Top hledané
Výsledky (0)
Káže vodu, pije víno? Ministr zdravotnictví byl přistižen při návštěvě restaurace a bez roušky. To ho nyní možná bude stát ministerský post.

Prymula ve vládě končí. Babiš ho vyzval k rezignaci, stejně tak Faltýnka

Linda Veselá
23. října 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ministr Roman Prymula, za ním jsou roušky

Jít do práce, nakoupit, pak hned domů a u toho mít téměř neustále na obličeji roušku? Přesně k těmto krokům nabádal v posledních dnech ministr zdravotnictví Roman Prymula. Pak však byl on sám vyfocen nejen, jak vychází z pražské restaurace, ale také u toho neměl zakryté dýchací cesty. Opozice i ministr vnitra Jan Hamáček jej proto už od rána vyzývali k rezignaci. Premiér Andrej Babiš na právě proběhlé tiskové konferenci řekl, že pokud Roman Prymula nerezignuje sám, odvolá jej. Stejně tak i Jaroslava Faltýnka, který se schůzky také účastnil. Prymula později doplnil, že sám od sebe odstoupit nehodlá.

Premiér Andrej Babiš požádal ministra Prymulu o rezignaci. Skončit by měl i Faltýnek jako 1. místopředseda hnutí ANO.

"To, co se stalo dneska, je absolutní katastrofa. A je to pro mě absolutní šok a nechápu, že když my požadujeme od lidí, aby dodržovali pravidla, aby nosili roušky, dokonce i v autě, komplikujeme život lidem tím, že jsme zavřeli restaurace, obchody, omezujeme je v pohybu, tak musíme jít příkladem,"

vysvětlil Babiš. Takováto chyba se podle něj nedá omluvit. Prymula byl podle něj významnou postavou během první vlny a Babiše velmi mrzí, co se stalo. Z hlediska důvěry k vládě však nevidí jiné řešení.

Otevřít v galerii (3)
Roman Prymula a Andrej Babiš
Roman Prymula a Andrej BabišZdroj: Profimedia

Prymula se prý o schůzce dozvěděl na poslední chvíli, měl na ní být i ředitel z ostravské nemocnice a údajně na ní řešili plošné testování. To však podle Babiše nemění nic na tom, že by Prymula měl jít příkladem. Chyba sice podle něj přišla v ten nejhorší čas, ale nikdo prý není nenahraditelný. Odpoledne bude situaci řešit v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem a urychleně hledat náhradu. Ideálně by chtěl, aby Prymulův nástupce byl už na pondělním zasedání vlády.

Přistižen v restauraci a bez roušky

Jen několik dní po zpřísnění opatření a prosbách, aby lidé zůstávali doma, byl ministr zdravotnictví vyfocen v zavřené restauraci na pražském Vyšehradě. Tam byli v tu dobu i další dva lidé, včetně předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Na další z fotografií vyfocené před restaurací pak ministr nemá roušku – i přesto, že stojí vedle svého řidiče, který ji na sobě má.

Sám k celé kauze uvedl, že pokud si to veřejnost přeje, nemá problém rezignovat. Za chybu však považuje jen to, že při nasedání do auta neměl roušku.

Otevřít v galerii (3)
Roman Prymula v šedém obleku
Roman Prymula v šedém oblekuZdroj: Profimedia

"Na základě obrázků, které se dnes objevily, to vypadá, že jsem něco porušil. Já s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,"

uvedl Prymula. Rezignovat proto nehodlá. Na ministerstvu byl podle svých slov do půl desáté, pak obdržel Faltýnkovo pozvání na schůzku a na tu odjel. To měl ještě roušku. Na Vyšehradě prošel přes restauraci do soukromých prostor Vyšehradské kapituly. Ta však od tvrzení dala ruce pryč.

"V tomto slova smyslu nebylo nic porušeno,"

dodává Prymula. Po jednání se vracel venkem. Tam byl podle jeho slov sám. Pak přišel jsem k automobilu, sedl si do něj a vzal si roušku. Domnívá se tak, že nic neporušil.

"Jediné, co je technicky v řádu sekund je, že se tam vyskytoval můj pracovník."

 

Opozice žádá rezignaci od rána

Ke kauze už se vyjádřil vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, podle kterého je takové chování výsměchem občanům a pohrdáním vůči tisícům zdravotníků pracujících v první linii. Prymula by proto podle něj měl rezignovat.

"Ministr Prymula bohužel přišel tímto o veškerou důvěryhodnost jako hlavní tvář boje s pandemií. Jakkoliv je to složité, neboť je nezpochybnitelným odborníkem a hlavním autorem strategie proti covidu, nemůže podle mě pokračovat jako ministr zdravotnictví ČR,"

vysvětlil Hamáček. To samé si myslí i opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy doslova platí, že "kážou vodu a pijí víno".

Otevřít v galerii (3)
Petr Fiala v košili
Petr Fiala v košiliZdroj: Profimedia

"Opravdu si někdo ještě myslí, že tato vláda nás dokáže provést pandemií? Ministr Prymula a místopředseda hnutí ANO Faltýnek se vysmáli všem lidem, kteří se bojí o svoje zdraví, o život svých blízkých a o holou existenci,"

řekl Fiala. Rezignovat by Prymula měl i podle šéfa SPD Tomia Okamury. Podle poslankyně za Piráty Olgy Richterové podobné eskapády jen podrývají důvěru.

"Nelze kázat vodu a přitom pít kafíčko v restauraci, kterou jsem nechal zavřít. Ať příští ministr zdravotnictví a příští pravá ruka předsedy vlády dokážou dodržovat vlastní nařízení,"

nastínila Richterová. Podobný názor zastává i předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle kterého by vláda měla jít příkladem.

Magistrát si došlápne i na restauraci

Postih však nemine ani dotyčnou restauraci. Magistrát hlavního města Prahy povede správní řízení s právnickými a fyzickými osobami kvůli porušení vládních nařízení. Informoval o tom pražský primátor Zdeněk Hřib:

"I když si zjevně někdo myslí, že někteří lidé jsou si rovnější, pravidla tady stále platí pro všechny stejně."

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze