhruba 600 po Kristu, a jde o jednu z nejstarších dochovaných tradic anglikánské církve. Účast panovníků je doložena od 13. století, kdy králové chudých nejen obdarovávali penězi a věcnými dary, ale ještě jim myli nohy. Tradice zvaná „Maundy Money“ se speciálně raženými mincemi vznikla roku 1662. Myšlenka, že by se počet obdarovaných měl rovnat věku panovníka, se urodila již v hlavě Jindřicha IV.

Každý rok na Zelený čtvrtek daruje The Monarch členům Anglické církve speciální mince „Maundy“. Počet mužů a žen vždy odpovídá věku panovníka – v roce 2024 královna daruje 75 mužům a 75 ženám speciálně vyražené stříbrné mince, což znamená věk krále Charlese – jako poděkování za jejich službu místnímu obyvatelstvu, uvádí se na oficiální stránce království.

Camilla obdaruje mincemi tyto svátky 75 mužů a 75 žen na památku dosavadních 75 let Charlesova života. Tedy počet mužských a ženských příjemců je ekvivalentní věku panovníka, které na podporu církve a jejich místních komunit vybrali duchovní všech denominací. Dar je prezentován jako uznání za jejich příkladnou křesťanskou službu církve a komunitě po mnoho let.
Dnes už panovníci nemyjí nohy potřebným, ale každý obdarovaný dostane dvě peněženky, jednu červenou a jednu bílou, naplněné penězi Maundy. Jedna obsahuje běžné mince a druhá obsahuje mince Maundy, které jsou stále zákonným platidlem, ale mají jiný design a obvykle se uchovávají na památku. Málokdo by se jich vzdal. Vždyť jde o osobní dar od krále, který si obdarovaného sám vybral.

Biskup z Worcesteru, Dr. John Inge, který jako Lord High Almoner provázel královnu při předávání peněz Maundy, řekl:

„Je mi ctí, že můžu přivítat Její Veličenstvo královnu ve Worcesteru."

Tato tradice je pro panovníka důležitá. Na začátku své vlády se královna Alžběta II. rozhodla, že peníze z Maundy by se neměly jen rozdávat obyvatelům Londýna, a tak začala cestovat do různých katedrál nebo opatství, aby obdarovala místní lidi. Během své vlády navštívila každou katedrálu v zemi, což je tradice, která se zachovala i za současné královské vlády.

V roce 2022 nemocná královna Alžběta II . poprvé po více než 50 letech odešla ze služby Maundy a požádala svého syna, tehdejšího prince z Walesu, aby za ni zastoupil v Kapli svatého Jiřího ve Windsoru.

Zesnulá královna vynechala akci pouze při čtyřech předchozích příležitostech, v letech 1954 a 1970 kvůli královským zájezdům a v letech 1960 a 1964 kvůli narození princů Edwarda a Andrewa.
V roce 1954 panovníka zastupoval Lord High Almoner Michael Gresford Jones, biskup ze St Albans. O šest let později královna matka zastoupila svou dceru, která dva měsíce předtím porodila vévodu z Yorku.
V roce 1964, po narození prince Edwarda, roli královny splnila její teta princezna Mary a v roce 1970 královna matka opět rozdělila peníze Maundy, když byla její dcera na turné na Novém Zélandu.
Podle deníku The Daily Mail bude předvelikonoční služba „nejvýznamnější královskou událostí, na které král dosud chyběl“.

Je třeba připomenout, že pro královnu měl Zelený čtvrtek velký symbolický význam. Ceremonie na Zelený čtvrtek byla vůbec první veřejnou akcí, které se mladá královna v roce 1952 zúčastnila, když se po smrti svého otce krále Juraje VI. ujala trůnu.

Zdroj: Vanityfair.com, Royal.uk, Nypost.com, Dailymail.co.uk, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: