Top hledané
Výsledky (0)
Zavřou se zoo, kina, divadla i fitness centra. Do obchodů a provozen se bude moci chodit ve dvou.

Prymula přitvrzuje! Co se v Česku opět změní? První opatření platí od dnešní půlnoci

Karolína Lišková
08. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Situace je alarmující

Jde do tuhého. Počet nakažených stoupá raketovou rychlostí. Pokořili jsme rekordní hranici 5000 nakažených za jeden den. V úterý to bylo 4500 nových případů, ve středu už 5335. Tisková konference po jednání vlády byla naplánovaná původně na zítra, ta se ale kvůli alarmujícím číslům rozhodla začít jednat ihned.

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly se musí přitvrdit, protože zdravotnický systém je zatížený a zvyšuje se počet pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci. Nelze léčit pouze pacienty s covidem-19. Je potřeba věnovat se i jiným pacientům se závažnými chorobami.

„Musíme zamezit kontaktu osob. Snažili jsme se opatření nastavit tak, aby byly ekonomické dopady co nejmenší,“

tvrdil po prvotních omluvách Prymula.

„Rozhodli jsme se volnočasové aktivity na dobu 14 dnů velmi dramaticky omezit a prakticky je zmrazit,“

řekl dále ministr zdravotnictví.

Co platí od pondělí?

Od pondělí tak platí, že ve vnitřních prostorách bude moct být do deseti lidí, venku do dvaceti lidí. Dojde k uzavření divadel, kin, galerií, muzeí či hradů a zámků a budou zrušeny všechny kulturní akce. Nová opatření se týkají také sportu. Zrušeny budou všechny ligové soutěže. Výjimkou jsou mezistátní utkání, která se budou konat bez diváků a v omezeném režimu.

Co platí od dnešní půlnoci?

Na dobu 14 dní se již od dnešní půlnoci uzavírají zoologické zahrady, fitness centra, solária, herny, bazény a koupaliště nebo tělocvičny a jiná vnitřní sportoviště. Zavřeny budou i kluby pro děti a zájmové kroužky. Nová opatření se od půlnoci vztahují také na obchodní centra a provozovny, kam se nově může pouze ve skupinkách po dvou, nebo na restaurace.

Do restaurace ve čtyřech

Restaurace v obchodních centrech zůstanou otevřené, ale u stolu budou moci sedět jen dvě osoby. Navíc bez možnosti wifi připojení, aby se tam jedinci nezdržovali zbytečně dlouho. Restaurace mimo obchodní centra budou omezeny otevírací dobou do dvaceti hodin a u stolu budou moci sedět jen čtyři osoby.

„Skutečně omezíme kontakty. Máme i opatření v nemocnicích a zařízeních sociální péče. Prakticky zakážeme návštěvy,“

řekl Prymula.

Po čtrnácti dnech bude vláda opatření vyhodnocovat a rozhodne se, zda se budou opatření prodlužovat, či nikoliv.

Změny ve školství

Mateřské školy zůstanou bez omezení, stejně tak základní školy a družiny. Vysoké školy od pondělí přechází na distanční vzdělávání. Jedinou výjimkou jsou zdravotnické studijní programy, praktická výuka se zde konat bude. Střední školy budou mít stejný režim jako školy vysoké.

Hrozí lockdown?

Prymula ve středu varoval i před možností tzv. lockdownu, který by uzavřel Prahu či některá města, případně celé Česko. Jde o nejzazší variantu, kterou podle ministra nikdo nechce.

Testování celého Česka

Vedle nově chystaných opatření dnes ministr představil také plán na otestování celého obyvatelstva České republiky. Chystaný projekt by se podle něj mohl začít realizovat již za dva týdny.

„Protestování v podstatě všech obyvatel České republiky by nebylo na bázi testů PCR, ale bylo by to testy antigenními. Budeme velmi intenzivně jednat s praktickými lékaři, a pokud se celý ten projekt podaří, tak si dovedu představit, že s nějakým odstupem 14 dnů by toto bylo možné,“

prohlásil Roman Prymula.

Od 1. března, kdy byly zaznamenány v České republice první případy nákazy koronavirem, se nemoc covid-19 potvrdila u celkem 95 360 lidí. Více než polovina nakažených se vyléčila, aktuálně je nemocných 43 764 lidí. Nemoci již podlehlo 829 osob.

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze