Top hledané
Výsledky (0)
Jak celý projekt vypadá? A čím bude nemocnice unikátní?

První smart nemocnice na Slovensku. Investice za 240 milionů EUR

Kristina Valachyová
04. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Zdravotní sestra

V Bratislavě budují špičkovou futuristickou nemocnici. Jde o největší soukromou investici do slovenského zdravotnictví v hodnotě 240 milionů EUR (6,3 miliardy Kč). První pacienty by nemocnice mohla přijmout na počátku roku 2023. Nemocnice bude mít pět podlaží, v nichž bude poskytovat všestrannou lékařskou péči včetně léčby těch nejzávažnějších diagnóz z celého Slovenska.

Pokoj - porodnice

Futuristický objekt

Futuristický objekt budovy lze chápat jako symbol nové generace zdravotní péče na Slovensku. Autorem návrhu je nizozemské studio Dutch Health Architects, které vyhrálo mezinárodní výběrové řízení a má za sebou již přes 80 zrealizovaných projektů nemocnic po celém světě.

Otevřít v galerii (8)
Nemocnice na Borech
Nemocnice na BorechZdroj: ProCare, Svet zdravia

Budova nemá vzhledem připomínat klasickou nemocnici. Dominantním prvkem vstupní části bude prosklená fasáda přes dvě podlaží se vstupním turniketem, velkou centrální recepcí a otevřeným schodištěm.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy
Otevřít v galerii (8)
Centrální recepce
Centrální recepceZdroj: ProCare, Svet zdravia

Charakteristickým znakem nemocnice má být také plastická fasáda z panelů, které budou tvarovány do písmene V a každý z nich bude mít jiný úhel zakřivení.

 

Prostředí, které léčí

Účelem masivních prosklených ploch je umožnit dennímu světlu co nejvíce proniknout do interiéru nemocnice, což je jedním z hlavních pilířů prostředí, ve kterém se pacienti budou cítit dobře.

Otevřít v galerii (8)
Hlavní recepce
Hlavní recepceZdroj: ProCare, Svet zdravia

Jednotlivá atria nemocnice jsou dotvořena zahradní architekturou na různá témata a mohou tak sloužit i jako intuitivní navigační prvky při pohybu návštěvníků uvnitř budovy. Interiérový design vychází z konceptu tzv. „Evidence Based Design“, usilujícího o dosažení co nejoptimálnější funkčnosti. Tvoří ho dřevo, zeleň a pastelové barvy, které působí na lidskou psychiku uklidňujícím dojmem. Nemocnice bude mít i zelené střechy.

 

Špičkové vybavení

Otevřít v galerii (8)
Moderní vybavení
Moderní vybaveníZdroj: ProCare, Svet zdravia

Nemocnice bude disponovat moderním urgentním příjmem nové generace. Jeho součástí budou dva resuscitační úrazové sály s přímým napojením na radiodiagnostická pracoviště, jako CT, MR, RTG a krátkou cestou na centrální operační sály nebo jednotku intenzivní péče.

Otevřít v galerii (8)
Urgentní příjem
Urgentní příjemZdroj: ProCare, Svet zdravia

V rámci urgentní péče se bude uplatňovat třídění pacientů podle závažnosti jejich zdravotního stavu.

Stěžejní činnost bude probíhat v rámci šesti hlavních klinických interdisciplinárních programů. Patří mezi ně program žena a dítě, ortopedicko-traumatologický program, neurovaskulární program, program poruch metabolismu a trávení, onkologický a kardiovaskulární program. Pacient by měl projít všemi potřebnými vyšetřeními a léčebnými výkony bez ohledu na to, do jaké medicínské specializace spadají. V nové nemocnici budou léčeny i běžné nemoci, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo onemocnění žlučníku..

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

 

Inteligentní výtahy

Přepravu osob a materiálu mezi jednotlivými podlažími bude zajišťovat osm výtahů s oboustranným otevíráním dveří. Sofistikovaný řídící systém zajistí, že se nepovolané osoby nedostanou do prostor, kam nemají mít přístup. Zároveň umožní prioritní jízdy. Lékař volaný k resuscitaci pacienta bude mít například absolutní přednost, okamžitě se mu přistaví nejbližší volný výtah a bez zastávky ho odveze na požadované místo. Také výtah vezoucí sanitáře s nemocničním odpadem nebude nikde zastavovat, aby nedošlo ke kontaminaci.

 

K dispozici bude více než 400 lůžek

Celá intenzivní péče v nové nemocnici je založena na koncepci jednolůžkových pokojů, což není na Slovensku běžné. Díky tomu nebudou pacienti přicházet do vzájemného kontaktu.

Otevřít v galerii (8)
Lůžkové oddělení
Lůžkové odděleníZdroj: ProCare, Svet zdravia

Každý pacient bude mít k dispozici TV obrazovku, která bude kromě kabelové televize a přístupu na internet provázána i s nemocničním informačním systémem. Pacient si prostřednictvím obrazovky bude moci prohlížet svůj léčebný plán, zobrazovat jídelníček, číst oznámení nemocnice nebo objednávat doplňkové služby. Pokud to pacientova diagnóza dovolí, bude si moci objednat rovnou z postele třeba sendvič s kávou a nechat si je donést až na pokoj. Technologickou vychytávkou budou sálavé panely umístěné na stropě, zajišťující klimatický komfort na pokojích pacientů.

 

Moderní objednávání na vyšetření

Zásadní změnou oproti současnému stavu bude systém telefonických a elektronických objednání pacientů na vyšetření. Po příchodu do nemocnice se pacient jen zaeviduje na centrální recepci, případně prostřednictvím kiosku, a dále se už o něj postará nemocnice. Přijde-li pacient na vyšetření dnes, často se přesouvá po budově a nemá jistotu, zda je na správném místě. Netuší, co bude následovat a na koho se má obrátit.

Zde bude pacient předem vědět, jaká vyšetření a zákroky ho čekají. Všechny úkony zajistí nemocnice, nebude nucen nic sám hledat. Lékařská péče bude zároveň založena na zásadě jeden lékař - jeden pacient. To znamená, že po celou dobu hospitalizace bude pacient vědět, kdo je jeho ošetřující lékař.

 

Porodní pokoje namísto boxů

Porody budou probíhat v intimním prostředí ve speciálně zařízených porodních pokojích hotelového standardu, které budou vybaveny jako plnohodnotné porodní sály. Nastávající maminky v nich stráví celý porod, rodičky se tak nebudou muset nikam přesouvat.

Otevřít v galerii (8)
Porodní pokoj s inkubátorem
Porodní pokoj s inkubátoremZdroj: ProCare, Svet zdravia
Otevřít v galerii (8)
Pokoj - porodnice
Pokoj - porodniceZdroj: ProCare, Svet zdravia

V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, převezou maminku po porodu na standardní pokoj. Samozřejmostí bude přítomnost blízké osoby během celého porodu.


Léky bude připravovat robot

Léky pro pacienty bude připravovat automat CPL - centrální přípravna léků. Léky tak již nebudou muset manuálně připravovat sestry. Na základě toho, jaké léky lékař předepíše, připraví robotický automat pro každého pacienta v určený čas balíček s předepsanou dávkou a označí ho jedinečným QR kódem. Proces přípravy léků bude samozřejmě podléhat několika stupňům kontroly. Předtím, než sestra podá pacientovi lék, bude muset nasnímat svůj identifikační kód, následně identifikační kód na náramku pacienta, který dostal při přijetí k hospitalizaci, a na závěr i identifikační kód balíčku léků.

 

Potrubní pošta

Rychlou a bezpečnou přepravu vzorků biologického materiálu, léčiv a dokumentů bude zajišťovat podzemní potrubní pošta. Kapsle se budou v pneumatickém potrubí pohybovat rychlostí až pět metrů za sekundu, takže z kteréhokoliv místa nemocnice se dostanou do laboratoří maximálně v rozmezí několika minut.

 

Zájem o práci v nemocnici roste

Nemocnice plánuje zaměstnávat 1 400 lidí, z toho bude přibližně 300 lékařů a 900 sester a ošetřovatelů.

„Už více než dva roky se nám ozývají zájemci o pracovní místa a máme za sebou už desítky úvodních setkání. Máme zájem o ty nejzkušenější specialisty z jednotlivých lékařských oborů, které pracovní trh nabízí. Zvláštní kategorii představují slovenští lékaři a sestry působící v zahraničí, které bychom rádi přilákali zpět domů. Mnozí z nich se o novou nemocnici začali zajímat ještě dříve, než odstartovala její samotná výstavba,“

řekla LP-Life.cz Jana Fedáková, komunikační specialistka společností ProCare a Svět zdraví.

Významným benefitem zejména pro ošetřovatele bude možnost cenově dostupného bydlení v nové ubytovně.

 

Nemocnice je připravena i na zvládání epidemie

V nemocnici bude i devět izolačních pokojů s tzv. air-lockem, které budou sloužit k hospitalizaci infekčních pacientů, nakažených vysoce virulentními respiračními chorobami. Prostřednictvím podtlaku bude zabezpečeno, že se vzduch z těchto speciálních pokojů nedostane na chodbu nemocnice. Izolovaná vzduchotechnika umožní oddělené obvody v rámci jednotlivých částí budovy. V nemocnici jsou vyprojektovány krátké trasy, kterými budou tito kritičtí pacienti po budově přemisťováni. Velká většina z nich je kompletně izolovaná od prostor, v nichž se mohou nacházet ambulantní pacienti nebo návštěvníci.

Jedním z klíčových příslibů je také specializace nemocnice na operace, které se na Slovensku dosud běžně nevykonávají. Léčba bude přitom stejně jako ve státních nemocnicích hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze