Prvorepublikové vily jsou jako limitovaná série Ferrari

Vlastnit prvorepublikovou vilu je jako vlastnit známku modrý Mauritius
19. května 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Skříně vestavěné až ke stropu, nábytkové předěly, výklopná lůžka, sklopné stolky a sedadla, odkládací stěny a věšáky s klobouky. A nábytek z kovu. Vítejte ve vile se zdobnou secesní fasádou. Dominující ulici lemované košatými stromy. Ne, nejsme v Paříži, ale na pražských Vinohradech, v jedné z nejvýznamnějších pražských čtvrtí, jejichž historie sahá až do poloviny 19. století. 

Proč vila a proč Ferrari? To je přece jasné! Každý model Ferrari je naprosto speciální. Ferrari je jedním z nejexkluzivnějších světových výrobců aut. Všechno, co vyrobí, je špička, a může být považováno za jedinečné. Ferrari je prostě limitovaná edice sama o sobě - a co teprve když se vám opravdu povede vlastnit LIMITOVANOU EDICI! Existují totiž taková auta Ferrari, která jsou vyrobena dokonce jen ve velmi malém množství a jeden model Ferrari, jež je super extra exclusive - tedy byl vyroben jen jeden jediný kus. Ano, slyšíte dobře!

Ferrari na okruhu s krásnými dívkami pod palbou fotografů
Ferrari na okruhu s krásnými dívkami pod palbou fotografů • Zdroj: Profimedia

Pokud Ferrari už vlastníte, nebo se jej teprve chystáte koupit, pak jste jednoznačně vykročili dobrou cestou. Spousta lidí totiž hledá možnost vhodného investování na celý život. A limitované edice čehokoli - aut, knih, známek, šperků či nemovitostí - jsou určitě výborně zhodnocené peníze. Tato investice zraje jako víno, a s lety se mnohonásobně vrátí.

Podobně je to i s "limitovanou edicí" prvorepublikových vil. Každá je jedinečná, má svůj punc originality a neopakovatelnosti. Prvorepublikovou vilu patrně nevlastníte, ale určitě byste mohli. Byla by to skvělá položka v "to do" nebo "to have" listu. 

Bohužel u nás stále platí, že nejprve si pořídíme luxusní auto a až potom luxusní vilu. Nebo spíš - nejprve si koupíme auto a až potom byt :) Zkrátka, do prvorepublikové vily, stejně jako do Ferrari, musíme teprve dorůst. 

Růst můžeme i inspirací, proto se pojďme vydat na procházku pražskými Vinohrady, kde najdeme limitované edice vil jako na parkovišti před továrnou Ferrari.

Vila architekta Jana Kotěry na Vinohradech
Vila architekta Jana Kotěry na Vinohradech • Zdroj: Profimedia

Veselé a společenské Vinohrady

Původně Vinohrady byly zeleným návrším, po kterém korzovala smetánka a kochala se pohledem na historické centrum. Dnes jsou živou čtvrtí se spoustou krásných domů, obchodů, restaurací a kaváren, v níž se dobře žije.

Vinohrady jsou veselé a společenské, ale také skryté a tiché. Plné stěsnaných uliček i prostorných bulvárů. Ale také ulic s temnou minulostí. Jedna z nejlukrativnějších pražských čtvrtí má velmi silného genia loci. Tak silného, že tomu, kdo tu žije déle než deset let, se zaryje hluboko pod kůži. Zná všechny domy i stromy. Ví, kam bude v kterou hodinu svítit slunce. I vy to budete vědět, respektive tomu tak může být.

Prvorepublikové vily s duší
Prvorepublikové vily s duší • Zdroj: Freepik

Elegantní Vinohrady

Vinohrady vždy měly co nabídnout. Architekturu s pěknými fasádami, rozlehlé byty s vysokými stropy a skvostné secesní domy s typickou železobetonovou konstrukcí s volným půdorysem. Spousta těchto domů je navíc spjata s bohatou historií a silnými příběhy. Na jižním okraji vinohradské zástavby jsou na řadě míst situovány secesní letohrádky, jak znělo tehdejší označení pro vily. Jejich výstavba z doby před první světovou válkou zaujímá především pás dvou ulic - Dykovu (svého času Letohradská) a Hradešínskou.

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady, Praha 2

Dykova

V Dykově ulici vystavila firma F. Buldry v roce 1901 také několik neobarokních činžovních domů s předzahrádkami podle projektu architekta Richarda Klenky. Mezi lety 1898 a 1899 tu také stavitel F. Šafařík vybudoval pozdně historizující vilu s grafity v ohmannovském duchu, kterou projektoval architekt Alois Dryák. V Dykově ulici ovšem také stojí vila se zlatozelenou věžičkou architekta Antonína Turka. I vila vedle je z jeho pera, jen byste to do ní neřekli. Ve dvacátých letech ji totiž architekt Ladislav Machoň zbavil ozdobných prvků. Na další skvost narazíte na konci ulice, kde se tyčí klasicizující vila ze 30. let 20. století, ve které se na konci listopadu roku 1966 konala zakládající schůze Divadla Járy Cimrmana.

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Hradešínská

Vstup do Hradešínské ulice od Bezručových sadů lemují dva letohrádky s věžemi. Na levé straně je to Kolbenova vila z roku 1897, kterou dni dnešní podob v roce 1914 upravil architekt Max Spielmann. Jejím protějškem je vlastní vila architekta Josefa Bertla z roku 1910 s dřevěnými fasádními prvky. 

Pravděpodobně tentýž architekt byl autorem dalšího rodinného domu v této ulici - č. 14 z roku 1900 - 1901. Mezi oběma těmito historizujícími objekty vyrostla v roce 1908 - 1909 vlastní vila Jana Kotěry komponovaná z elementárních hranolů, s plochou střechou věže, terasou a bezozdobnou fasádou, jako velmi kultivovaný příklad stylu moderny.

Východní část Hradešínské byla zastavena až v pozdějším období. Nicméně vzdálenější vila č. 50, jejíž plány podepsal městský stavitel V. Sedláček, byla vystavena v roce 1907 ve stylu florální a antropomorfní secese.

Dvouvila Bratří Čapků

Když jsme na Vinohradech, nesmíme nezmínit i slavnou dvouvilu Bratří Čapků. Levá část byla Karlova, pravá Josefova. Výstavba byla zahájena za první republiky a Karlu Čapkovi se tu moc nelíbilo. V Obrázcích z domova píše, že se jel podívat někam, kde se bude stavět. Ale odmítal se na místo vrátit. Je pravda, že Vinohrady v té době byly jedním velkým staveništěm. Na kterém si ovšem mohl postavit dům i spisovatel. Tehdy se stavělo za výhodných státních podpor, díky kterým si byt či dům mohla dovolit i střední vrstva. Vedle slavných architektů žili spisovatelé, novináři i podnikatelé. Stačilo složit zálohu a zbytek postupně splácet. Tak vznikla i vilová kolonie Svoboda rozkládající se v okolí ulic Hradešínská, Na Šafránech a Říčanská.

Vlastnit luxusní vilu je jako vlastnit drahý šperk
Vlastnit luxusní vilu je jako vlastnit drahý šperk • Zdroj: Freepik

Jak to vypadalo v secesní vile?

U bohatých továrníků sloužily služebné. Z tohoto důvodu jsou součástí prvorepublikových vil také malé pokoje a komůrky, v nichž přespávaly. Součástí honosných vil byly také velké knihovny a pánské pracovny. Dámy pak vedly rozhovory nad šálkem čaje či kávy v budoáru. V ložnicích své místo měla velká postel s výrazným čelem, toaletní stolek a prádelník. Na stěnách secesních vil visely cenné obrazy a jiné designové kousky.

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze,

Další významné secesní vily

Funkcionalistické vily první republiky samozřejmě nenajdeme jen na Vinohradech, ale i v Praze 6 na Ořechovce (Müllerova vila), na Praze 7 (pražský Veletržní palác) a nezmínit nelze ani slavnou Vilu Tugendhat. Významná ovšem je i brněnská kolonie rodinných domů Nový dům, jimiž čeští architekti demonstrovali názor na standard bytového prostředí. 

Tak co nám chybí teď? Teď nám už jen chybí doplnit rovnici. Nebo začít počítat? Jak moc speciální je vlastnit něco tak výjimečného? 

Krásná dívka s věnečkem na hlavě ve dveřích luxusní vily
Krásná dívka s věnečkem na hlavě ve dveřích luxusní vily • Zdroj: Profimedia

Ferrari + prvorepubliková vila = status + investice do budoucna

Ať se nacházíme v jakékoli části rovnice, úměrně pracujeme na tom dosáhnout i zbytku. Nejideálnější je projíždět Vinohrady ve svém Ferrari limitované edice, otevřít vrata své vily (limitované edice), zaparkovat - a dát si skleničku na balkóně nebo zahradě v té nejlepší společnosti. Vy jste unikátní. Každý z nás je limitovaná edice. Tak zavřete oči...

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Video

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Jsem novinářka, svého času i spisovatelka a fotografka. Máma a nadšená cestovatelka, která už 16 let pendluje mezi dvěma domovy. Které od sebe navíc dělí půl planety. Před 16 lety jsem se zamilovala do Nového Zélandu a Novozélanďana. A poté, co jsem mu na svět přivedla dceru, sedím na dvou židlích. Část roku trávím v Čechách a část v této nesmírně zajímavé ostrovní zemi. Ta sice leží hodně daleko, ale i přesto mě to k ní táhne jako magnet. Když jsem v Čechách, tak spolu s psaním a fotografováním s oblibou vařím, peču, zahradničím (o víkendech), cvičím (každé ráno), starám se o domů a chalupu (průběžně) a chodím na procházky s mým malým pejskem (třikrát denně). Na Zélandu se pak s oblibou vydávám na tracky, ráda plavu pod vodopády a obzvláště miluju dlouhé ranní procházky po pláži. K tomu dobrý jídlo a víno. A držím se hesla, že svět je krásnej a stojí za to na něm být.
Jana Tržilová
Luxusní bydlení Praha
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka
Praha 6

Luxusní rodinný dům Praha 6 - Ořechovka

5 + 1 246 m²
46 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m
Praha 4

Rodinný dům na prodej Praha 4 - Braník - 217m

5 + KK 217 m²
21 594 643 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej - Praha - západ - 632m

6 + KK 632 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Průhonicích
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej v Průhonicích

4 + 1 500 m², ter. 200 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m
Praha 1

Prodej luxusního bytu Praha 1- 212m

4 + KK 212 m², ter. 7 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Malá Strana Magenta 31m
Praha 1

Byt Malá Strana Magenta 31m

1 + KK 31 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m
Praha 1

Penthouse s výhledem na Hrad na prodej - 288m

5 + 1 288 m², ter. 42 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 5 - Smíchov - 526m
Praha 5

Vila na pronájem - Praha 5 - Smíchov - 526m

526 m², ter. 24 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu Praha
Praha 4

Pronájem luxusního bytu Praha

4 + KK 246 m², ter. 39 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Smetanovo nábřeží 235m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Smetanovo nábřeží 235m

5 + KK 235 m²
69 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m
Praha 5

Luxusní byt k prodeji - Praha 5 - 93m

3 + KK 93 m², ter. 11 m²
11 258 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m
Praha 6

Vila na pronájem - Praha 6 - Hanspaulka - 256m

5 + KK 256 m², bal. 15 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4
Praha 4

Pronájem luxusního bytu s terasami Praha 4

3 + KK 137 m², ter. 17 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Na Hřebenkách - Praha

4 + KK 199 m², ter. 14 m²
85 500 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu na Praze 5-191m
Praha 5

Prodej rodinného domu na Praze 5-191m

5 + KK 191 m²
19 850 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 53 m², bal. 3 m²
11 980 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

2 + KK 57 m²
11 920 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 47m

2 + 1 49 m², bal. 2 m²
5 746 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Vinohrady

3 + KK 93 m², bal. 3 m²
19 960 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej Praha
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej Praha

4 + 1 242 m², ter. 68 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m
Praha 6

Byt na prodej - Praha 6 - Liboc - 105m

3 + KK 105 m²
10 934 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 60m

2 + 1 60 m²
6 589 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m
Praha 8

Byt na prodej - Praha 8 - Libeň - 73m

2 + 1 73 m²
7 490 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město
Praha 2

Luxusní byt na prodej - Praha 2 - Nové Město

7 + KK 259 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m
Praha 1

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 721m

Atypický 721 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky
Praha 5

Prodej rodinného domu Praha 5 - Malvazinky

5 + KK 189 m², ter. 41 m²
16 995 750 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej, Praha 1 - 209m2

5 + 1 209 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2
Praha 1

Kanceláře k pronájmu, Praha 1 - 387m2

Atypický 387 m²
155 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem Staré Město - 212m

6 + KK 212 m², bal. 5 m²
100 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²
Praha 1

Luxusní kancelář na prodej Nové Město - 109 m²

3 + KK 109 m²
17 995 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v Praze
Praha 6

Prodej luxusní administrativní budovy v Praze

966 m²
42 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

Obchodní prostor na prodej, Staré Město - 215

215 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem s výhledem na řeku
Praha 1

Luxusní byt na pronájem s výhledem na řeku

3 + 1 94 m²
34 900 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní administrativní budovy v okolí
Praha 9

Prodej luxusní administrativní budovy v okolí

5 + 2 1173 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín
Praha 8

Obchodní prostor na prodej na Praze 8 - Karlín

Atypický 489 m², ter. 211 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Braník -217m
Praha 4

Luxusní vila na prodej Braník -217m

5 + KK 217 m²
22 396 514 Kč
Zobrazit nemovitost
Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník
Praha 4

Rodinný dům na prodej - Praha 4 - Braník

5 + KK 217 m²
21 365 218 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt v Troji 149m
Praha 7

Luxusní byt v Troji 149m

3 + KK 149 m²
23 800 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m
Praha 5

Luxusní byt na prodej na Praze 5 -115m

3 + KK 115 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks