Top hledané
Výsledky (0)
Průvodkyně realitní džunglí - Díl 2

Jak vybrat realitní kancelář?

Elena Jakubovic
05. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty

Rozhodli jste se, že přenecháte prodej nebo pronájem profesionálům, a zbývá jen vybrat, s kým zahájíte spolupráci? Není to tak snadné, jak se na první pohled zdá. Momentálně v Praze působí kolem tisíce realitních zprostředkovatelů a jsou mezi nimi jednotlivci i větší společnosti.

Sledujte na Seznam TV https://www.televizeseznam.cz/video/pruvodkyne-realitni-dzungli/nenechte-se-nachytat-podvodniky-jak-spravne-vybrat-realitni-kancelar-64153662

Kam zařadit svou nemovitost?

Každá taková společnost se profiluje jinak a bude vás lákat na určité výhody.

Nejprve bych doporučila stanovit, zda Vaše nemovitost splňuje aspoň jedno z kritérii:

Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m²
Prodej luxusní prvorepubliková Vily 450 m², Okolí Prahy
  • Je v lokalitě, která se nachází v blízkosti centra města, nebo v lokalitě, která je historický či trendově zajímavá? Výborně fungují například vilové čtvrti nebo města vzdálená cca 30 minut od centra Prahy.
  • Pokud je nemovitost, jíž nabízíte, před rekonstrukcí, má potenciál se stát luxusní?
  • Je to vila, nebo byt o ploše nad 140 m2?

Pokud jste aspoň na jednu otázku odpověděli „ano“, měli byste hledat partnera mezi realitními kancelářemi, které se zaměřuji na luxusnější nemovitostí a jejích nabídka se podobá nemovitosti, kterou chcete prodat.

Pokud nabízíte luxusní byt na skvělém místě, vilu, nebo nemovitost s potenciálem zhodnocení, a realitka má v nabídce jen byty v panelácích a vily ve stylu podnikatelského baroka, asi jste na špatném místě.

Opravdu neplatíte provizi?

Nenechte se nalákat na reklamní slogany typu „Odhad zdarma” a nebo „Neplatíte provizi“ od realitek, které se snaží hrát na lidovou notu. Odhad hodnoty nemovitosti je standardně součástí služeb realitního zprostředkovatele. A akce „Neplatíte provizi“ je jenom marketingová manipulace, která provizi přenáší z prodávajícího na kupujícího.

Například, prodávající nabízí byt za 10 300 000 Korun (300 tisíc z toho je provize realitní kanceláře). V případě, že se stanete součásti nabídky, kde majitel neplatí provizi, přenesete provizi na kupujícího, realitní kancelář zainzeruje vaši nemovitost za 10 000 000 korun a pak překvapí zájemce provizí 300 000 korun. Cena je stále 10 300 000 korun, ale působí to neprofesionálně. Takže se zamyslete, zda se součástí takovéto „akce” chcete stát.

O čem vypovídá široká nabídka realitní kanceláře?

Pokud je vaše nemovitost luxusní nebo se luxusní může stát, budete se rozhlížet mezi kancelářemi, jež nabízejí podobné nemovitosti. Než nějakou takovou oslovíte, nebylo by špatné se podívat, kolik položek má v nabídce. Někoho nejspíš napadne: Co je mi do nemovitostí, které nabízí na trhu někdo jiný? Ale právě to, jak je široká nabídka, u realitní kanceláře svědčí o její úspěšnosti. A tam, kde je zboží, jsou i klienti – a ty pro prodej své nemovitosti potřebujete!

Luxusní penthouse Troja 311m
Luxusní penthouse Troja 311m, Praha 7

Co Google a Facebook?

Nezapomeňte si také ověřit hodnocení realitní kanceláře na Googlu a Facebooku. Až budete taková hodnocení číst, nepřikládejte příliš velkou váhu hodnocení konkurence, která dává jednu hvězdičku s tím, že s kanceláří nechce spolupracovat atd. 

Jiné realitní kanceláře takto často škodí svým konkurentům a i když Google ve svých stanovách zakazuje tento druh hodnocení, stejně je nemaže a přenechává řešení takových věcí vlastníkům firemních zápisů.

Také se nedívejte jenom na hvězdičky (4.6, 4.7, 5.0), ale i na to, kolik lidí realitní kancelář hodnotilo. Pokud má někdo hodnocení 4,6 a 70 recenzí, bude to pro vás lepší partner, než ten s hodnocením 5, ale s pouhými 10 recenzemi.

K čemu jsou dobré zahraniční realitní kanceláře, zastoupené v Česku?

Některé tuzemské realitky si přikoupily mezinárodní značku, kterou přidaly ke svému názvu, aby vypadaly lépe. Některé realitní kanceláře mají zahraniční zastoupení v České republice, nebo mají rozsáhle franšízy. 

Realitky s franchizanty budou tvrdit, že jejich pobočky vám naservíruji klienta na zlatém podnose. Ale opak je pravdou. Proč by někdo, například v Německu, šel na pobočku realitní kanceláře, aby ho spojila s českou franšízou, a ta mu vyhledala nemovitost?

Všichni víme, že každý, kdo je v obchodě zainteresován, bude za svou „pomoc“ něco chtít. Proto kupujícího takový postup ani nenapadne, a bude hledat nemovitost přímo v České republice. Záleží mu jedině na nemovitosti, nikoliv na značkách.

Tak že pří výběru realitní kanceláře rozhoduje:

 Do jaké kategorie patří vaše nemovitost, velikost portfolia, hodnocení RK na Google a Facebooku.

Na čem nezáleží:

Počet poboček RK, mezinárodní centrála, která vám nikdy nepošle klienty, a cizí značka, která na českém trhu nic neříká.

Uděláme vše pro to, abyste nezabloudili v realitní džungli.

V příštím díle se dozvíte, čemu je potřeba se vyhnout při stanovení ceny nemovitosti. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze