Top hledané
Výsledky (0)
Infekční nemoci nás ohrožují i v létě, epidemiolog Petr Smejkal okomentoval aktuální problémy.

Potřebujeme dobré lékaře, kteří pacientům vysvětlí, že se mají očkovat, říká epidemiolog Smejkal

Radim Červenka
31. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Epidemiolog z IKEMuPetr Smejkal.

Ačkoliv si spojujeme typická infekční onemocnění především se zimním obdobím, nevyhneme se těmto nemocem ani v létě. Epidemiolog Petr Smejkal z pražského IKEMu pro LP-Life.cz vysvětlil, na co všechno si dát pozor.

Vzpomínky na období vrcholící pandemie onemocnění Covid-19 nejsou ničím příjemným. Epidemiologická opatření měla za cíl omezit kontakty mezi lidmi, aby nedocházelo k šíření infekčního onemocnění. Běžná respirační onemocnění, především chřipková, se dokonce díky omezení kontaktů a používání roušek takřka přestala šířit.

Zároveň se začaly objevovat otázky, co s naší imunitou udělá tak výrazná změna životního stylu. Zatímco někteří omezení kontaktů považují za problém pro trénink imunity, odborníci před takovýmto výkladem varují a upozorňují, že promoření virem SARS-CoV-2 se mohlo zásadním způsobem odrazit v imunitě člověka. 

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Tuto možnost nevylučuje ani epidemiolog z pražské nemocnice IKEM, Petr Smejkal, kterého jsme se zeptali nejen na naši imunitu, ale i na další otázky ohledně infekčních onemocnění v aktuálním období.

Vidím ve svém okolí hodně viróz, i v tomto období. Člověka to překvapí, je po chřipkové sezóně, opravdu je těchto nemocí více nebo si toho jenom dnes více všímáme?

I já to pozoruji, nicméně data o těch sledovaných respiračních infekcích, jako je chřipka, RSV, COVID neukazují nyní nijaký dramatický vzestup.

Takže je to jen náš dojem nebo existuje nějaké vysvětlení?

Ale jsou lehčí virová onemocnění dýchacích cest, se kterými hned k lékaři nejdeme, netestujeme se, těch je možná více. Říkalo se, že lidé jsou vnímavější, protože jsme se v době COVIDu chránili, ale možná je to tím, že spousta z nás COVID prodělala a tím byla naše imunita oslabena. Uvidíme, jaká bude situace zase na podzim.
 
Zlepšila se proočkovanost proti respiračním chorobám, chřipce, po očkovací kampani v rámci covidu?
 
Bohužel nezlepšila se. Pozorujeme výrazný rozdíl mezi proočkovaností na chřipku a jiná preventabilní onemocnění v Čechách a západních zemích. Češi jsou skeptičtí k jakémukoli očkování, "pomohla" by jen větší pandemie chřipky, stejně jako u COVIDu by lidé zareagovali na stoupající počty úmrtí a hospitalizací.
 
 Bylo by dobré masivní očkování proti chřipce, jako oproti covidu?
 
Spíš než kampaň potřebujeme praktické lékaře, kteří dobře svým pacientům vysvětlí, proč se očkovat. Mnozí z nich to nedělají.
 
 Objevuj se nějaká infekce, na kterou už nejsme zvyklí?
 
Objevují se bohužel infekce, jako spalničky, záškrt, černý kašel, tedy infekce, proti kterým je možné se očkovat. Tento rok pozorujeme nárůst těžších streptokokových infekcí než v minulých letech.  Důvodem je obecný pokles zájmu o očkování. Začalo to již před COVIDem, důvodem je fakt, že se lidé s těmito chorobami díky očkování již dlouhou dobu nesetkali, tak si říkají -proč se mám vlastně očkovat, vždyť už to neexistuje. Paradoxní.
 
Infekce, to jsou antibiotika. Jaký je jejich aktuální význam? Na virové onemocnění jako covid nám nepomohly...
 
Infekce, to nejsou vždy antibiotika. Na viry jsou zbytečná, přesto je mnoho pacientů vyžaduje.  Bez antibiotik by zemřela spousta lidí na bakteriální infekce, nedovedeme si bez nich život představit, ale nadužíváme je, a proto je mnoho bakterií na antibiotika rezistentních. Jejich aktuální význam je stejný, jako byl vždycky. Fungují - ve správné dávce - jen na bakteriální onemocnění, ne na virová.
 
Zdroje: vtm.zive.cz, ecu.cz, vlastní dotazování 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze