První smart nemocnice na Slovensku. Investice za 240 milionů EUR

Jak celý projekt vypadá? A čím bude nemocnice unikátní?
04. března 2021
 
Hlavní stránka Nové články

V Bratislavě budují špičkovou futuristickou nemocnici. Jde o největší soukromou investici do slovenského zdravotnictví v hodnotě 240 milionů EUR (6,3 miliardy Kč). První pacienty by nemocnice mohla přijmout na počátku roku 2023. Nemocnice bude mít pět podlaží, v nichž bude poskytovat všestrannou lékařskou péči včetně léčby těch nejzávažnějších diagnóz z celého Slovenska.

Futuristický objekt

Futuristický objekt budovy lze chápat jako symbol nové generace zdravotní péče na Slovensku. Autorem návrhu je nizozemské studio Dutch Health Architects, které vyhrálo mezinárodní výběrové řízení a má za sebou již přes 80 zrealizovaných projektů nemocnic po celém světě.

Nemocnice na Borech
Nemocnice na Borech • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

Budova nemá vzhledem připomínat klasickou nemocnici. Dominantním prvkem vstupní části bude prosklená fasáda přes dvě podlaží se vstupním turniketem, velkou centrální recepcí a otevřeným schodištěm.

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí, Praha 6
Centrální recepce
Centrální recepce • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

Charakteristickým znakem nemocnice má být také plastická fasáda z panelů, které budou tvarovány do písmene V a každý z nich bude mít jiný úhel zakřivení.

 

Prostředí, které léčí

Účelem masivních prosklených ploch je umožnit dennímu světlu co nejvíce proniknout do interiéru nemocnice, což je jedním z hlavních pilířů prostředí, ve kterém se pacienti budou cítit dobře.

Hlavní recepce
Hlavní recepce • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

Jednotlivá atria nemocnice jsou dotvořena zahradní architekturou na různá témata a mohou tak sloužit i jako intuitivní navigační prvky při pohybu návštěvníků uvnitř budovy. Interiérový design vychází z konceptu tzv. „Evidence Based Design“, usilujícího o dosažení co nejoptimálnější funkčnosti. Tvoří ho dřevo, zeleň a pastelové barvy, které působí na lidskou psychiku uklidňujícím dojmem. Nemocnice bude mít i zelené střechy.

 

Špičkové vybavení

Moderní vybavení
Moderní vybavení • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

Nemocnice bude disponovat moderním urgentním příjmem nové generace. Jeho součástí budou dva resuscitační úrazové sály s přímým napojením na radiodiagnostická pracoviště, jako CT, MR, RTG a krátkou cestou na centrální operační sály nebo jednotku intenzivní péče.

Urgentní příjem
Urgentní příjem • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

V rámci urgentní péče se bude uplatňovat třídění pacientů podle závažnosti jejich zdravotního stavu.

Stěžejní činnost bude probíhat v rámci šesti hlavních klinických interdisciplinárních programů. Patří mezi ně program žena a dítě, ortopedicko-traumatologický program, neurovaskulární program, program poruch metabolismu a trávení, onkologický a kardiovaskulární program. Pacient by měl projít všemi potřebnými vyšetřeními a léčebnými výkony bez ohledu na to, do jaké medicínské specializace spadají. V nové nemocnici budou léčeny i běžné nemoci, jako je například cukrovka, vysoký krevní tlak nebo onemocnění žlučníku..

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha, Praha 1

 

Inteligentní výtahy

Přepravu osob a materiálu mezi jednotlivými podlažími bude zajišťovat osm výtahů s oboustranným otevíráním dveří. Sofistikovaný řídící systém zajistí, že se nepovolané osoby nedostanou do prostor, kam nemají mít přístup. Zároveň umožní prioritní jízdy. Lékař volaný k resuscitaci pacienta bude mít například absolutní přednost, okamžitě se mu přistaví nejbližší volný výtah a bez zastávky ho odveze na požadované místo. Také výtah vezoucí sanitáře s nemocničním odpadem nebude nikde zastavovat, aby nedošlo ke kontaminaci.

 

K dispozici bude více než 400 lůžek

Celá intenzivní péče v nové nemocnici je založena na koncepci jednolůžkových pokojů, což není na Slovensku běžné. Díky tomu nebudou pacienti přicházet do vzájemného kontaktu.

Lůžkové oddělení
Lůžkové oddělení • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

Každý pacient bude mít k dispozici TV obrazovku, která bude kromě kabelové televize a přístupu na internet provázána i s nemocničním informačním systémem. Pacient si prostřednictvím obrazovky bude moci prohlížet svůj léčebný plán, zobrazovat jídelníček, číst oznámení nemocnice nebo objednávat doplňkové služby. Pokud to pacientova diagnóza dovolí, bude si moci objednat rovnou z postele třeba sendvič s kávou a nechat si je donést až na pokoj. Technologickou vychytávkou budou sálavé panely umístěné na stropě, zajišťující klimatický komfort na pokojích pacientů.

 

Moderní objednávání na vyšetření

Zásadní změnou oproti současnému stavu bude systém telefonických a elektronických objednání pacientů na vyšetření. Po příchodu do nemocnice se pacient jen zaeviduje na centrální recepci, případně prostřednictvím kiosku, a dále se už o něj postará nemocnice. Přijde-li pacient na vyšetření dnes, často se přesouvá po budově a nemá jistotu, zda je na správném místě. Netuší, co bude následovat a na koho se má obrátit.

Zde bude pacient předem vědět, jaká vyšetření a zákroky ho čekají. Všechny úkony zajistí nemocnice, nebude nucen nic sám hledat. Lékařská péče bude zároveň založena na zásadě jeden lékař - jeden pacient. To znamená, že po celou dobu hospitalizace bude pacient vědět, kdo je jeho ošetřující lékař.

 

Porodní pokoje namísto boxů

Porody budou probíhat v intimním prostředí ve speciálně zařízených porodních pokojích hotelového standardu, které budou vybaveny jako plnohodnotné porodní sály. Nastávající maminky v nich stráví celý porod, rodičky se tak nebudou muset nikam přesouvat.

Porodní pokoj s inkubátorem
Porodní pokoj s inkubátorem • Zdroj: ProCare, Svet zdravia
Pokoj - porodnice
Pokoj - porodnice • Zdroj: ProCare, Svet zdravia

V případě, že se nevyskytnou žádné komplikace, převezou maminku po porodu na standardní pokoj. Samozřejmostí bude přítomnost blízké osoby během celého porodu.


Léky bude připravovat robot

Léky pro pacienty bude připravovat automat CPL - centrální přípravna léků. Léky tak již nebudou muset manuálně připravovat sestry. Na základě toho, jaké léky lékař předepíše, připraví robotický automat pro každého pacienta v určený čas balíček s předepsanou dávkou a označí ho jedinečným QR kódem. Proces přípravy léků bude samozřejmě podléhat několika stupňům kontroly. Předtím, než sestra podá pacientovi lék, bude muset nasnímat svůj identifikační kód, následně identifikační kód na náramku pacienta, který dostal při přijetí k hospitalizaci, a na závěr i identifikační kód balíčku léků.

 

Potrubní pošta

Rychlou a bezpečnou přepravu vzorků biologického materiálu, léčiv a dokumentů bude zajišťovat podzemní potrubní pošta. Kapsle se budou v pneumatickém potrubí pohybovat rychlostí až pět metrů za sekundu, takže z kteréhokoliv místa nemocnice se dostanou do laboratoří maximálně v rozmezí několika minut.

 

Zájem o práci v nemocnici roste

Nemocnice plánuje zaměstnávat 1 400 lidí, z toho bude přibližně 300 lékařů a 900 sester a ošetřovatelů.

„Už více než dva roky se nám ozývají zájemci o pracovní místa a máme za sebou už desítky úvodních setkání. Máme zájem o ty nejzkušenější specialisty z jednotlivých lékařských oborů, které pracovní trh nabízí. Zvláštní kategorii představují slovenští lékaři a sestry působící v zahraničí, které bychom rádi přilákali zpět domů. Mnozí z nich se o novou nemocnici začali zajímat ještě dříve, než odstartovala její samotná výstavba,“

řekla LP-Life.cz Jana Fedáková, komunikační specialistka společností ProCare a Svět zdraví.

Významným benefitem zejména pro ošetřovatele bude možnost cenově dostupného bydlení v nové ubytovně.

 

Nemocnice je připravena i na zvládání epidemie

V nemocnici bude i devět izolačních pokojů s tzv. air-lockem, které budou sloužit k hospitalizaci infekčních pacientů, nakažených vysoce virulentními respiračními chorobami. Prostřednictvím podtlaku bude zabezpečeno, že se vzduch z těchto speciálních pokojů nedostane na chodbu nemocnice. Izolovaná vzduchotechnika umožní oddělené obvody v rámci jednotlivých částí budovy. V nemocnici jsou vyprojektovány krátké trasy, kterými budou tito kritičtí pacienti po budově přemisťováni. Velká většina z nich je kompletně izolovaná od prostor, v nichž se mohou nacházet ambulantní pacienti nebo návštěvníci.

Jedním z klíčových příslibů je také specializace nemocnice na operace, které se na Slovensku dosud běžně nevykonávají. Léčba bude přitom stejně jako ve státních nemocnicích hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (1)

View photo gallery

O autorovi

Jsem optimistkou, která se v životě snaží věci zvládat s úsměvem na tváři. Ačkoliv jsem vystudovala přírodní vědy, většinu svého života se věnuji natáčení a stříhání. Mezi mé záliby patří čtení odborných knih, cestování, vzdělávání a hlavně informační technologie.
Kristina Valachyová
Luxusní bydlení Praha
Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m
Praha 8

Prodej luxusního bytu, Karlín - 100m

2 + KK 100 m², bal. 13 m²
16 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha
Praha 1

Luxusní penthouse s terasou na prodej - Praha

4 + KK 221 m², ter. 75 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - V Tower 112
Praha 4

Luxusní byt na pronájem - V Tower 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
49 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 138

3 + 1 138 m², ter. 33 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Pronájem rodinného domu Praha 6 - Ořechovka

8 + 1 222 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84
Praha 3

Luxusní byt na pronájem, Vinohrady - 84

3 + 1 84 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej na Praze 7 - 124m
Praha 7

Byt na prodej na Praze 7 - 124m

3 + KK 124 m²
19 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - V Tower - 112
Praha 4

Luxusní byt na prodej - V Tower - 112

3 + KK 112 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
120 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2
Praha 1

Luxusní byt na prodej v Pařížské ulici-134m2

4 + 1 134 m², bal. 2 m²
49 750 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1
Praha 1

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1

4 + KK 149 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2
Praha 6

Luxusní vila na pronájem v Nebušicích-223m2

5 + 1 223 m²
70 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m
Praha 9

Byt na prodej - Praha 9 - Kyje - 56m

2 + KK 56 m², bal. 3 m²
6 699 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
12 235 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 95 m²
64 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 700 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady
Praha 3

Luxusní byt na pronájem - Praha 3 - Vinohrady

3 + KK 93 m²
29 800 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m
Praha 1

Prostorný byt - Praha 1 - Petrská čtvrť - 120m

4 + 1 120 m²
20 755 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 1 - Nové Město - 75m
Praha 1

Byt na prodej - Praha 1 - Nové Město - 75m

3 + KK 75 m²
9 595 250 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks